Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakiej mocy kocioł wybrać ?


mateuszk0011

Recommended Posts

Nie upieram się przy swoim , tylko oczekuję racjonalnej odpowiedzi , najchętniej z wyjaśnieniem i napisanej przez kompetentnego człowieka . W słowie profesjonalny nie było żadnej uszczypliwości , czy też sarkazmu , ale nie ma to tamto . Szukanie teorii spiskowych jest fajne . Należy mieć trochę dystansu do swojej osoby .Prosiłbym cię również o powstrzymanie wyrażania opinii na mój temat , jeśli masz o mnie znikomą widzę , a jeśli masz jeszcze coś przydatnego , racjonalnego do powiedzenia na temat kotłów to zapraszam .

 

 

napisałem co myślę

uważam najwzyczajniej w świecie że jak ktoś zaczyna od końca i jeszcze stawia żądania profesjonalnej odpowiedzi od użytkownika to należy mu uświadomić w jakim jest błędzie.

masz rację znikomą wiedzę posiadam o Tobie jako o człowieku

posiadam natomiast wystarczającą aby wywnioskować iż już CI nakładli do głowy i to Ci którzy niewiele pojęcia mają. Ci którzy tu odpowiadają mają wiedzę - masz wybór kogo słuchać

 

budując myślisz o przyszłosci

zatem zacznij od podstaw jak pisałem

to było racjonalne- wybierzesz co zechcesz - jeśli to również będzie racjonlane to dobrze

nie szukam teorii spiskowych próbuję uchronić CIę przed popęłnieniem częstego błędu nowych inwestorów i przyszłych użytkowników kotłów na paliwa stałe

czasem piszę dosadnie ale tak już mam- albo to akceptujesz albo nie

dla mnie liczy się tylko efekt końcowy- Twój dobry wybór- a nie sposób w jaki Cię na właściwą drogę skieruję

sam potem ocenisz czy było warto dyskutować czy nie.

koledzy dopisali kilka przydatnych rzeczy

dodam jeszcze od siebie

odwiedź sąsiadów bliższych lub dalszych - takich którzy mają kotły na ekogroszek

obejrzyj ich kotłownie i kociołki- poproś aby pokazali jak wygląda czyszczenie i pozostałe czynności obsługowe

porównaj sposoby czyszczenia kotłów różnych konstrukcji- tych z półkami poziomymi i tych z wymiennikiem pionowym

potem zdecyduj który Tobie bardziej odpowiada. poszukaj czy znajdziesz taką konstrukcję z odpowiednim dla Ciebie sterowaniem i dopiero dokonaj zakupu.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 49
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

napisałem co myślę

uważam najwzyczajniej w świecie że jak ktoś zaczyna od końca i jeszcze stawia żądania profesjonalnej odpowiedzi od użytkownika to należy mu uświadomić w jakim jest błędzie.

masz rację znikomą wiedzę posiadam o Tobie jako o człowieku

posiadam natomiast wystarczającą aby wywnioskować iż już CI nakładli do głowy i to Ci którzy niewiele pojęcia mają. Ci którzy tu odpowiadają mają wiedzę - masz wybór kogo słuchać

 

pozdrawiam

 

Po pierwsze napisałem racjonalnej a nie profesjonalnej ( to różnica )

Po drugie nie wiem o co chodzi w zestawieniu słów " jak ktoś zaczyna od końca" . Wydaje mi się , że zaczynam i powinno się zaczynać od początku .

A po trzecie : Przyjmuję do wiadomości wszystkie odpowiedzi , nawet te "dosadne" i staram się postępować zgodnie z tym , co według mnie jest dobre , włączając w to korektę bardziej doświadczonych niż ja .

"dla mnie liczy się tylko efekt końcowy- Twój dobry wybór- a nie sposób w jaki Cię na właściwą drogę skieruję " to jest bardzo ważne , zgadzam się , ale nie należy zapominać też o sposobie wypowiedzi ( spokój , uprzejmość) . To też daje do zrozumienia .

