Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

EX House - pasywna stodoła


Recommended Posts

Witam Wszystkich!

 

No to zaczynam, chyba nie do końca świadomy co mnie czeka. Ale cóż, raz się żyje :)

 

Dom o nazwie EX House, to koncepcja domu, którą udało mi się wypracować z grupą studentów architektury Politechniki Wrocławskiej w ramach konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie EKOkreatywni - http://ekokreatywni.fea.pl/ działającego w moim mieście.

 

Dom ma być prosty w bryle i tani w realizacji, ale ma być pasywny. Mogłoby się wydawać, że założenia są sprzeczne - tani i pasywny, ale postaram się taki dom zbudować. Koncepcja domu zakłada wykorzystanie wszystkich aspektów budowy domu pasywnego - usytuowanie, bryła, zyski słoneczne itp.

 

Oto wizualizacje:

gotowa1.jpgkońcowa2.jpgkońcowa1.jpgkońcowa3.jpgPZT.jpg

 

W następnym tygodniu mam spotkanie w sprawie przeniesienia koncepcji do projektu indywidualnego.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 146
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A tak wyglądają bebechy tego domu:

przekrój.jpgrzut parteru.jpgrzut piętra.jpg

 

Założenia (domu pasywnego) były takie:

1. Odseparować bryłę garażu od bryły domu (jest)

2. Jak najmniej przeszkleń od strony północnej (jest, tzn. nie ma żadnego ;) )

3. Pomieszczenia zimne od strony północnej jako strefa buforowa (jest) - do tego wiatrołap jako strefa buforowa na zewnątrz budynku

4. Zmaksymalizować zyski słoneczne (jest) - usytuowanie mebli w taki sposób, aby jak najwięcej było wolnej przestrzeni do łapania ewentualnych zimowych promieni słonecznych. Podłoga prawdopodobnie zostanie wykonana jako ciemnoszary beton szlifowany (matowy), jak również ściana na której są schody będzie ciemnego koloru. Ściana ta będzie prawdopodobnie zbudowana z pełnej cegły (duża akumulacja).

5.Zminimalizowanie mostków:

- płyta fundamentowa - próbuję znaleźć możliwość posadowienia płyty fundamentowej na płytach izolacyjnych z piany poliuretanowej pokrytych cienką warstwą aluminium w celu odbicia promieniowania cieplnego w strone posadzki domu. Ich współczynnik przenikania ciepła jest bardzo niski - ok. 0,022. Przy zastosowaniu płyt o grubości 20cm uzyskam U poniżej standardu dla domów pasywnych! Niestety, płyty PU nie mają odpowiedniej wytrzymałości na ściskanie - tylko 120kPa. Ale coś znalazłem, jak się sprawdzi to dam znać.

- ocieplenie od wewn. północnej ścianki kolankowej płytami PU

- pełne deskowanie płytami MFP i izolacja nakrokwiowa z płyt warstwowych np. - http://www.europanels.pl/?s=produkty;plyty_dachowe_pur,poldeckbd Płyty warstwowe z imitacją dachówki wypełnionymi pianką PUR/PIR. Do tego izolacja od wewnątrz pianką natryskową (tylko kilka cm). Następnie w przestrzeń pomiędzy płytą GK a płytami MFP (miedzy krokwie) wsypywany będzie pył PUR/PIR. Współczynnik U również grubo poniżej wartości jaką określa standard NF=15

6. Izolacja ścian - Styro grafitowy - 30cm lub 20cm płyty PIR pokryte folią ALU

7. Instalacja okien w warstwie izolacji. W sumie to nawet nie będą okna. Będę próbował osadzić same pakiety szybowe! Ramą będzie konstrukcja z płyt PUR ! Pakiety szybowe o współczynniku U=0,5 i wysokim współczynniku g.

8. Wentylacja mechaniczno-grawitacyjna (wyporowa). Centralny nawiew przy podłodze, a we wszystkich pomieszczeniach wyciąg.

9. Ogrzewania podłogowe w płycie fundamentowej. Instalacja na etapie lania płyty. Jakaś mini pompa ciepła z powierzchniowym gruntowym kolektorem z możliwością odwrócenie obiegu w celu ochładzania posadzki w lecie. Układ będzie zbudowany na wzór: http://www.dimplex.de/animationen/waermepumpe-passiv.php?lang=pl

 

cdn ...

 

Liczę na komentarze, co można poprawić ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna porcja informacji:

 

Kreślenie projektu zaczynam od przyszłego tygodnia. Mam jeszcze czas na dopracowanie projektu, dlatego liczę na wszelkie sugestie!

 

Oto schemat instalacji:

instalacje.jpg

 

Jak widać zaprojektowany jest osobny odpływ wody szarej, aby móc wykorzystać odzysk ciepła. Chcę zastosować odzysk za pomocą jaśkowego syfonu jak i nydarowe'go RSŚ'a (kolegów z forum muratora). Moim zdaniem, zysk do nakładów jest bardzo korzystny. Lepiej chyba się nie da.

