Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

"Dom z naprzeciwka" po przeróbkach


Recommended Posts

Witam. Tak fajnie czyta się wasze dzienniki i fotorelacje że postanowiłem napisać też swój . Być może pomoże on komuś kiedyś w podjęciu decyzji tak jak mi pomogły dzienniki niektórych z was.

Na wstępie tak było:

w ubiegłym roku zapadła decyzja żeby budować więc rozgląd się ja po okolicy tzn usiadłem przed kompem i popatrzyłem gdzie postawić kolację ,kawkę ,granaty i jeszcze trochu miejsca na machanie mychą żeby było no i Łona z boku coby wybory i propozycje komentować i tym mnie do obżarstwa i opilstwa doprowadzać. Padło na c 109 .

http://projekty.muratordom.pl/media/images/zoom.png

 

 

Jednak ja nieugięty i postanowiłem to to przerobić przeca ja tam mam mieszkać i zkapcieć nie projektant i .. i tyle.. Nie wszystkie się zmiany podobały ale no cóż ja też tu żądzę i tu reakcja Tonki i nie wiem czy kaszlu jakiego mi dostała czy spazmów wyglądało to trochu tak :lol2: . No ale udało się większość wcisnąć i projekt teraz wygląda tak:

c.d.n.

tak wyglądają piwnice domu:

2 piwnice1.jpg

tak wygląda parter:

4 parter1.jpg

tak elewacje

13 el front1.jpg14 el pdn wsch1.jpg15 el pdn zach1.jpg

Trochę szukania coby konwersję pdf na jpg zrobić i zapodać na forum . No i te dodawanie :sick: Uczę się i dam radę.Dodam jeszcze stopkę z opisem no i jedziemy z opisami wykonania z planami i rozwiązaniami i z PYTANKAMI tak tak więc forumowe SamSamy nie będą mieli lekko i mam nadzieję że pod każdym moim pytaniem trzeba będzie oddzielny wątek tworzyć by go rozkminić i by konsensus osiągnąć .

Edytowane przez Iza v's Krzysiek
dodanie materiału
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 117
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam ponownie. Limit zdjęć na post i piszę nowego..rzutów ciąg dalszy:

 

8 A-A1.jpg9 B-B1.jpg10 C-C1.jpg11 D-D1.jpg12 E-E1.jpg

 

Teraz troszkę genezy i kosztów. Działkę mam swoją kupioną dawno temu to nie policzę jej do kosztów. Mam też własną koparę dziadka ostrówka ale ogarnie co trzeba na budowie.

Z dotychczas poniesionych kosztów to :

mapki do projektów 600zł

wypis z miejscowego planu zagospodarowania: 50zł

uzgodnienia na podłączenie wody i kanalizacji z prośbą by zapisano by kanalizę rozwiązać we własnym zakresie 35 zł

projekt jeszcze nie zapłacony ale złożony do PNB koszt 5000zł za indywidualny bo projektant powiedział że jak mi oryginalny zacznie poprawiać po mojemu to go żaden wykonawca nie rozkmini .

kupiłem też trochę złomu do centralnego ogrzewania za 200zł

zwój przewodu 3x2,5 tyle że okrągły kupiłem kiedyś dawno za 100zł i tak myślę że dodam do kosztów bo na budowę się przyda.

więźba dachowa cała łącznie z deskowaniem razem 23m3 impregnowana zanurzeniowo za13200zł

razem około 19000 tysięcy no i nic jeszcze nie widać.

Nie zapominajcie że działkę mam ale można ją dodać do kosztów tylko nie wiem po której cenie ,obecnej czy tamtej jak kupowałem 12 lat temu.

Edytowane przez Iza v's Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja pierwszy zawitam w twoim dzienniku. Muszę przyznać, że dom robi wrażenie, wielkością i rozmachem. Zapowiada się ładny kawał chałupy. Ja mieszkam i buduję w Białymstoku, ale dość dobrze znam Prostki, szczególnie piekarnię za przejazdem kolejowym.:) Będę zglądał i kibicował. Powodzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crazy ja Cię na ręce wezmę i podrzucę z radości. Myślałem że dziennik pisał będę sam sobie .... tek jak i chałupę budował. Pewnie na Dybowo jeździsz przez moją wieś ?:yes::cool::yes:

Rozległość domu to rzecz do dyskusji jeśli chodzi o koszty budowy jak i późniejszego użytkowania .

