Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłączenie bezpieczników typu s ( montaz rozdzielni)


Recommended Posts

Witam serdecznie ,

mam problem jak w temacie , poniżej przedstawiam prosty schemat z zazneczeniem kolorów zasilania i odejścia przewodów z powstającej rozdzielni, która będzie sie składała z 8 obwodów ( przykładowo 1 obwód to oświetlenie pokoju )

Mam wielka prośbę o podpowiedzenie jakich materiałów należy użyc i jak podłączyc, żeby wszystko sprawnie funkcjonowało?

 

Z góry dziękuję za pomoc :)

hghvc.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby to działało, to wystarczy, że połączysz. Żeby to działało, było bezpieczne i funkcjonalne to dałaś trochę za mało informacji.

Masz doprowadzone trzy fazy (te pięć żył na dole). Powinnaś rozłożyć obciążenie między nimi (chyba że to fragment większej całości)

Nic nie piszesz o różnicówkach. S (wyłącznik nadmiarowo-prądowy) wyłącza się przy przeciążeniu lub zwarciu. Chroni instalacje (i pilnuje, byś nie brała więcej prądu niż masz w umowie, ale to ten przedlicznikowy). Różnicówka chroni Ciebie. Wyłącza się, gdy stwierdzi, że prąd ucieka z instalacji jakąś nielegalną drogą, na przykład przez obudowę lodówki, albo w skrajnym przypadku przez Twoje ciało.

Najczęściej stosuje się 16A do obwodów gniazdkowych (przewody 3*2.5mm^2) i 10A do obwodów oświetleniowych (przewody 3*1,5mm^2). Tu i tu jednofazowe. Do specyficznych urządzeń o dużej mocy (kuchnia elektryczna, przepływowy podgrzewacz wody itp) stosuje się większe i trójfazowe (np 3*20A i odpowiednie przewody (kolejność jest taka: przewidujesz urządzenie, np. podgrzewacz przepływowy, do jego mocy dobierasz odpowiedni przewód (np. 5*4mm^2) i do przewodu dobierasz "S", który będzie miał niższą wartość niż dopuszczalna obciążalność przewodu, ale większą niż wymogi odbioru.

Duże odbiory (pralka, kuchenka, bojler) oraz obwody ważne (lodówka, alarm, pompy w kotłowni) dobrze podłączyć na osobnych S, w celu zwiększenia niezawodności zasilania.

Ale to prowadzi do budowy domów z tablicami na kilkaset modułów, wszystko zależy od fantazji i portfela.

No i dobrze byłoby nie dawać wszystkiego na jednej różnicówce, ale też to rozdzielić.

Ale by tu coś doradzać, to trzeba wiedzieć więcej o warunkach, co ma być zasilane, jakie odbiory, jaka specyfika miejsca, jakie przydział mocy. Są obwody zewnętrzne? Jest obsługa pieca? A może to duże mieszkanie w budynku wielolokalowym i kwestia grzania i wody to problem administratora, a nie Twój?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za podpowiedzi ale mam jeszcze konkretne pytania. Jeśli otrzymałabym odpowiedzi byłabym wdzięczna.

Obwody będą obciążone typowymi urządzeniami użyteczności podręcznej jak radio . tv , komputer, lampa itp. Jest to budeynek jednorodzinny a dokłądnie adopotowane poddasze na którym będą pokoje i łazienka.W łazience nie będzie ani termy ani grzejnika elektrycznego i stąd pytanie : W wiązce przewodów zasilających to poddasze (żółto- zielony, czarny, brązowy , szary i niebieski ) które z nich są fazowe? bo rozumiem, że uziemienie będzie żółto-zielone? Teraz prosiłabym o prosty rysuenk przedstawiający podłączenie bezpiecznika typu s , z uwzględnieniem kolorów tych przewodów - to zdecydowanie ułatwi mi zadanie :)

Obwody istniejące to gniazda przewód 3 x 2,5 a oświetlenie 3 x 1,5.

 

Z góry bardzo dziękuję za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...