 

BTW. System wentylacji mechaniczno - grawitacyjnej jaki chcę zastosować to też wynik pracy przede wszystkim nydara i po cześci Jaśka, których z tego miejsca serdecznie pozdrawiam i apeluję, chłopaki, nie przejmujcie się głupimi komentarzami. Wasze eksperymenty są bardzo pożyteczne !

 

Wracając do projektu.

Po przemyśleniu i komentarzu "architekta" nastąpią zmiany.

 

Kuchnia:

prop1.jpg

 

Zmiany:

- zmiana okna (brakowało blatu roboczego)

- przeniesienie płyty indukcyjnej pod ścianę zachodnią. Poprzednio musiałbym opuścić odciąg z sufitu, co nie wyglądałoby zbyt dobrze. Teraz wywiew jest będzie bardziej oddalony, co skuteczniej będzie eliminowały zapachy z kuchni.

- nie będzie wyjścia z kuchni na taras. W to miejsce będzie wstawione okno (sam pakiet szybowy).

 

W następnym poście będzie wizualizacja łazienki wraz ze zmianami.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łazienka:

rys_lazienki.jpg

 

Wizualizacja:

a1.jpgb1.jpgd1.jpge1.jpg

 

Zmiany:

- zamiast pralni będzie WC. Zastanawiam się, czy zrobić go osobno jak na rys techn. czy jednak wspólnie z łazienką jak na wizualizacji (?)

- pralki nie ma na wizualizacji, ale będzie w łazience na piętrze. Zastanawiam się nad zsypem do pomieszczenia na dole (taka klapka w podłodze). Może tam dać pralkę - na parterze (?)

- pod prysznicem nie będzie brodzika. Odpływ będzie w podłodze, a kafle będą ułożone w delikatny spad w kierunku odpływu.

- nie będzie okien jak na wizualizacji ... (ustępstwo na rzecz pasywności). Zastanawiam się, czy jednak nie wstawić samych pakietów szybowych w ramie z XPS'a lub pianki PIR. Mogłaby to być szyba nawet o współ. U=0,3 (pakiet czteroszybowy, trójkomorowy). I tak by wyszło taniej niż okno połaciowe U=0,8, a otwierać się przecież nie musi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka słów o piance, płytach i pyle PUR.

 

Jak wszystkim wiadomo, pianka PUR (ta zamknieto komórkowa) ma bardzo dobre parametry "cieplne". Płyty wytwarzane z poliuretanu mają współczynnik U sięgający 0,022. Stąd moje zainteresowanie tym materiałem i "parcie" aby go w dużej mierze wykorzystać.

 

Stąd pojawił się pomysł, aby płyty PU wykorzystać jako podkład pod płytę fundamentową (zamiast XPS'a , czy EPS 200). Zastosowanie 20cm warstwy izolacji powoduje, że uzyskujemy współczynnik przenikania ciepła (U samej izolacji = 0,11) poniżej wymagań jakie określa standard dla domów pasywnych NF15 !(U=0,12 dla podłogi). Dodatkowo płyty będą obustronnie powlekane folia ALU, co powinno wzmocnić działania zatopionej w płycie fundamentowej instalacji ogrzewania podłogowego. Zastosowanie 20cm izolacji w postaci płyt PIR pokrytych dwustronnie ALU wyjdzie cenowo na tym samym poziomie co zastosowanie 20cm XPS'a, natomiast uzyskam izolację cieplną tak jakbym zastosował ok. 35cm XPS !

 

Dodatkowe plusy na rzecz zastosowania płyt PIR pod płytą fundamentową to takie, że gryzonie tego nie ruszą ! Nie muszę stosować chudziaka, ani jakoś specjalnie zabezpieczać tej izolacji.

 

Problemem jest jednak niski współczynnik wytrzymałości na ściskanie, który jest na poziomie ok. 140kPa. Niestety, nie mam na tyle wiedzy, aby stwierdzić, czy domek może wywierać tak duży nacisk, że taka płyta będzie "za słaba" dlatego zwróciłem się do forumowego konstruktowa płyt - firmy PPKonstruktor.pl. Uzyskałem taką odpowiedź:

"tak tylko napręzenia pod płytą rzędu 40-60kN/m2 (40-60kPa) z DTR wynika że płyta ta siądzie przy założwniu 20cm ocieplenia panu około 2 cm, co jest dopuszczalne."

 

Popytam jeszcze innych konstruktorów i muszę dopytać o tzw. "pełzanie". Czy, i jak istotny może mieć wpływ na konstrukcję płyty fundamentowej i całego domu.

 

Co do pyłu PIR (odpad podczas cięcia płyt) to chcę go zastosować jako izolacja poddasza (pomiędzy płytą MFP - pełne deskowanie, a płytą GK kręconą do poddasza. Wcześniej będę chciał prysnąć cienką warstwę pianki PUR aby dobrze uszczelnić połać dachową. Budowa jeszcze nie wystartowała a już 1,5 tony płytu PIR (kupiłem za 950zł + 450zł transport) czeka na podjeździe u ojca ;)

20130424_084722.jpg20130424_084733.jpg

Oprócz izolacji poddasza, pył PIR idealnie nadaje się zarówno jako izolacja jak i drenaż wokół domu. Pył PIR nie podciąga kapilarnie, a woda nalana na ten pył przenika wgłąb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

A teraz działka.