Jeśli idzie o wybudowanie domu bez płyty na ławach to u mnie warunki terenowe pozwalają na wybudowanie piwnicy co koszty zwiększa niewiele w stosunku do całej inwestycji budowanej na ławach . Dodatkowo też jeśli zmieniłem w oryginalnym projekcie kąt dachu o 10 stopni i jednocześnie podniosłem ściankę kolankową o trzy bloczki to koszty są też niewielkie w stosunku do uzyskanych korzyści.

Rodzina duża to i domek duży ..chociaż patrząc na pomieszczenia w budowanym i w tym który użytkuję teraz to zastanawiam się gdzie są te metry że te pokoje takie mikrusowate?

Dzięki za wpis. może teraz się worek rozwiąże. ..Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nadejszła wiekopomna chwila.... Dostali my POZWOLENIE NA WYDANIE WŁASNYCH OPODATKOWANYCH 10 RAZY PIENIĄDZÓW.. W skrucie PNB. Chyba cóś mi sie widzi że mój projektant ma chody w starostwie bo od złożenia wniosku minął w poniedziałek tydzień. Czyli 11 dni. Teraz 2 tygodnie na uprawomocnienie się wyroku i kopiemy. Akurat czas by na polach wszystko porobić( posiać zboża , posadzić ziemniaki, opryskać i nawozić) i potem do około 20 czerwca luz to się pobuduje troszkę. Cieszę się ale nie dociera to chyba do mnie na co się porywam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 piwnice1.jpg

Starostwo w Ełku.

Mam dylemat jakie rury do WM . Planuję centralę Jan-Gaz 500 . Do niej we i wy dałbym elastyczne flexy .Przekroje przewodów były by piony 200 mm a na każdą kondygnację wyjście o innym fi i tak na piwnicę byłyby trójniki 200/125/200, na parter 200/150/125. Na parterze te 125 poleciało by na poddasze gdzie kiedyś będą 4 pomieszczenia (z łazienką). Co myślicie o tych przekrojach? Kanały tak poprowadziłem by nie krzyżowały się ze sobą na parterze w suficie podwieszanymi z kanalizacją dodatkowo w piwnicy.Kanały w kominie trzy specjalnie rysowane do zrobienia pionów ale teraz myślę że zostanie tylko jeden do wyrzutni a dwa po prostu polecą flexy i zabuduje się KG. Zastanawiałem się nad czerpnią dachową jak jest u R&K ale obawiam się zapachu papy a cały dach deskowany i papowany będzie.

4 parter1WM.jpg

Edytowane przez Iza v's Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

Pozwolę sobie przenieść tutaj twoje pytania z mojego dziennika:

 

Witam. Mam do ciebie pytanko odnośnie instalacji w moim domu. Mam w salonie na dwóch ścianach gniazdko tv i internetowe, w sypialni następny taki zestaw i w pokojach u dzieci po jednym tv i jednym internetowym. Chcę jeszcze dołączyć do tego po jednym tv na naziemną.

Założenia są takie że salon i jego dwa gniazda będzie używane zawsze tylko jedno lewa lub prawa ściana. Ale jednocześnie może być włączony tv i net w sypialni i następne dwa u dzieci. A plus jeszcze piwnica. Razem pięć punktów dostępu ty sat tv naziemnej i 5 punktów neta.

Konwerter na talerzu z pięcioma wyjściami i oddzielny kabel do poszczególnych gniazd ? Jeśli tak to jak zrobić to w salonie gdzie dwa punkty jak jeden używane będą? Zwykły rozdzielacz?

Drugie to tv naziemna. Będzie coraz lepsza z czasem aż net ją zastąpi za parę lat. Jak z jednej anteny pojechać na te wszystkie punkty dostępowe ? I czy na jednej antenie tak się da?

Jakich kabli użyć do tych tv.

No i net . Rozumiem że potrzebuję router który ma 5 wyjść i od niego do każdego punktu kabel skrętka?

 

 

Na sztuki licząc, będziesz miał w domu 7 gniazdek TV i siedem do LANu. Nieważne, że dwie pary z tych gniazdek będą używane tylko zamiennie, w przypadku LANu gniazdek nie wolno łączyć w łańcuchy, a w przypadku TV co prawda jest to możliwe, ale z równych względów takie rozwiązanie jest gorsze. Lepiej z każdego gniazdka wyprowadzić osobny przewód i sprowadzić je do jednego centralnego węzła.