Dzięki wielkie za odpowiedzi i liczę , że na moje kolejne pytania też coś odpowiesz , jak i reszta forumowiczów .

 

Macie może doświadczenia z nowym kotłem Kostrzewy , który niedawno wszedł na rynek , czyli Kostrzewa Farmer Bio . W szczególności na pelet , ale dopuszczone są też ekogroszek , miał , pestki , łupiny . Jak się takie cuś sprawuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mateusz

pisałem "zaczynasz od końca" ponieważ pytasz o kocioł- to powinieneś zrobić jak już będziesz wiedział jakiej ilości ciepła musisz dostarczyć do domku swojego- to jest początek czyli OZC.

a teraz do rzeczy

poszukaj w sieci kalkulatorów energetycznych dla paliw stałych, poszukaj również na tym forum wpisów kolegi kbab w jego stopce chyba jest link do jednego z takich kalkulatorów. jak już takowy namierzysz policz sobie koszty uzyskania jednostki energii z węgla i pelletu, potem policz ile musisz takich jednostek dostarczyć i będziesz wiedział czym będzie taniej. piszę tylko o kosztach ponieważ zarówno kocioł na eko jak i na pellet musisz tak samo obsłużyć. zasypać opał, wyczyścić wymiennik i wyrzucić popiół. jedyna różnica jest taka że popiół z pelletu może służyć jako dodatek do kompostownika lub wysypany może zostać w ogrodzie. Pozostałe czynności są identyczne i nie wierzę osobiście że w kotle pelletowym rzadsze niż w kotle na ekogroszek. No chyba że zakupisz kociołek na pellet z silosem a nie zwykłym zasobnikiem na około 100-130kg opału.

co do pytania o kociołek kostrzewy

cena nie jest rewelacyjna

budowa wymiennika przysporzy ciekawych doświadczeń podczas czyszczenia ze względu na swoją konstrukcję.

co do reszty się nie wypowiadam - rynek zweryfikuje po kilku latach obecności produktu w sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namierzyłem owy kalkulator , jeśli się komuś przyda to podaje link :

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?authkey=CPfu-_8B&key=0AmIvzeh1jpYadFFBbXNqUk5pQjJQNjF1STgxNkVRd2c&authkey=CPfu-_8B#gid=262

Czyli w skrócie , na czyszczenie wymiennika poświęcę więcej czasu , aniżeli w kotle z kanałami poziomymi ?

Kocioł Zębca na kanały poziome . A co z tym rusztem wodnym ? Mógłbyś mi podać link do opisu ? Jedyne co znalazłem , to to , że w niektórych kotłach przez nie brudzi się dodatkowa komora , albo , że są tym punktem w kotle , który może przerdzewieć , lub spawy mogą puścić ?

Co do sterownika , czy trudne jest ustawienie odpowiednich parametrów ? Czy regulator pokojowy to przydatna rzecz , ułatwiająca obsługę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po kolei

łatwiej i szybciej wyczyścisz poziome półki niż wymiennik pionowy z reguły znajdujący się za komorą spalania- z reguły ponieważ jak to ma miejsce w kotle który pytałeś jest on nad komorą ale i tak się trzeba bawić z odkręcaniem wyczystek i takie tam inne zabawy. w kotle z półkami otwierasz drzwi zgarniasz popiół w dół i zamykasz drzwi. na koniec wszystko wyciągasz przez popielnik. łatwiej i szybciej

 

poszukaj przweodnika zawijana- jest a właściwie był i tylko bywa na tym forum ale pomimo różnic poglądowych jakie nas dzielą to część jego poradnika która nie traktuje o konkretnym kotle a o zasadach i zjawiskach jakie w nich zachodzą jest naprawdę kopalnią wiedzy i gorąco polecam lekturę.

