Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

AUTOMATYCZNY SYSTEM NAWADNIANIA - jaką firmę polecacie? Na co zwrócić uwagę?


CZY BĘDZIECIE WYKONYWAĆ AUTOMATYCZNE NAWADNIANIE OGRODU  

41 użytkowników zagłosowało

  1. 1. CZY BĘDZIECIE WYKONYWAĆ AUTOMATYCZNE NAWADNIANIE OGRODU



Recommended Posts

 

hmm. .. długo bym myślał ale bym nie wpadł na pomysł umieścić

elektrozawory w domu i od nich rury ciągnąć przez posadzkę :o

 

ktoś Cię kolego mocno wpuścił w maliny tego się tak nie robi .... a jak zapragniesz mieć dodatkową sekcję to co ? :D

 

Filozofia tego jest taka wychodzisz obojętnie skąd jedną rurą na zewnątrz nazwijmy ją magistralą główną :) + ewentualnie kable od sterownika jeśli chcesz mieć wew i wsio

 

i albo ją prowadzisz do jednej skrzynki albo rozgałęziasz ją do wielu skrzynek i w nich umieszczasz elektrozawory

 

unikasz przez to :

 

1. jakiegoś idiotycznego klejenia rur - wszystko na złączkach

2. n x PLN na dublowanie rur

3. n x h twojej pracy

4. masz system otwarty na rozbudowę

5. nie szpecisz ściany instalacją

 

Ja długo nie myślałem

Nikt mnie nie wpuścił w maliny bo robiłem wszystko sam

System zrobiłem tak żeby nie była potrzebna dodatkowa sekcja

Piszesz o koszcie dublowania rur i godzinach pracy a to koszt około 60 zł z kształtkami i około godziny mojej pracy,a ile kosztuje skrzynka lub ich kilka jak proponujesz,same się nie umieszczą gdzieś tam na działce.

Co do szpecenia to ściany w kotłowni mają wiele rur na wierzchu

Nie muszę wychodzić z domu i otwierać skrzynek żeby ręcznie włączyć którąś sekcję jak nie ma prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 750
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 months później...

Witam

 

Prosze o radę.

 

Czy ze względu na m.in. kradzieże warto umiescić sterowanie systemem nawadniania - centralkę za kilkaset złotych - wewnątrz budynku np. w kotłowni i doprowadzić tylko przewód do skrzynki rozdzielacza z zaworami, czy może jednak umiescić to urzadzenei na zewnątrz, jak zalecają to niektórzy producenci.

 

Jeżeli wewnatrz budynku- to jakie przewody pociągnąć od centralki do potencjalnego miejsca umiejscowienia rozdzielacza, chodzi mi o ilość żył i ich grubość.

 

Pozdrawiam i czekam na rady, póki mogę jeszcze w miarę bezszkodowo dziurawić sciany wewnatrz i zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto, znaczy w budynku. Kradną wszystko poza rzadkim g... i gorącym żelazem.

A kabel- są sterownicze- 6 numerowanych żył + kolorowa- wspólna.

 

może być najzwyklejszy 3 x 1 lub 3x 0,75 X odpowiednia ilość + zostaw sobie 2 żyły dodatkowo na jakiś czujnik deszczu ( bezprzewodowy będzie kosztował 2 lyb 3 razy tyle ) + może jeszcze z 2 na jakiś elektrozawór jak sobie wymyślisz jakąś studnie z pompą

 

filozofi większej w tym nie ma na każdy elektrozawór 1 żyła + wspólna 1 wspólna dla wszystkich - oczywiście jaka masz 2 skrzynki w dwóch końcach ogrodu to ta wspólna masa nie musi być między nimi ciągnięta

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
wzdłuż ogrodzenia będę mieć do zagospodarowania przestrzeń 3mx25m. Planuję tam posadzić sosny, modrzewie, rhododendrony, azalie, wrzosy a płot porośnięty będzie winobluszczami. Zamierzam też zastosować system automatycznego nawadniania tylko nie wiem co zastosować czy wąż pocący się gęsto ułożyć, czy jakieś zraszacze czy zamgławiacze? Chcę by wszystkie rośliny były dobrze podlewane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś mi doradzic jak najprościej podlewać klomb z różami. Podlewać moge tylko bezpośrednio na ziemie, nie na liście. Wąż myślałem ułożeć na ziemi nie wkopywać i w momencie podlewania odkręcić kran z wodą (bez automatyki). Jakie dysze powinienem zainstalować i z jaką gęstością (na 1m2 ziemi mam ok. 9 krzaków róż) jaki wąż. Klomb ma średnice ok. 6m co jeszcze powinienem wziąć pod uwage dobierając podlewanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
  • 4 weeks później...

