Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wstępny zarys DGP


witu102

Recommended Posts

Witam za dwa tygodnie ruszam z budową domu wg gotowego projektu Dom w jeżynach 2PD-odbicie lustrzane (119m2 powierzchni)parter+ poddasze . Planuje wykorzystać projektowany kominek jako alternatywne źródło ciepła i zainwestować z instalacje DGP.

Turbinę planowałem 600m3 z bypassem (kubatura budynku to 534m3), oprócz tego filtr kasetowy i przepustnice elektroniczną ze sterownikiem.

Sprawą która mnie frapuje to kwestia rozprowadzenia kanałów nawiewnych, gdyż popmiędzy stropem a podłogą parteru jest 262cm, co przy podwieszeniu sufitu o 15-20cm daje efekt raczej klaustrofobiczny (242-247cm) z drugiej strony wysokość kondygnacji poddasza to 250m więc podniesienie podłogi o brakujące 15cm spowoduje jeszcze gorszy skutek niż w przypadku parteru.

Mój pomysł jest następujący, od wkładu idziemy kanałem pionowo w górę do filtra i turbiny (nad kominkiem znajduje sie planowana garderoba jednej z sypialni więc jest możliwość zabudowy fragmentu pomieszczenia i umieszczenia tam filtra, turbiny i rozdzielacza) i następnie puszczenie przewodów rozprowadzających przy ściankach kolankowych i ich zabudowę KG.

Przy planowanych anemostatach (fi 150) myślałem o przebiciu sie przez strop pionowo w dół (dlatego anmeostaty umiesciłem z rogach pomieszczeń parteru)

Co do poddasza mam 2 wersje:

-pierwsza to puszczenie kanału wzdłuż skosu na poddasze nieużytkowe (strych) i stamtąd zejście do poszczególnyh pomieszczeń

-druga to wykonanie w ściankach kolankowych otworów nawiewnych zlokalizowanych kilkanascie cm nad podłogą.

 

Wersja druga to oszczędność przewodów rozprowadzających.

I teraz mam pytanie,jako, że póki co budowa się nie rozpoczęła

Czy mój pomysł jest realizowalny, czy nalezałoby podnieś np budynek o 1 pustak zyskując tym sposobem miejsce pod instalacje w stropie/nad sufitem podwieszanym

Która z wersji jest lepsza z anemostatami czy nawiewnikami na poddaszu?

Czy rozmieszczenie i ilość anemostatów jest racjonalna?

Czy kominek 16kW i turbina 600m3 dadzą radę zagrzać cały dom?

 

Dołączam schemat ideowy mojej koncepcji:

http://imageshack.us/a/img838/8002/dgpprojekt.gif

link:

http://imageshack.us/photo/my-images/838/dgpprojekt.gif/

Edytowane przez witu102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Żadnych pomysłów?

e tam, e tam pomysły są zawsze ...:p

jeżeli już chcesz to DGP to raczej podnieś dolną kondygnację o ten pustak i całą instalacje zmieścisz w suficie...

umieść centralnie skrzynkę rozdzielczą i z niej rozprowadź do tych pomieszczeń które chcesz dogrzewać, górne pomieszczenia z nawiewami w podłodze np. przy oknach....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał Pan, że wersja druga to oszczędność przewodów. To znaczy ile metrów ; i ile to złotych? Oszczędny dwa razy traci!? czy jakoś tak. Po pierwsze: czy przewody będą rozbieralne? A jak tak : jak łatwe będą do umycia raz na rok , a jak suche drzewo -to raz na dwa lata.

Z praw fizyki wynika, że ciepłe powietrze będzie się przemieszczać do góry. I dlatego szukałbym sposobu rozprowadzenia DPG jak najniżej.

Czy silnik turbiny będzie na prąd stały? Tutaj też da się coś zaoszczędzić. Ciepło pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...