Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

AUTOMATYCZNY SYSTEM NAWADNIANIA - jaką firmę polecacie? Na co zwrócić uwagę?


CZY BĘDZIECIE WYKONYWAĆ AUTOMATYCZNE NAWADNIANIE OGRODU  

41 użytkowników zagłosowało

  1. 1. CZY BĘDZIECIE WYKONYWAĆ AUTOMATYCZNE NAWADNIANIE OGRODU



Recommended Posts

  • Odpowiedzi 750
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zawory zwrotne - moim zdaniem zbyt małe odcinki rur aby się tym przejmować

Ciśnienie - to jest jeden z parametrów potrzebny drugi wydajność , regulator zawsze można zamontować jeden na głównej rurze

Rura - bez większego znaczenia nic to nie zmieni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jakiej max długości linii kroplującej można zastosować przy ciśnieniu z hydrofora ok 3 atm.(można zwiększyć) wydajność 4,5 m3 /h.Jakiej firmy stosować rury kroplujące, czy z kompensacją ciśnienia(dwa razy większa długość linii).

pozdrawiam

Edytowane przez kgolebiowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

mam w planach założyc nawadnianie mojego ogródka i tak czytam i czytam i coraz wiecej wiem ale ciagle sa jakies watpliwosci

 

na pewno wiem ze bedzie to hunter pytanie moze i banalne ale czy robi jakaś róznice srednica rury doprowadzajacej wode? ja mam 1/2 cala cisnienie 3,4 bara

przepływ wody jak dobrze pamietam 10l w 20 sek (napełnianie wiaderka).

pozostaje oczywiscie zrobienia jeszcze projektu i tutaj tez mam mały orzech do zgryzienia.

 

Byłbym wdzieczny za sugestie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

mam w planach założyc nawadnianie mojego ogródka i tak czytam i czytam i coraz wiecej wiem ale ciagle sa jakies watpliwosci

 

na pewno wiem ze bedzie to hunter pytanie moze i banalne ale czy robi jakaś róznice srednica rury doprowadzajacej wode? ja mam 1/2 cala cisnienie 3,4 bara

przepływ wody jak dobrze pamietam 10l w 20 sek (napełnianie wiaderka).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pozostaje oczywiscie zrobienia jeszcze projektu i tutaj tez mam mały orzech do zgryzienia.

 

Byłbym wdzieczny za sugestie

 

pozdrawiam

Napisz przede wszystkim na jaką powierzchnię masz zamiar założyć nawadnianie.Przy rórze 1/2 cala i wydajności 1,8 m3

specjalnie nie podskoczysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pozdrawiam wszystkich. Chciałbym się przyłączyć do wątku. Też MUSZĘ sam sie z tym rozprawić. Amber można Cię prosić o radę w projektowaniu nawadniania? Myślę o systemie Hunter. Mam pompę głębinową, która pompuje hydrofor 200 l. Wyjścia wodne na działkę mam rurką 20 mm. Zawór ciśnieniowy mam ustawiony 2-4 MPa. Działki do podlewania około 900 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jakiej max długości linii kroplującej można zastosować przy ciśnieniu z hydrofora ok 3 atm.(można zwiększyć) wydajność 4,5 m3 /h.Jakiej firmy stosować rury kroplujące, czy z kompensacją ciśnienia(dwa razy większa długość linii).

pozdrawiam

 

Witam

 

Linie kroplujące mają różne rozstawy emiterów jak również różną wydajność dlatego odpowiedź 100 - 200 -300mb itd będzie poprawna , ale może zastanowisz się nad micro zraszaczami mają wiele zalet w porównaniu do linii kroplującej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pozdrawiam wszystkich. Chciałbym się przyłączyć do wątku. Też MUSZĘ sam sie z tym rozprawić. Amber można Cię prosić o radę w projektowaniu nawadniania? Myślę o systemie Hunter. Mam pompę głębinową, która pompuje hydrofor 200 l. Wyjścia wodne na działkę mam rurką 20 mm. Zawór ciśnieniowy mam ustawiony 2-4 MPa. Działki do podlewania około 900 m.