Co dalej? Zacznę od LANu: najprostszym wyjściem jest użycie tam zwykłego domowego routerka. Takie urządzenia mają zwykle cztery porty wejściowe i jeśli to Ci wystarczy, możesz do niego po prostu wpiąć przewody z tych czterech gniazdek, które są Ci potrzebne. Jeśli jednak chcesz to zrobić porządnie, lepiej do takiego routerka (czy modemu, czy jeszcze innego źródła internetu) dołączyć ośmioportowy switch. Nie kosztują drogo, a pozwolą mieć komfort wszystkich gniazdek LAN gotowych do pracy.

 

TV to osobny temat, to można rozwiązać na kilka sposobów, ale jeśli chcesz równolegle odbierać TV naziemną i sat, to najprościej i najlepiej użyć do tego multiswitcha. Dla Ciebie odpowiedni byłby ten schemat z Dipola:

 

http://images.dipol.com.pl/images/info/000101111011153+.gif

 

http://www.dipol.com.pl/uniwersalne_schematy_instalacji_antenowej_dla_naziemnej_telewizji_cyfrowej_dvb-t_bib213.htm#05

 

z jedną tylko uwagą,że na schemacie masz multiswitch czterowyjściowy. I też, podobnie jak przy LANie możesz tak zrobić, a możesz też użyć trochę droższego urządzenia z ośmioma wyjściami.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedno pytanie . jaki kabel do bramki by mieć dzwonek i możne kiedyś kamerkę? Zwykły kilku żyłowy linkę czy coś innego?

A ten multiswitch to rozumiem że potem przy gniazdku cokolwiek bym nie podpiął czy to dekoder od satelity czy tv z mpg to taki sygnał odbiorę, a gniazdka to takie zespolone że mają trzy wyjścia jak na obrazku.

Dzięki wielkie za odpowiedź . Może jeszcze komuś przyda się taka wiedza by samemu zrobić instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do furtki rzuć dowolny przewód wielożyłowy, minimum cztery pary (np. skrętka komputerowa), choć warto dać więcej (mogą to być dwie skrętki, albo "telefoniczny" dziesięcioparowiec), ważne tylko, żeby to był przewód ziemny, żelowany. W każdej szanującej się hurtowni dostaniesz, nie kupuj w hipermarketach, bo tam za nie jakieś chore pieniądze wołają.

 

Jeśli furtka od domu jest dalej, niż kilka metrów, bądź chcesz mieć w wideodomofonie obraz - żyleta, możesz też położyć dodatkowo na drodze furtka-domofon koncentryk, też żelowany "ziemny", ale nie jest to niezbędne. U mnie jest kilkanaście metrów drogi kablowej, trzy łączenia po drodze i obraz lekko śnieży, ale na takim monitorku nie jest to jakoś szczególnie uciążliwe.

 

Multiswitch - tak, dokłądnie tak, jak piszesz.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

A na placu boju tylko troszkę postępów.

Przywieziona więźba dachowa i żerdzie na stemple. Koparka przygotowana do zdjęcia humusu.

W poniedziałek geodeta ma tyczyć budynek. Wszystkie rogi plus punkt gdzie ma być POŚ. Koszt 400 zł. Mam kierownika budowy . Zajeżdżał będzie po pracy to nie będzie musiał specjalnie latać. Cena 1400zł za całą budowę do wprowadzenia się.Żerdzie kosztowały 350zł plus 80zł dla gościa za pomoc w wyniesieniu z lasu i przywiezieniu. Powiedzmy 50dych na pić dla konia..razem wszystko 2280. Razem od początku 21000 tysięcy peelenów..

Zdjęcia słabej jakości bo telefon się starzeje a na aparacik brak monety.

Zdjęcie0060.jpgZdjęcie0061.jpgZdjęcie0062.jpgZdjęcie0063.jpgZdjęcie0064.jpg

Mała edycja . Był dziś geodeta wytyczył budynek i spuścił stówkę bo.....i tu jego słowa "mało miałem roboty przy twoim tyczeniu".

Normalnie dawać mi takich człowieków na budowę ja chcę. Jutro jadę dziennik budowy odebrać i sruuu jazda . Palikom zdjęć nie robiłem bo jakieś takie niewielemało atrakcyjne były.