tam dowiesz się co się dzieje w kotle, jak parametry konkretne wpływają na proces spalania i jak działają konkretne typy sterowników od dwustanowych po adaptacyjnpółautomatyczne czy jak je kto tam sobie nazwie(o to nadal toczy się mała wojenka)

w tym poradniku przeczytasz odpowiedzi na swoje kolejne pytanie o ustawianie sterownika.

jeśli szybko pojmiesz zależności dasz rade dość łatwo okiełznać nawet dwustana, jeśli nie sugeruję jakiś oparty na algorytmie aby robił sam robotę.

obecnie najbardziej popularne na tym forum -alfabetycznie

Bruli

Cobra

eCoal

poczytaj o nich będziesz wiedział więcej

 

sam regulator pokojowy nie załatwi sprawy

ważne aby instalacja została wykonana i wyregulowana zgodnie ze sztuką

inaczej włączając w układ regulator możesz mieć sytuację, w której niektóre pomieszczenia będą zbyt chłodne a inne będą się przegrzewać.

wszystko też zależy od rodzaju i stopnia skomplikowania instalacji oraz preferencji mieszkańców. temat złożony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Pisze pierwszy raz na forum i w dodatku na niemieckiej klawiaturze bez polskich znakow, za co przepraszam.Ten temat troche pasuje do mojego pytania.Mam domek 120 m2, wys. pomieszczen 2,9m, drewniany z bala docieplony 15 cm welna na scianach, poddasze 20 cm welna, podloga 50 cm styropian.Kotlownia znajduje sie 15 m od domu w pom. gospodarczym.Od trzech lat ogzewam piecem na eko-groszek, solarami i pompa ciepla .Wszystko podlaczone jest do bufora 750 l w ktorym jest zbiornik 180 l na cwu.Piec uzywam tylko w zimie, w lato cwu grzeja solary i pompa ciepla powietrze woda.Z uwagi na opierdliwosc opalania weglem , oraz ze jest po dociepleniu przewymiarowany, 17 KW ,podlacze gaz, i kupie piec jednofunkcyjny.Zuzycie wegla wachalo sie od 1kg/h przy -5 , do 1,5 przy -30 . W okolicach 0 stopli tez szlo 1 kg i piec wariowal.Uklad gzewczy jest otwarty, czy to bedzie problem ? , i czy kociol 3 - 18 KW bedzie dobrym wyborem ?

Edytowane przez grzelak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czeka mnie wymiana pieca. Mój dom jest stary, nie ocieplony. Okna plastiki, w miarę nowa instalacja c.o. (miedziane rurki, i 8 grzejników Purmo średnio 100cmx60cm). Do ogrzania 90m2, bojler 120l, i około 20m2 ogrzewanej podłogi. Palę głównie drewnem, węgiel zasypuję na noc przy większych mrozach. Komin jest na 2 kanały, wąski (kominiarz częsty gość), z rurą kwasoodporną, na dole kanały są połączone "portkami" w jedną rurę. Hmmm, ze spraw technicznych, to chyba tyle. No i się zaczęło....chodzenie, dzwonienie, pytanie... Górne czy dolne? Miarkownik czy dmuchawa? Przytłumiacze w piecu ( czy jakos tak się to nazywa...;)) na gorze czy z tyłu? Przeczytałam mnóstwo materiału w internecie i ....nic nie wiem. Sprzedawcy i hydraulicy w zasadzie nie bardzo chcą gadać z "babą". Każdy mówi co innego. Obłęd.... Konkretnie "wpadł" mi w oko piec SKED, ale polecili mi wziąć 20Kw. (czy to nie za dużo???)z dolnym spalaniem lub 1,8m2 z górnym. Czym one się róznią, to nie bardzo wiem... wizualnie widzę tylko inne miejsce montażu miarkownika. Podaję linki do obu:

http://allegro.pl/ko...3240737188.html

http://allegro.pl/sk...3243834041.html

Błagam, doradźcie coś Panowie, bo kolejna zima tuż, tuż...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...