Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek z płaszczem i pytanie o układ c.o.


taki_napis

Recommended Posts

Witam serdecznie,

planujemy z żoną instalację kominka z płaszczem wodnym w niewielkim (aktualnie 60m - docelowo z poddaszem ok 100m), niedocieplonym domu. Czy do ogrzania takiego budynku (docelowo 100m) wystarczy wkład Byrski wertical 8 kW? Spotkałem się z pozytywnymi opiniami na temat tego producenta na tym forum. Czy to nadal dobry wybór?

Proszę także o radę czy instalację c.o. lepiej (ekonomiczniej) budować w oparciu o układ otwarty czy zamknięty? Jakie są szacunkowe koszty dla wymienionego wkładu przy układzie zamkniętym?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpieczniejszą instalacją przy kominku z płaszczem jest instalacja otwarta natomiast w instalacji c.o korzystniejsza jest instalacja zamknięta łatwiejsze odpowietrzenie oraz brak efektu korozji w grzejnikach (żaden z producentów nie da gwarancji na grzejniki pracujące w układzie otwartym)Poza tym kominek z płaszczem nie może być jedynym źródłem ciepła w budynku dobrze jest jak jest jeszcze chociaż elektryczny piec c.o .Jest jeszcze jedna ewentualność można zastosować podłogówkę po całości domu i zbiornik buforowy który pozwoli na palenie w cyklu 3 godziny palenia 12 godzin odbioru ciepła bez palenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Dołączam się do tematu. Sprawa dotyczy mojej siostry. Nie ukrywam, że po tym jak się dowiedziałam, że rozsypał jej się piec gazowy (podstawowe źródło ogrzewania - dom 160 mkw, brak ocieplenie na zasadzie styropian, wybudowany około 2000 roku) rzuciłam jej pomysł, aby zainstalowali kominek. Sprawa ma się tak, że projekt domu przewidywał takowy (na zasadzie można ale nie trzeba). Budujący dom wybrali opcję bez kominka (siostra kupiła go na rynku wtórnym, ale w papierach projekt był więc dlatego pisze co piszę). Siostrze mój pomysł się podoba, szwagrowi wręcz przeciwnie. Uważa, że jest to na obecnym stanie niewykonalne. Ale jak to baby zaczęłyśmy knuć. Na pierwszy plan poszły zdjęcia i pomysły co i jak u kogo wygląda, następnie poszukiwanie, gdzie i jakie kominki można wybrać. Siostrze najbardziej podoba się taki rodzaj kominka jak pod podanym linkiem, nazwijmy go wkład kominkowy. W każdym razie chodzi o to by był on narożnikowy. I teraz moje wątpliwości (bo chcemy udowodnić szwagrowi, że jest taka opcja montażu w tym domu). Zgodnie z projektem kominek może być zamontowany na ścianie narożnikowej (tak jest umiejscowiony komin) s salonie, który jest położony o pół poziomu wyżej w stosunku do "kotłowni" (miejsca, gdzie jest piec gazowy i wszystkie rurki rozprowadzające CO). Gdzieś czytałam, że można połączyć ogrzewanie piecem gazowym i z kominka. Czy tak jest faktycznie? Jeżeli można to połączyć, to czy do rozprowadzenia ciepła potrzebna będzie całkowicie jakaś nowa instalacja, czy możne będzie wbić sie do tej z pieca gazowego (koronny argument szwagra, że w całym domu trzeba położyć dodatkową instalacje do ogrzewania z kominka, chyba, że ma to być tylko kominek do ogrzania salonu). Czy jeżeli będzie taka opcja, to nowy piec gazowy powinien być o takiej mocy jak ten co padł, czy słabszy (bo jest dołączony kominek). I ostatnie kominek z płaszczem wodnym czy powietrzne (z tego co doczytałyśmy tam na stronie to te wodne oznaczone jakimś plusem maja możliwość podłączenia do zamkniętego obiegu, a znów z tego co doczytałam na tym forum, to właśnie obieg zamknięty jest przy piecu gazowym. Możecie cos doradzić, kto ma rację i czy czasem swoją wypowiedzią i "podpuszczeniem" siostry nie włożyłam przysłowiowego kija w mrowisko?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kijem to najprędzej szwagier Cię pogoni...:cool:

 

Można się wpiąć do istniejącej instalacji bez robienia nowej, ale wymaga to albo wymiennika (układ otwarty), albo odpowiednio skonstruowanej instalacji CO pod kominek z PW w układzie zamkniętym. Czyli raczej układ zamknięty nie wchodzi w rachubę, ale trudno powiedzieć bez oględzin.

 

Piec gazowy powinien być niezależny od kominka, czyli moc ta sama. Kominek podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...