Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zespół wodny Jotul I18 Harmony


danek_2013

Recommended Posts

Witam,

aktualnie zastanawiam się nad zakupem wkładu kominkowego Jotul I18 Harmony w zespole wodnym, który będzie podłączony do c.o oraz bieżącej wody i mam pytanie do użytkowników dokładnie takiego samego modelu:

1. Czy towar wart jest swojej ceny? Będę wdzięczna za ew. propozycje innych producentów, przy założeniu, że wizualnie nie odbiega daleko od Jotula (ze wskazaniem na dokłądnie taki sam model przedniej szyby)

2. Czy spełnia swoje zadania, tj. czy jest awaryjny, wydajny?

3. Czy w pokoju (25 m2) mogę zlikwidować 2 kaloryfery i pozostawić to pomieszczenie wyłącznie na pastwę ogrzewania kominkowego?

4. Czy mogę uchylić szybę komina i nie spowoduje to wpadania dymu do pokoju?

5. Czy kominek tej mocy ogrzeje 170 m2 (dom jednorodzinny piętrowy), tj. czy ciepła woda "dotrze" bez większych/żadnych strat na cieple do każdego kaloryfera?

6. Czy nie jest mitem/reklamą sprzedawcy, że można w nim palić każdym drewnem?

7. Jak sobie radzić z wybieraniem popiołu, skoro nie ma popielnika?

 

Z góry pięknie dziękuję za ew. podpowiedzi i opinie.

 

Prosiłabym o rzeczowe i konkretne podpowiedzi i opinie, ponieważ w ciągu kilku dni MUSZĘ coś kupić. Od 2 m-cy ciągle czytam o różnych kominkach i tak naprawdę wciąż jestem daleka od 100% pewności, że wybrałam dobry produkt za tą cenę.

 

Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzenie które wybrałaś, nadaje się do podgrzewania wody użytkowej i 2-3 niewielkich kaloryferów. Oprócz tego w miejscu w którym stoi, wyprodukuje Ci olbrzymią ilość ciepłego powietrza, z którym nie będziesz wiedziała co zrobić. Szukaj kominka z PW, a nie wkładu z nadstawką do podgrzewania niewielkiej ilości wody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jotul z zespołem wodnym jest bardzo dobrym urządzeniem. Biorąc pod uwagę jakość wykonania, wydajność, dobre spalanie i powietrze całkowicie z zewnątrz, możliwość grzania konwekcyjnie i przez zespół wodny - wart jest swojej ceny. Ja osobiście nie słyszałem o awaryjności układu - wręcz przeciwnie!

Pokój o powierzchni 25m/2 zostanie ogrzany w sposób wystarczający przez kominek - wystarczy promieniowanie szyby oraz kratki w obudowie.

Nie ma problemu z otwieraniem harmonijkowych drzwiczek, jak jest odpowiedni komin i wkład prawidłowo zainstalowany - można podziwiać żywy ogień bez obawy o dymienie. Wymiennik wodny ma 10 kw. Na 170 m/2 trochę mało. Jednak cześć pomieszczeń należy ogrzać czy wspomóc ogrzewaniem konwekcyjnym, sam wkład jest nośnikiem energii - nie tylko wymiennik. Jeżeli masz kaloryfery konwekcyjne o małej pojemności wody - będą ciepłe. Najważniejszą kwestią jest dobra instalacja i przemyślana. Warto poszukać dobrego instalatora od c.o. oraz profesjonalnego kominkarza. A czy można palić każdym drewnem? Proponuję liściaste, dobrze wysuszone - jest wymiennik wodny i słabe drewno ( iglaste bądź mokre będą zapychać płomieniówki).

Popiół po prostu trzeba wybierać ręcznie albo separatorem ( taki odkurzacz) albo dokupić popielnik do tego wkładu, który jest w opcji.

Dodam, że można dokupić też sterownik spalania ERS dedykowany do tego modelu z wymiennikiem - sterownik ów będzie pilnował temperatury zadanej, na tej podstawie dostarczał optymalną ilość powietrza do spalania, pilnował aby układ się nie przegrzewał i spalał o wiele mniej drewna.

pzdr i udanego zakupu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W salonie będzie ukrop a w reszcie domu chłodno ...

W każdym wkładzie można palić każdym drewnem pod warunkiem że będzie suche.

Reszta nieistotna i nie nastręczająca problemu.

Przy tej wielkości domu to poszukał bym czegoś innego. Ewentualnie dobrym wyjściem jest bufor wodny (kilkaset litrów) doładowywany przez nasadę. Zawsze to duży zysk energetyczny w ogólnym bilansie. Ale sam w sobie nie rozwiąże problemu sporej różnicy temperatury pomiędzy salonem a resztą domu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzenie które wybrałaś, nadaje się do podgrzewania wody użytkowej i 2-3 niewielkich kaloryferów. Oprócz tego w miejscu w którym stoi, wyprodukuje Ci olbrzymią ilość ciepłego powietrza, z którym nie będziesz wiedziała co zrobić. Szukaj kominka z PW, a nie wkładu z nadstawką do podgrzewania niewielkiej ilości wody.

 

 

może mi Pan zaproponować jakieś konkretne modele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...