 

Witam

 

Oczywiście w miarę możliwości pomogę , podlewanie 900 m to już spory kawałek więc może zacznij od rury głównej . Minimalna średnica to 1 cal .Ciśnienie można zmienić i nie może być tak duża różnica bo powoduje to że zraszacze zmieniają swój zasięg . Staram się przypominać że ciśnienie jest jednym z parametrów drugim ważnym jest wydajność i bez tego parametru nie ruszymy z miejsca .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Linie kroplujące mają różne rozstawy emiterów jak również różną wydajność dlatego odpowiedź 100 - 200 -300mb itd będzie poprawna , ale może zastanowisz się nad micro zraszaczami mają wiele zalet w porównaniu do linii kroplującej

 

Nie mogę zastosować mikro zraszaczy ponieważ mam do rozłożenia 200-300 m przewodu.Moje pytanie dotyczące firm produkujących przewody wynika stąd że mają one różne grubości ścianki, różne rozwiazania budowy emiterów i różne wydajności .Mój kolega ma położoną jedną linię ok 300 m w jednej sekcji z emiterami co ok 30 cm podłączone bezpośrednio do pompy głębinowej z firmy Palaplast.Zastanawiam się nad linią z kompensacją z tego względu że można użyć dwa razy większej długości.Mam jeszcze pytanie nt elektrozawów firmy Greenmill,czy masz jakieś z nimi doświadczenie.Mają wymienną cewkę i membranę w przyzwoitej cenie.

Edytowane przez kgolebiowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do lini kroplujących to akurat mam tak dziwnie ze mi nie pasuje to w jednej zrobic i musze to podzielic na dwie lacznie może to będzie ze 100m

 

Może zastosuj jak Amber kilka postów wcześniej doradził mikro zraszacze.Dość fajnie tego typu rozwiązanie wygląda.

Dołożenie dodatkowo jednej linii,elektrozaworu i większego sterownika to koszt rzędu 200-300 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widać że temat lania wody jest na czasie i forum odżyło:)

 

ciśnienie w instalacji 5,5 bara, przyłącze 20mm, czy na zraszacze statyczne muszę dać reduktor ciśnienia? wtedy przy ciśnieniu 2,2-2,5 bar spada drastycznie wydajność źródła:( czy może większa średnica rury (np1") za przyłączem spowoduje spadek ciśnienia dynamicznego przy tej samej wydajności źródła? Bardziej obrazowo, większą rurą płynie ta sama ilość wody czyli płynie ona wolniej czyli z mniejszym ciśnieniem... ma to sens?

 

sam sobie odpowiem:) tzw "paradoks hydrodynamiczny" ciśnienie się zwiększy przy powiększeniu rury!

zatem dla zraszaczy statycznych należy dać reduktor ciśnienie i dla rury 20mm przyjmować je dla wydajności ok.25l/min bez względu na wydajność pompy???

Edytowane przez sakiw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to coś pomoże, że na rurę 1/2 cala, którą mam wychodzącą z domu zamontuję redukcję na 1 cal? Oczywiście ciśnienie oę zmienić. Mniejsza różnica spowoduje tylko częstsze włączanie pompy głębinowej. Nie wiem co będzie lepsze - częściej załączająca się pompa czy gęściej zraszacze (zasię)? Sprawdzę wydajność źródełka i dam znać. Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

proszę o pomoc w dobraniu zraszaczy i miejsca gdzie powinny być umiejscowione.

Posiadam już kilka elementów i chciałbym je wykorzystać.

Zdaję sobie sprawę, że kilka trzeba będzie dokupić

Mam:

Pompa - gardena 400/6 - woda pobierana z 10m - nie zauważony spadek wydajności (lustro wody na tym samym poziomie).

- zraszacze gardeny T200 - 7 szt. (wiem, wiem, że są lepsze-po prostu była okazja. jak się zepsują-wymienię)

-zawory i sterownik - 4 sekcje. -jeżeli 4 sekcje to za mało-sprzedam go i założę większy.

 

Reszta do dokupienia tzn rury, pozostałe zraszacze.

 

 

http://dl.dropbox.com/u/15891247/podl03.JPG

Pompa tam gdzie czerwona kropka.

1 kratka - 0.5m

Do podlania to co zielone ;), kostka jeszcze nie położona-rury mogą iść wszędzie.

 

Dziękuję i pozrdawiam,

Marek

Edytowane przez oozz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam wielką prośbę. Czy ktoś z Was posiada zbędną dyszę nr 2, 3 lub 4 do Gardeny T200 starszej generacji? Kupiłem zraszacz jakiś czas temu i po prostu dobrze schowałem dysze, żeby nie zgubić. Teraz nie mogę znaleźć...:) Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś chciał odsprzedać/odstąpić. Edytowane przez jedras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ile litrów wody na metr kwadratowy jest potrzebne na podlewanie trawnika aby był zielony ? Jak często i jak długo podlewać - co noc, czy co kilka dni, lepiej krotko a częściej czy długo a rzadziej ? pozdr adam

 

Gdzieś to już było chyba Pinus pisał że nawet do 30l na m2 i lepiej lać więcej wody ale rzadziej np raz na tydzień.

Chodzi o to żeby system korzeniowy rośliny był mocno rozwinięty.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...