Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak to jest tak naprawdę z tymi firmami od rekuperatorów :)


Recommended Posts

Lepiej mieć zapas mocy niż liczyć na inteligentne sterowanie

 

Staram się czytać ze zrozumieniem posty Qazimodo a jeśli mimo to namieszałem to przepraszam.

 

1. dobre praktyki stosowane przez większość instalatorów to ok. 0,8 wymiany powietrza licząc z kubatury użytkowej [ bez garażu i kotłowni]

2. zgadzam się, że konieczne jest zastosowanie centrali o odpowiedniej wydajności, ale nie zgadzam się z twierdzeniem, że lepiej mieć zapas "mocy" niż inteligentne sterowanie.

Centrala tak naprawdę dosyć rzadko pracuje pełną "mocą"/ z maksymalną wydajnością. W "normalnej" sytuacji powinno wystarczyć przewietrzanie po około 15 minut rano i wieczorem, do tego sporadyczne dodatkowe przewietrzanie przy okazji bardziej intensywnego gotowania, czy większej liczby gości.

Większość czasu centrala pracuje na niższych biegach i ich inteligentne zaprogramowanie a potem automatyczne przełączanie ma według mojej opinii kluczowe znaczenie dla komfortu.

 

3. Zakup centrali o zbyt małej wydajności oznacza z reguły , że będzie ona pracowała częściej na najwyższym biegu, czyli głośniej i z mniejszą skutecznością odzyskiwała ciepło.

 

4. Nie ma sensu budowanie instalacji z dużym zapasem wydajności, ponieważ oznacza to niepotrzebne koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Nie ma sensu budowanie instalacji z dużym zapasem wydajności, ponieważ oznacza to niepotrzebne koszty.

 

Plus jeszcze trzeba umieć osiągać słabe wydajności. Tak więc zapytam, bo nie wiem: jeśli centrala uciągnie 1000 m3 przy oporach X Pa, to czy każdą da się ustawić na 100 m3 przy wielokrotnie niższych oporach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...