Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odwodnienie, drenaż, dobór geowłókniny


Recommended Posts

Witam,

Zamierzam wykonać opaskę odwadniającą wokół domu z piwnicą (pojawia się woda po zimie i większych opadach)

 

Sposób wykonania w odległości około 1,5m od muru wykonanie wykopu na głębokość spodu ław około 1,75m , wyścielanie geowłókniną,

nasypanie 15cm żwiru ułożenie rury 100m w otulinie z geowłókniny lub kokosu zasypanie żwirem 25cm i zakrycie wcześniej włożoną geowłókniną.

 

I teraz pytanie jakiej gramatury mam użyć geowłókniny w przypadku gdy teren jest gliniasto-pylasty?

 

Z góry dziękuje za pomoc

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2004 r. robiłem dreny wokół przyszłego posadowienia domu. Budowa rozpoczęta 2 lata później. Użyłem rury drenarskiej fi 100 , wykonałem na niej oplot ze standardowej włókniny drenarskiej, ale:

drenaż wykonany był na głębok. ok. 2 m, zaś kolejną opaskę położyłem jakieś 30-50 cm wyżej. Muszę Cię jednak zmartwić, bo zamiast 15 cm żwiru musisz użyć min. 50 cm szer./wys. wsadu z kamienia (najlepiej rzecznego, płukanego) o gramaturze 50 -80 mm, dopiero wyżej możesz sypać drobniejszy, na to włóknina i dopiero ziemia. Nie stosuj kamienia typu kliniec,bo z czasem stworzy on trudno przepuszczalną warstwę! Ja dodatkowo wyłożyłem wykop włókniną, ale u mnie grunt to ziemia gliniasto-ilasty piach ;) Ujście z opaski drenarskiej mam w stawie, gdzie jeszcze nie zdażyło się aby wody brakło, lub znacząco ubyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zamierzam wykonać opaskę odwadniającą wokół domu z piwnicą (pojawia się woda po zimie i większych opadach)

 

Sposób wykonania w odległości około 1,5m od muru wykonanie wykopu na głębokość spodu ław około 1,75m

 

Dlaczego tak daleko od domu i dlaczego tak głęboko (no chyba że piwnica tak głęboka)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drenaż układasz 30-40 cm od ławy domu na wysokości ławy.

Opisany sposób jest poprawny z tym że nie warto inwestować w kokosy itp, użyj zwykłej drenarskiej rury,dlaczego? ....Robisz tak jak opisujesz

1,Po odkopaniu ławy ustawiasz studnie rewizyjne w narożnikach przeważnie., otwory w studzienkach dobierasz tak aby był zachowany spadek (kolejność łaczenia studzienek).

2, Wykładasz geowłukniną wykop, nasypujesz 15 kruszywa grubego

3,Kładziesz na to rurę drenarska z zalecanym sapdkiem i zasypujesz kruszywem.

4, Tę geowłukninę co układałeś na dnie masz wyżej ponad kruszywem i "zamykasz" od góry kruszywo. Dokładność przy wejściu do studzienek drenarskich wskazana...(dodatkową geowłuknine kładziesz na wejściu.

 

W taki sposób tworzysz "kiszkę" w której jest kruszywo i po srodku rura drenarska, kruszywo nie "zamuli" się z racii tego że masz geowłuknine. Ludzie tam kombinują z oplotami geowłukniny ale to niepotrzebne robienie kosztó, po to masz geowłukninę zewnętrzna.

 

 

Pamiętaj o tym aby zachować ciągły odpływ z drenażu, No i wykonaj dobrą opaskę na wierzchu gruntu przy cokole, bo jak masz glinę to byćmoże to wina wody opadowej nie gruntowej, jesli gruntowej to j.w.

Należy pamiętać o tym że jak jest podłoże gliniaste i robi się drenaż to "prowokuje " się napływ wody zwiększony i dlatego odpływ wody z drenażu musi być ciągły.

Jka już będziesz miał odkopane ławy to zrób izolację pionową na ścianach (szczególna uwaga na styku ława ściana)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Reasumując

Czyli wkoncu jakiej gramatury geowłókniny mam użyć 100 ,150, 200 g/m2?

 

I jak to z tym żwirkiem ?(Pod rure 16-32 a nad rure 8-16)

 

Czyli na pewno przy tym rodzaju terenu nie jest konieczna otulina kokosowa?

 

 

(Piwnice są głębokie na około 1,5m)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez przemo33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko zapytam gdzie planujesz odbierać wodę z drenażu. Pamiętaj, że taki drenaż na podłozu gliniasto-piaszczystym będzie działał jak gąbka i na bank ściągnie Ci wodę z okolicy drenażu, a to będzie duużo wody. U mnie zbiornik 12 m3 potrafił się napełnić w niecałą dobę!!! Jeśli nie oddasz tej wody dalej, to fundamenty i tak będą w wodzie. Masz miejsce na staw? ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • 4 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...