Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dwuspadowy dach z naczółkami i lukarnami - konstrukcja więźby


frodo55

Recommended Posts

Na załączonych obrazkach przedstawiony jest mój dach, jak zwykle proszę znawców tematu o krytyczne uwagi dotyczące więźby.

Zastanawiam się jak zakotwić murłatę naczółka (kolor biały na rysunku) na ścianie szczytowej (Porotherm 30), nie ma tam wielkich reakcji poziomych (rozporu) takich jak w przypadku głównej murłaty.Czy wystarczy wylewka betonowa pod murłatą + kotwy przewiercone przez 3-4 warstwy pustaków (pionowe otwory fi40mm + pręt gwintowany zatopiony w zaprawie)?

Jak w praktyce wygląda problem wykończenia ścian bocznych lukarny, czy aby wykonać pokrycie dachu ze stosownymi obróbkami trzeba mieć położone wszystkie warstwy ścian lukarny (styropian, klej siatka itd). Całość ścian zewnętrznych chciałbym ocieplić i wykończyć po montażu okien w przyszłym roku, czy można wtedy wykonać obróbki dachowe wokół lukarny, jak ewentualnie zabezpieczyć te newralgiczne miejsca na okres zimy. Dodam że planuję deskowany dach kryty karpiówką w łuskę.

dach1.jpg

dach2.jpg

dach3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mocowanie murłatki na naczółku - ok.

Płatewka lukarny podparta na słupku i mocowana do krokwi dachu głównego. Jak?

Jak podparta jest owa krokiew na ścianie zewnętrznej?

Sprawa docieplenia ścianki lukarny powinna być rozwiązana przed pokryciem zasadniczym gdyż:

1. Obróbka blacharska na nokach ( na przykład) nie jest na dachówce i prościej jest ją zrobić razem z całym pokryciem. Nie znaczy to, że po roku jest to niemożliwe.

2. Nie jest to aż taki problem docieplić kilka m2 tylko w styropianie i kleju, a puc położyć razem z całością.

3. Znika problem zabezpieczenia na zimę przerwy między lukarna a dachówką.

To jest moje zdanie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie jak najbardziej poprawne. Jest jeszcze możliwość umocowania płatewki z drugiej strony krokwi dachu głównego. Odsuwamy tym samym krokiew główną od końca murłaty co daje możliwość bezpieczniejszego mocowania krokiew-murłata. Krokiew ta może powinna być o większym przekroju? Trzeba sprawdzić. Murłata na samiutkim końcu może pękać a dachówka karpiówka to ciężkie pokrycie. Jest jeszcze opcja podparcia płatewki zamiast na słupku drewnianym. Kotwimy ja do rdzenia żelbetowego lukarny. Co nam to daje? Ano po pierwsze redukujemy siły poziome w jętkach lukarny gdyż siły te może przejąć nadproże żelbetowe nad oknem. Po drugie montaż tego typu konstrukcji eliminuje możliwość popełnienia błedów przez cieśli - jest prostszy. Montaż dwuczęściowego słupka, prawidłowe ze względu na sztywność i wytrzymałość rozwiązanie połączeń w węzłach itp. może być kłopotliwe dla co najmniej niektórych cieśli z mniejszym doświadczeniem. Wybór należy do Ciebie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krokwie po obu stronach ścianki lukarny powinny schodzić do okapu a nie kończyć się na murłacie. Nie dawałbym deski w koszu przy pełnym deskowaniu dachu. Pozdrawiam. Edytowane przez Andrzej Wilhelmi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...