Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogniochronna pianka PUR przy uszczelnianiu instalacji kominkowej?


dreed

Recommended Posts

Witam,

 

Mam wyprowadzony przez ścianę murowaną na zewnątrz domu komin szamotowy obudowany cegłą. "Wejście spalin" do niego jest przez szamotowy trójnik (wejście spalin pod kątem 45 stopni, w górę wylot, w dół czystka). Wejście spalin jest wprowadzone przez ścianę i w ścianie łączy się ze sztywną rurą kominową. Otwór w ścianie jest jednak większy niż średnica rury spalinowej i trójnika do którego ona wchodzi i chciałbym tę różnicę czymś wypełnić bo będę teraz obudowywał swój kominek. Miejsca jest tam za mało, aby dobrze napakować np. zaprawy szamotowej więc kupiłem w sklepie piankę PUR Soudal Firefoam 1K FR do uszczelnień ogniochronnych (pucha 750 ml za prawie 90 zł...więc wydaje się, że to nie zwykła pianka za 20 zł) i chciałbym tam jej trochę wcisnąć, aby dobrze to wszystko złapała, wypełniła, uszczelniła i ustabilizowała pewność połączenia rura-komin.

 

To pianka ogniochronna, więc wydawałoby się że odporna na wysokie temperatury. Ale z drugiej strony zastanawiam się czy to dobre rozwiązanie, żeby kłaść jej warstwę dookoła przewodu spalin, który zazwyczaj jest bardzo gorący. Sprzedawca w sklepie powiedział, że ta pianka właśnie idealnie nadaje się zamiast zaprawy i jest z nią mniej roboty i w ogóle zachwalał - ale teraz po przemyśleniu jakoś średnio temu ufam. W sumie mam rozterkę, czy takie rozwiązanie na pewno będzie bezpieczne - czy taka pianka może się zająć od gorącego przewodu, czy to że jest ogniochronna (klasa EI 120) raczej to wyklucza. Czy ktoś z Was stosował taką piankę do jakichś działań przy kominkach? Czy jest się czego obawiać?

 

Jeśli lepiej jej nie kłaść to czym innym dobrze by było zabezpieczyć i wypełnić takie połączenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży opis sprawy...

Chodzi o połączenie trójnik ceramiczny - z rurą metalową odprowadzającą spaliny z wkładu kominkowego?

 

Jeżeli tak to są stosowne przejścia (redukcje) systemowe. Rozwiązania standardowo stosowane i kilkaset razy omówione tutaj na forum.

Sumując dylatacja, dylatacja, dylatacja.... uwzględniająca rozszerzalność pod wpływem temperatury poszczególnych materiałów.

 

Zaprawa szamotowa - NIE !!!

wskazówka: poczytać w internecie co to jest zaprawa szamotowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o połączenie trójnik ceramiczny - z rurą metalową odprowadzającą spaliny z wkładu kominkowego?

 

@Bohusz: nie nie, rura metalowa od spalin

Taka:

rura-czarna-stalowa-darco-100-cm-fi-160-do-kominka.jpg

jest spasowana już z trójnikiem ceramicznym

Takim:

Trjnik_45.jpg

 

Niemal idealnie połączona (średnice docelowe 180/180) i uszczelniona specjalnym silikonem do uszczelnień tego typu. Mi chodzi tylko o wykuty otwór w ścianie, przez którą te połączenie przechodzi na zewnątrz domu. To je chcę wypełnić pianką ognioodporną, ewentualnie zaprawą szamotową lub czymś czym można by było go bezpiecznie wypełnić. Chodzi mi o takie coś jak na rysunku, czyli uzupełnienie luk w murze głównie wokół ceramicznej "odnogi" trójnika.

 

Rysunek.jpg

Edytowane przez dreed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Rozbierz to co już zrobiłeś. Jak tego nie zrobisz to stalowa rura rozerwie ceramiczny trójnik. Podłącz to przy pomocy adapteru ze sznurem dylatacyjnym. Są dostępne zarówno takie, które wchodzą do trójnika, jak i takie, które go obejmują.

Piankę zwróć z do sklepu i powiedz sprzedawcy żeby "dupnął" się jakąś ciężką pałą w łeb i przeczytał do czego ona służy (pianka ... nie pała) ... jak nie pomoże to niech zada sobie trud i dowie się od samego producenta jakie jest jej przeznaczenie. Będzie wiedział wtedy co sprzedaje ...

Następnie weź po prostu dokładnie przymierz i wykrój obrys przyłącza (trójnika) z materiału izolacyjnego, którego użyjesz do budowy kominka. Potem obklej tym dookoła rurę ceramiczną trójnika komina. Możesz zrobić to dwu lub trzy warstwowo jeżeli będzie taka potrzeba. W przypadku jeżeli to izolacja twarda (krzemian wapnia lub inna) to można zrobić lekki luz i użyć sznura z włókna szklanego lub wełny ceramicznej, albo wełny jaką są otulone kształtki kominowe.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bohusz: nie nie, rura metalowa od spalin

Taka:

[ATTACH=CONFIG]186405[/ATTACH]

jest spasowana już z trójnikiem ceramicznym

Takim:

[ATTACH=CONFIG]186403[/ATTACH]

 

Niemal idealnie połączona (średnice docelowe 180/180) i uszczelniona specjalnym silikonem do uszczelnień tego typu.

 

A JEDNAK TAK TAK

To jest kluczowe połączenie i o nim pisałem....

Popełniłeś podstawowe błędy, prowadzące do zniszczenia trójnika ceramicznego.

Teraz długi weekend, więcej czasu. Więc na spokojnie zastanów się. Poczytaj na temat rozszerzalności materiałów które połączyłeś w radosny, ale błędny sposób.

UWZGLĘDNIJ !!!

  • rozszerzalność rury metalowej po obwodzie
  • rozszerzalność wkładu kominkowego i pozostałych rur które zamontowałeś

Pomyśl jak i co będzie pracowało jak się nagrzeje.

 

No i Wiesz nie gniewaj się, ale poczytaj i opisz co pisze na tubce tego preparatu który nazwałeś

"specjalnym silikonem do uszczelnień tego typu"

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...