Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

AUTOMATYCZNY SYSTEM NAWADNIANIA - jaką firmę polecacie? Na co zwrócić uwagę?


CZY BĘDZIECIE WYKONYWAĆ AUTOMATYCZNE NAWADNIANIE OGRODU  

41 użytkowników zagłosowało

  1. 1. CZY BĘDZIECIE WYKONYWAĆ AUTOMATYCZNE NAWADNIANIE OGRODU



Recommended Posts

  • Odpowiedzi 750
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...
  • 2 months później...

pilna sprawa... może ktoś z Was pomoże.

Jaki filtr założyć zaraz za wyjściem z wodociągu, a przed automatyką do podlewania... czyli przed całym systemem do podlewania. A może nie jeden tylko kilka filtrów? Będę ciągnął wodę rurą fi wewnątrz 32mm, więc filterek na taką rurę potrzebny.

Najlepiej podajcie jakiś konkretny model... to co macie u siebie.

Zwykłe filtry a'la big blue z wymiennym wkładem mogą chyba mocno zredukować ciśnienie, czego bym nie chciał, bo u mnie i tak "słabizna" - jestem ostatni na nitce wodociągu :( z drugiej strony taki HONEYWELL, siatkowy z opłukiwaniem to około 200PLN i by go kupić muszę wiedzieć, że to taki właśnie... a tego nie wiem.

Z góry dzięki za wszelką pomoc i inne dodatki typu: jak to jest rozwiązane u Was. Pozdrawiam

Pearl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie jeszcze hydrofor, ale zastosowałem filtr dyskowyzobacz możesz go kupić w Warszawie na Jutrzenki, który się tylko płucze i zakłada z powrotem wielkość zatrzymywanych drobin 130, lub 75 mikrometrów. Pasuje do wszystkich obudów nawet amerykańskich. Ale filtr potrzebny jest głównie do wody brudnej, a nie czystej z wodociągu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki jest koszt założenia syst. podlewania już się zorienowałam, ale jaki jest koszt podlewania ogrodu. Czy możecie napisać ile was kosztowało podlewanie trawnika w tym roku i na jakiej powierzchni?

 

1500 zł za cały sezon 2007

podlewanie około 1300 m2 /0gród 2000m2+ linie kroplujące z bagnetami+ zraszacze na skarpie etc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to za uśmieszki? To poważny temat ;)

 

Jeszcze parę słów na temat podlewania... otóż nie jest tak, że podlewać trzeba wszysto i zawsze. Mam np.: żywopłot z tuj, któremu wystarczy ściółka z kory 5-10 cm i to, że jest posadzony wzdłuż betonowego cokołu. Podlewałem pierwszy i drugi rok po posadzeniu.... teraz już nie podlewam w ogóle, bo gdybym to robił tuje miały by już teraz gigantyczne rozmiary, a to dopiero 6-latki :) Niedobór wody im służy, śmiem twierdzić... są dzięki temu zwarte i gęste.

W większości przypadków "roślinnych" w naszym ogrodzie jest podobnie - podlewa się pierwsze 2-5 lat, a potem ważne jest tylko, by ziemia nie była odkryta i by okolice roślinki nie były nadmiernie dogrzewane przez słońce - bezpośrednie promienie wysuszą glebę na wiór.

 

Dla mnie podlewanie automatyczne oznacza głównie trawnik... pod całą resztę można rozpiąć instalację, ale używać jej głównie latem lub wtedy gry brak jest opadów.

Oczywiście, to co tu powyżej napisałem tyczy się do w miarę "normalnej" gleby... wszelkie "piaski" muszą być polewane niemal non stop. U mnie gleba ma VI-VII klasę, ale trochę podrasowałem ją kilkoma wywrotkami :) Pozdrawiam

Pearl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam, mamy do nawodnienia (w planach) trawnik prostokątny 22x12m. Z tego co widzę rotacyjne spryskiwacze na taki ogród się nie nadają ponieważ rogi pozostają nie nawodnione a montaż spryskiwacza po rogach spowoduje nawadnianie drogi i sąsiednich działek (szkoda wody :)). Stąd moje pytanie, czy są spryskiwacze, które mógłbym zainstalować w narożach w/w trawnika i spryskiwać z naroży w kierunku środka pokrywając cały trawnik? Myślę o spryskiwaczach chowanych pod poziom trawnika po zakończeniu pracy. Jaki jest szacunkowy zasięg takiego spryskiwacza?

 

Pozdrawiamy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mamy do nawodnienia (w planach) trawnik prostokątny 22x12m. Z tego co widzę rotacyjne spryskiwacze na taki ogród się nie nadają ponieważ rogi pozostają nie nawodnione a montaż spryskiwacza po rogach spowoduje nawadnianie drogi i sąsiednich działek (szkoda wody :)). Stąd moje pytanie, czy są spryskiwacze, które mógłbym zainstalować w narożach w/w trawnika i spryskiwać z naroży w kierunku środka pokrywając cały trawnik? Myślę o spryskiwaczach chowanych pod poziom trawnika po zakończeniu pracy. Jaki jest szacunkowy zasięg takiego spryskiwacza?

