Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrać rekuperator Onyx Dream 400, AERIS 350 standard czy Renowent EXCELENT 400


Recommended Posts

Witam,

 

Chce wykonąc wentylacje mechaniczna w nowo budowanym domu (powierznia ok 155m2 + ew. dodatkowe pomieszczeni 15m2).

Otrzymałem kilka podobnych ofert na przewodach Pe-flez firmy Termokontol.

Oferty cenowo są zbliżone (prawie identyczne), a różnią się proponowanymi rekuperatorami.

 

Proponowane są nastepujące rekuperatory:

1. Onyx Dream 400 firmy frapol

2. AERIS 350 Standart + programator I-Tron

3. Renowent Ecellent 400

 

Z tego co się zorientowałem wszytkie rekuperatory są przeciwprądowe, z automatycznym bay-passem oraz wentylatorami (EC) prądu stałego.

Na forach krążą różne opinie i najwięcej informacji jest o rekuperatorze AERIS (jest chyba tez najbardziej popularny). Osobiście widziałem i słyszałem tylko rekuperator firmy Onyx model SKY 250 - na I biegu chodził dość cicho (niepodłączony do instalacji)

 

Czy możecie państwo doradzić który rekuperator waszym zdaniem byłby najlepszym waszym pod wzgledęm glośności, ekonomiczności i trwałości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 302
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

w mojej bardzo subiektywnej ocenie ranking przedstawia się nastęująco [ od najlepszego]

 

3. Renovent Excellent 400 - produkt dosyć nowy na rynku, ale już bardzo popularny.

1. Onyx Dream 400 firmy frapol - polski producent, więc teoretycznie bez problemów z serwisem itd.

2. AERIS 350 Standart + programator I-Tron - znany, lubiany ale .....

 

PS, szkoda, że na liście nie ma naszego COMAIR HRUC 380 FULL

wtedy ranking wygladałby inaczej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aeris oraz Renovent są to marki uznane na polskim rynku i nie tylko.

Onyx jest nowym produktem, który dopiero od niedawna jest na rynku.

Parametry, które podaje producent wydają się być dobre, ale tak samo wyglądał kiedyś Optimal (Ci co zamontowali ten rekuperator wiedzą o co chodzi).

W hurtowni prowadzimy sprzedaż wszystkich marek o które pytasz.

Wszystkie produkty "na sucho" pracują bardzo podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wypowiedzi.

Jak na razie, głownie po rozmowie z panem TB, skłaniam się ku Onyx Dram 400, ale jeszcze nie podjąłem decyzji.

Za Onyxem jest też to że codziennie przejeżdżam koło firmy Frapol i w razie awarii z serwisem nie powinno być problemu.

Dzwoniłem również do różnych firm które maja w ofercie wszystkie wyżej wymienione rekuperatory i zdania są różne. Najwięcej sprzedaje się Aerisa i Renoventa. Ogólnie wywnioskowałem że wszystkie rekuperatory są na podobnym poziomie i który bym nie wybrał nie popełnię błędu.

 

Może ktoś użytkuje rekuperator Onyx Dream 400 i może podzielić się swoimi wnioskami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wypowiedzi.

Jak na razie, głownie po rozmowie z panem TB, skłaniam się ku Onyx Dram 400, ale jeszcze nie podjąłem decyzji.

Za Onyxem jest też to że codziennie przejeżdżam koło firmy Frapol i w razie awarii z serwisem nie powinno być problemu.

Dzwoniłem również do różnych firm które maja w ofercie wszystkie wyżej wymienione rekuperatory i zdania są różne. Najwięcej sprzedaje się Aerisa i Renoventa. Ogólnie wywnioskowałem że wszystkie rekuperatory są na podobnym poziomie i który bym nie wybrał nie popełnię błędu.

 

Może ktoś użytkuje rekuperator Onyx Dream 400 i może podzielić się swoimi wnioskami.

 

 

 

U siebie w domu mam zamontowaną centralę Selen 500 z bypass, jestem bardzo zadowolony, bardzo cicho pracuje, i cena nawet była w miarę atrakcyjna, w zestawie dostałem też sterownik gratis. Posiada wymiennik ciepła krzyżowo –przeciwprądowy, z tego co się orientowałem przed zakupem to jest to udoskonalona wersja wymiennika krzyżowego, dzięki temu sprawność jest większa – jest on w mojej centrali automatyczny.

Przede wszystkim centralka jest tania w eksploatacji, filtry kosztują parę groszy.. Informację kiedy mam wymienić filtr otrzymuje na ekranie sterownika, mniej więcej co 4 -5 miesięcy.

Z tego co się orientowałem to jest również możliwość współpracy urządzenia z GWC MAX – gruntownym wymiennikiem ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jeszcze odnośnie rozprowadzenia kanałów (np. PE-flex).

Czy rozprowadzenie np. nawiewu powinno odbywać się:

Wariant 1) od rekuperatora do jednej skrzynki rozdzielczej (wspólnej dla parteru i poddasza), a od skrzynki wszystkie kanały zarówno dla pomieszczeń na parterze jak i na podpasze.

Wariant 2) od rekuperatora do pierwszej skrzynki rozdzielczej na poddaszu z niej kanały tylko do pokoi na poddasza (skrzynka i kanały zlokalizowane pod jętkami w warstwie ocieplenia), a następnie z skrzynki pierwszej rurą spiro pionowo w dół, do skrzynki drugiej ułożonej na stropie nad parterem i z niej dopiero kanały do poszczególnych pomieszczeń na parterze.