Witajcie,

Poniższe pytanie zadałem też w innym wątku, ale może nie wszyscy tam zaglądają, a ja potrzebuję podpowiedzi i rady "na już"

 

Mam pytanie techniczne dotyczące reduktora ciśnienia przy systemie nawadniania z pompy głębinowej.

Pompa jest bardzo wydajna. Wiadro 10 l napełnia w ok. 5 s.

Zakładam że ciśnienie też jest z niej spore.

Głównie pompa będzie służyła do nawodnienia ogrodu.

Kupiłem i planuję zinstalować membranowe naczynie wzbiorcze (niewielkie - 80 l) i regulowany wyłącznik ciśnienia.

 

I moje pytanie brzmi "czy w tym przypadku konieczne/zalecane jest zainstalowanie reduktora ciśnienia?

Pewnie nie zaszkodzi, tylko czy jest niezbędne i czy pomoże?

 

Wyobrażam sobie, że będzie to działało tak: Gdy będą działały zraszacze, pompa będzie podawała wodę na obwody zraszaczy oraz "nabijała" zbiornik. Zbiornik zostanie napełniony, i jeżeli ciśnienie wzrośnie powyżej nastawionego (np. 4 atm), wyłącznik ciśnienia wyłączy pompę, a woda na system nawodnienia będzie szła ze zbiornika. Ten się szybko opróżni (50 l), ciśnienie spadnie i znów załączy się pompa i tak w kółko - czyli pompa będzie się załączała bardzo często przy pracy systemu nawadniającego (szybkie zużycie pompy).

Czy może będzie tak, że przy pracy systemu ciśnienie spadnie na tyle, że wyłącznik ciśnienia nie bedzie wyłączał pompy i woda z pompy na bieżąco będzie zasilała system nawadniający. Wtedy stosowanie reduktora nie jest konieczne.

 

Instalować reduktor/nie instalować? Jakieś podpowiedzi?

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam, aż dziwię się że nie mogłem takiego tematu znaleźć... - pewnie źle szukałem :(

 

Mam do zagospodarowania jakieś 700m2 pod trawnik no i byłem zdecydowany na system Gardeny - bo pomimo że drogo to jednak wydawało się że jakość jest OK.

 

Aż tu jak się spytać to każdy mówi "kiepska, byle jaka" itp... oczywiście nikt z kim rozmawiałem nie miał Gardeny. Polecono mi natomiast firmę Hunter - sam sterownik choć brzydszy to jednak połowę tańszy...

 

Czy możecie mi doradzić w jaki sposób sprawdzić i zdecydować się na firmę?

 

Dla mnie Gardena jest o tyle prosta że jest dostępna w Castoramie...

 

Pozdrawiam,

Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz robić sam, czy zlecić?

Jak zlecić to wybierz firmę, spytaj o adresy klientów i popytaj czy są zadowoleni.

Jeśli chcesz robić sam to czytaj, czytaj i czytaj. Najczęściej polecane są hunter i rainbird, ale niekoniecznie wszystko musisz wziąć z tego samego systemu - możesz tryskacze rainbirda, sterownik huntera, rury no-name, złączki standardowe od wody itd.

 

Arecki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No plan jest taki żeby samemu to zrobić...

 

Ale to jest cenna uwaga że systemy można mieszać (tego nie wiedziałem) - a czy np. mogę mieszać zawory automatyczne jednej firmy ze sterownikami drugiej?

 

Dzięki za informację!

 

I jeszcze jedno - ile mógłby kosztować sam projekt systemu nawadniania? (w zasadzie sama trawa i wokół płotu krzaki)...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można mieszać zawory ze sterownikami o ile pracują na tym samym napięciu

Zacznij od tego z czego będzie zasilana instalacja pompa czy woda miejska .

Wykonanie instalacji nawodnienia nie jest trudne jeszcze parę miesięcy wstecz byłem zupełnie zielony ale poczytałem , popytałem i wykonałem . Wracając do Gardeny to kupłem na próbę jeden zraszacz rotacyjny który po roku rozsypał się w drobny mak .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...