Edytowane przez Iza v's Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam. Pytanie mam może ktoś zna się. Chcę na pierwszym stropie Piwnica / parter podłogówkę położyć bezpośrednio na płycie bez styropianu. Piwnica będzie ogrzewana a wylewki będzie max 6cm. Ma to stworzyć swego rodzaju akumulator ciepła. W piwnicy tylko na części sufit podwieszany. doradzi ktoś/ jakieś za lub przeciw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po przerwie w pracach będą wykopki. Pod ławy i GŻWC. Jednocześnie bo chcę go posadowić wzdłuż budynku. Technicznie tylko trochę większy wykop. Będzie miał około 38 m3 objętości mój GŻWC. To jakieś 80 ton. Wystarczy na kubaturę 760 m3 ? Wymiary jego to 25 m długości ,1 metr wysokości i 1,5 szerokości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wykopki z środy pociągnęły się do dziś i na jutro. Wykopaliśmy połowę. Jedna koparka kopała i 3 ciągniki odwoziły ziemie. Miła niespodzianka to taka że od metra głębokości zaczyna się żwir taki tzw płukanka. Bez kamieni bez gliny ,sam piasek . idealny do murowania i na tynki. Do wylewek trochę za mało ostry ale dokupi się kamienia 2/16 i będzie git. Jedne zakupy odpadają. Koparkowy ładnie wszystkie warstwy oddziela. Najpierw odwozimy humus 35cm potem około 60 cm zółtego piachu i na oddzielną kupkę ww żwirek. Wykop wielki i każdy kto przychodzi to dziwi się czemu taki głęboki i szeroki. Zbrzydło każdemu tłumaczyć.

Kopię do wysokości położenia styropianu na podłodze w piwnicy. Ławy wykopię ręcznie żeby nie naruszyć rodzimego gruntu. Zaszaluję ławy mimo iż każą mi w takim super gruncie tylko wykopać i zalać ale mam wewnętrznego bloka i szalować będę. Postanowiłem jeszcze przed rozpoczęciem budowy że będę wszystko robił tak jak ja chcę i jak się któryś z pomocników nie dostosuje to mu podziękuję. Zobaczymy jak to wyjdzie.

Pytanie. Położenie punktów na dno wykopu jak przerzucaliście? I jeszcze jedno rozciągaliście na ławach sznurek czy drut ? Planuję rozciągnąć sznurek a potem na dnie wykopu postawię laser na sznurek go ustawię i mi linie przeżuci i na dnie tak jak na górze drugą rozbitkę zrobię.

Piszcie panowie i panie piszcie doradzajcie. U mnie dopiero się zaczęło . Niby wszystko w głowie jest ale do każdej roboty niby rozkminiona a pytań i wątpliwości tysiąc. A dwa tysie jak kto mądry z ulicy zajdzie i po swojemu doradza bo ty to źle robisz.....bo tak nikt nie robi.

Zdjęcia jutro lepsze. dziś tylko z córki fona. Pozdrawiam.IMG0013A.jpgIMG0014A.jpgIMG0015A.jpgIMG0016A.jpgIMG0017A.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dziś zalewaliśmy ławy . W cztery osoby i było co robić. 18 metrów sześciennych betonu operator rozlał nam w godzinę niecałą . Jeśli ktoś mówił że walka z trąbą jest ciężka to odpowiem że zależy to od operatora. Nie sprawiała większych kłopotów a widząc majstra ściągającego pacą i pomocników machających łopatami to jest najlżejsza fucha. Obliczyłem z naddatkiem i przygotowałem miejsce na ewentualny nadmiar betonu. Wyszło idealnie tyle że zalałem całye ławy ,słup pod taras i miejsce (posadzka w zimnej piwnicy pod kuchnią) co do cm. Na przygotowanym miejscu przydała by się jeszcze taczka ale tragedii nie ma. Obliczałem tak że na całości do deski szalunkowej 30 cm dodałem 2 cm a jak mierzyłem szerokości to np jak miara pokazywała 53 to uśredniałem na 55 cm. Skąd taka różnica w szerokości? Jak widać na zdjęciach zewnętrzna strona ław jest nie szalowana i dlatego. Zdjęcie0092.jpgZdjęcie0093.jpgZdjęcie0094.jpgZdjęcie0095.jpgZdjęcie0096.jpg

 

Na zdjęciach pierwszych widać miejsce przygotowane na nadmiar betonu. Jutro wstawię fotkę gruszki i zalanego miejsca. Wiem że fotki słabe ale przydałyby się jakieś komentarze forumowych samorobów.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...