 

Pozdrawiamy!

prawie wszystkie maja płynna regulacje kąta pracy

zasięg od 6 do 12 m - regulowany kątem lub i dyszą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mamy do nawodnienia (w planach) trawnik prostokątny 22x12m. Z tego co widzę rotacyjne spryskiwacze na taki ogród się nie nadają ponieważ rogi pozostają nie nawodnione a montaż spryskiwacza po rogach spowoduje nawadnianie drogi i sąsiednich działek (szkoda wody :)). Stąd moje pytanie, czy są spryskiwacze, które mógłbym zainstalować w narożach w/w trawnika i spryskiwać z naroży w kierunku środka pokrywając cały trawnik? Myślę o spryskiwaczach chowanych pod poziom trawnika po zakończeniu pracy. Jaki jest szacunkowy zasięg takiego spryskiwacza?

 

Pozdrawiamy!

prawie wszystkie maja płynna regulacje kąta pracy

zasięg od 6 do 12 m - regulowany kątem lub i dyszą

 

No to świetnie. Dziękujemy za informację.

 

Pozdrawiamy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

mam w planie zamontować dla mego ogrodu ( w planie dopiero też jest :wink: ) system nawadniania.

 

moja działka 1100 m2.

Zanim przeczytam te całe 5 stron Waszych postów możecie mi chociaż na wstepie pwiedzieć z jaka kwota za montaz takiego systemu bede sie musiała liczyć? :roll: Tak na oko chociaż :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam w planie zamontować dla mego ogrodu ( w planie dopiero też jest :wink: ) system nawadniania.

 

moja działka 1100 m2.

Zanim przeczytam te całe 5 stron Waszych postów możecie mi chociaż na wstepie pwiedzieć z jaka kwota za montaz takiego systemu bede sie musiała liczyć? :roll: Tak na oko chociaż :D

Witam... zależy ile rabat, a ile trawy... ile też zajmują uliczki, alejki, podjazdy, komórki etc. niemniej jednak zasada jest taka: jeśli masz przy sobie mężczyznę, który potrafi np.: złożyć pergolę, skręcić meble, coś naprawić... to z systemem poradzi sobie również. Tak się składa, że większość punktów sprzedających systemy oferuje doradztwo w tej materii, a jeśli jest się upierdliwym można się wiele nauczyć :)

Wg mnie materiały to od 3000 do 8000 tysięcy, ale to liczone już ze sporymi zakładami (bez oszczędzania). Jeśli chodzi o robociznę, jeśli zlecisz to fachowcowi pamiętaj, że nie powinien od Ciebie wziąć więcej niż 1000-2000 pln (bo to z reguły 2 dni pracy dla dwóch-trzech osób)... są tacy co biorą za robociznę tyle ile kosztuje materiał lub więcej nawet - takich "speców" się wystrzegaj.

Jeśli mąż ma czas i lubi dłubanie zrobi to sam z pomocą Twoją lub znajomego. Dwa-trzy letnie weekendy i po sprawie (są tacy co robią to w 1-2 dni). Można o tym poczytać też na www. Jeśli zależy Ci na czasie zleć to ekipie, tylko nie daj się nabić w butelkę. Ta robota na prawdę nie jest tyle warta.... generalnie już z robocizną nie powinno kosztować więcej niż 6-8 tysięcy. Podany przykład obejmuje też jakąś standardową automatykę (centrala+4-5 zaworów powiedzmy). Ten temat jeszcze przede mną, ale może już w tym roku, kto wie... Cóż, powodzenia!

 

Aha, jeśli ogrodu jeszcze nie ma to problem jest spory, bo należałoby jednak zgrać jedno z drugim. Wiele elementów systemu idzie pod ziemią, poza tym poszczególne partie ogrodu mogą być mniej lub bardziej "potrzebujące" - mówię o zapotrzebowaniu na wodę. To trzeba wiedzieć, bo późniejsze przenosiny systemu i nieplanowana rozbudowa zwiększy jego ogólny koszt.

Pearl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pearl-duuuuże buziaki śle w twoim kierunku i duże podziękowania za tak szybką i wyczerpujaca (jak na ten moment :wink: ) odpowiedż.

 

Zdążyłam juz sie zaznajomic , że pierwsze to koncepcja ogrodu. Co i gdzie będzie rozsadzone a potem obstukać system.

Dzieki jeszcze raz!

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też przymierzam się do zrobienia automatyczego systemu nawodnienia ogrodu. spotkałem się z człowiekiem który może mi zrobić cały ogród za 20 zł za m2 powierzchni (ok1100m2 ogrodu) Koszt obejmowalby zrobienie trawnika, rabat, automatycznego nawodnienia ukształtowania terenu (gdyż takowy należy zrobić). Moje koszta to przywiezienie żyznej ziemii i roślin do rabat. Jego reszta. czy jego propozycja to coś co warto poważnie przeanalizować? Dodam że człowiek sprawiał wrażenie solidnie zorientowanego w temacie a ja chyba nie byłbym w stanie sam takiemu przedsięwzięciu samodzielnie podołać. pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś ma system nawadniania firmy Toro lub RainBaird?

Kiedyś w muratorze ukazał się artykuł na temat automatycznego systemu nawadniania ogrodu, został ostro skrytykowany w jednym z komentarzy pojawiła się informacja, że firmy wymienione przeze mnie wcześniej są profesjonalne jeśli chodzi o tą dziedzinę.

chciałabym mieć taki system w ogrodzie, już pierwsze kroki poczynione zostały tzn. "wyciągnięta" jest woda na zewnątrz budynku by po położeniu elewacji nic nie kuć, ale nie interesuje mnie system na kilka sezonów w którym coś będzie się psuło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...