Działkę kupowaliśmy od września zeszłego roku. Tak naprawdę, to w tamtym czasie właściciel nie miał jeszcze formalnie złożonego wniosku o podział na prawie 2 ha działce i miałem tą możliwość, że mogłem sobie prawie dowolnie wyrysować "swoją" działkę w ten obszar ;). Mając taką możliwość wybrałem wg mnie "najlepszy" i wyrysowałem obszar 16 arów w kwadracie 40m x 40m. ;)

Międzyczasie, jak już rysował się podział, ówczesny właściciel musiał jeszcze znieść obciążenie hipoteczne (był wzięty jakiś kredyt pod ten grunt). W czerwcu (3 tygodnie temu) w końcu sfinalizowaliśmy ostatecznie zakup! :wave:

 

Tak to wyglądało we wrześniu 2012:

1a.jpg1b.jpg1c.jpg1d.jpg1e.jpg

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak to wygląda dziś:

2a.jpg2b.jpg2d.jpg2e.jpg2f.jpg

 

Ze względu, że działka jest na lekkim zboczu musiałem ściągnąć mnóstwo ziemi (za samą pracę koparkowego zapłaciłem prawie 5k ...), żeby móc zlecić badania geotechniczne pod płytę fundamentową...

 

PS. Te paskudne stodoły w tle zostaną niedługo wyburzone.

2a.jpg

2b.jpg

2d.jpg

2e.jpg

2f.jpg

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Jeśli dom pasywny, to trzeba sprawdzić, jak słoneczko będzie "penetrowało" wnętrze domu. Chciałbym wiedzieć jak głęboko wejdzie słońce o każdej porze dnia oraz miesiąca. Do tego celu posłużył mi program VELUX Daylight Visualizer 2. Zaimportowałem sobie wizualizację 3D przygotowaną przez projektanta i oto efekty:

Styczeń-maj godz. 14:00

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

... a projektu jak nie było tak nie ma ... Dostałem między czasie projekty konstrukcji i okazało się, że będę potrzebował 8ton stali na zbrojenie ! :eek:

Na samą płytę fundamentową domu i garażu pójdzie ok. 3,6tony, co mnie bardzo martwi/zastanawia. Zbrojenie siatką z pręta fi 12 z oczkami co 10cm, to "bardzo solidne" podejście. Poprosiłem konstruktora o ponowne sprawdzenie tych ilości i niestety potwierdził mi, że tak wychodzi z obliczeń. Dostałem screeny z programu przedstawiające mapy obciążeń:

odpor gruntu.jpg zbrojenie gora X.jpgzbrojenie gora Y.jpgstatyka Mx.jpgstatyka My.jpg

Zapytałem o te zbrojenie płyty kilku innych konstruktorów i każdy mówi, że "na oko" wychodzi bardzo mocne zbrojenie, ale żeby być pewnym należałoby to przeliczyć, a tego nikt za darmo nie zrobi. Zapytałem jeszcze pytanie konstruktorowi, jaki materiał i jaką grubość przyjął jako izolacja pod płytą do obliczeń i na to pytanie nie dostałem odpowiedzi. Czekam, aż dostane całość. Wtedy będę myślał co z tym dalej robić.

 

Co gorsze to minął już termin w którym powinienem złożyć PnB. Ustawowe 65 dni wypada już w nowym roku, a od 1.01.2014 nie będzie już odliczeń różnicy podatku od materiałów budowlanych. Jestem kilka/kilkanaście tys. w plecy ... Trzeba będzie szukać "rozwiązania" lub ciąć koszty.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Co gorsze to minął już termin w którym powinienem złożyć PnB. Ustawowe 65 dni wypada już w nowym roku, a od 1.01.2014 nie będzie już odliczeń różnicy podatku od materiałów budowlanych. Jestem kilka/kilkanaście tys. w plecy ... Trzeba będzie szukać "rozwiązania" lub ciąć koszty.

 

A nie jest tak że o zwrocie VAT decyduje data zakupu na fakturze? Czy tez mowa o zakupach które chciałeś zrobić w tym roku jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 1 month później...

Projekt się ruszył. Lada chwila zakończę konstrukcję.

Z ciekawszych detali to chyba te duże przeszklenie wchodzące na połać dachu. Udało się zaprojektować przecięcie wieńca, więc chciałbym zrobić takiego:

http://bi.gazeta.pl/im/fotomon/bloxlite/f640x640/01/82/06/01adab46c5.jpg

 

Projekt trafia do katalogu, więc będzie dostępny dla każdego:

http://domyczystejenergii.pl/Projekty-domow/EX-HOUSE

Jeśli ktoś chętny, to zapraszam. Będzie raźniej ;)

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...