 

Czy oba warianty są poprawne? Który wariant będzie lepiej funkcjonował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oba warianty są poprawne

z tym, że w wariancie 1 jeżeli skrzynki będą na poziomie podłogi poddasza to odcinki do wentylacji poddasza mogą się zrobić dosyć długie.

 

W większych domach zalecamy więc osobne skrzynki na każdą kondygnację.

Nie wiem jak w innych systemach ale w Uniflexplus+ jezeli skrzynki są połączone naszym Isocomplus+ [kanałami o większej średnicy]

to wszystko pracuje bardzo fajnie.

 

wyślij rzuty na priva to zrobię propozycję - szkic i zobaczymy co wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź wersję od reku do osobnych skrzynek na parter i poddasze. Powinna wyjść cenowo ok., będzie łatwiejsza w regulacji i mniej hałasu.

Pierwsza opcja przy większości domów byłaby kosztowna pomimo małej ilości skrzynek rozdzielczych i byłyby niepotrzebnie długie kanały. To zależy od rozplanowania domu i sposobu rozprowadzenia kanałów.

Druga wersja będzie działała bez problemu przy poprawnym doborze średnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
[...]Jak na razie, głownie po rozmowie z panem TB, skłaniam się ku Onyx Dram 400, ale jeszcze nie podjąłem decyzji.

Za Onyxem jest też to że codziennie przejeżdżam koło firmy Frapol i w razie awarii z serwisem nie powinno być problemu.

Dzwoniłem również do różnych firm które maja w ofercie wszystkie wyżej wymienione rekuperatory i zdania są różne. Najwięcej sprzedaje się Aerisa i Renoventa. Ogólnie wywnioskowałem że wszystkie rekuperatory są na podobnym poziomie i który bym nie wybrał nie popełnię błędu.

 

Może ktoś użytkuje rekuperator Onyx Dream 400 i może podzielić się swoimi wnioskami.

Cześć. Jestem na tym samym etapie co Ty (i też się kontaktowałem z TB i też mi Frapola polecił).

We Frepolu koszt filtra to ~5 zeta, podczas gdy w Brinkcie - 4 x więcej (informacji tych nie weryfikowałem, opieram się na info od TB).

Co ciekawe zimą Frapol na alledrogo kosztował 5700 (w opcji z montażem i pomiarami w cenie), teraz chcą 2 tysiaki więcej :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy onyx dream 400 wystarczy do wentylowania ok 190m2 czyli 530m3, wybieram pomiedzy tym a AERIS 450 Standard + Ibtron. Jest sens dopłacać 2tys czy można pozostac przy Onyxie. Bardzo proszę o odpowiedz, do domu pasuje tylko rekuperator z rurami do gory. Najchetniej Wziąłbym Onyxa 550 ale nie ma modelu o tej budowie. Edytowane przez dynio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 1 month później...

WITAM

Podjołem decyzję i wybrałem rekuperator ONYX DREAM 400.

Chciałem jeszcze skonsultowac rozmieszczenie anemostatów oraz czerpni i wyrzutni. Na załaczonych rysunknkach pkazałem rozmieszczenie anemostatów na parterze oraz na poddaszu. Dla poddasza rozrysowałem 3 warinaty rużniące się romieszczeniem anemostatów nawiewnych w dóch pokojach.

Na rysunkach nawiewy oznaczyłem kolorem niebieskim w wywiewy kolorem czerwonym.

Wariant 1: anemostaty zlokalizawane nad oknami najdalej oddalonymi od drzwi wejściowych do poszczególnych pokoi ( w dwóch pokojach anemostaty są nad biurkiem dla dzieci)

Wariant 2: w dwóch pokojach które posiadaja po 2 okna umiesciłem po dwa anemostay nad każdym oknem aby lepiej rozprowadzic powietrze ( w dwóch pokojach anemostaty są nad biurkiem dla dzieci)

Wariant 3: w dwóch pokojach które posiadają po 2 okna umieściłem po jednym anemostacie nad oknami na wprost drzwi ( w jednym pokoju nawiew jest nad biurkiem dziecka).

Który wariant rozmieszczenia nawiewów na poddaszu byłby najlepszy. Czy można umieszczać nawiew nad biurkiem czy raczej się nie zaleca.

Na rysunkach poddasza pokazałem jeszcze umiejscowienie rekuperatora oraz czerpni i wyrzutni. Ze wzgledów estetycznych odpowiada mi ulokowanie wyrzutni opisanej jako wersja 1 - jest to niewidoczna elewacja od wschodu, ale odległość od rekuperatora wynosi ~12,5m. Wersja 2 umiejscowienia wyrzutni od strony zachodniej mniej mi odpowada, ale w tym przypadku odległośc od rekuperatora jest krótsza i wynosi 8,5m.

Czy odległośc wyrzutni od rekuperatora 12,5m nie jest za duża.

Czy czerpnia zlokalizowana od strony północnej bezpośrednio przy rekuperatorze nie jest błedem

 

Będę wdzięczny za uwagi co do rozmieszczenia nawiewów oraz czerpni i wyrzytni.

PARTER.jpg

PODDASZE_W1.jpg

PODDASZE_W2.jpg

PODDASZE_W3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyfuzja składowych powietrza jest tak szybka, że miejsce umieszczenia nawiewnika na suficie nie ma wpływu na wentylację. Gdy ktoś zapali papierosa w pokoju, czy otworzy zmywacz do paznokci - czuć zaraz nie tylko w tym pokoju. A CO2 i H2O to gazy cieplarniane, "rozchodzą" się więc znacznie szybciej niż nikotyna, aceton, czy siarkowodór

Pan umieści anemostaty tak, tak by było wygodniej i estetyczniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy odległośc wyrzutni od rekuperatora 12,5m nie jest za duża.
Odradzam wyrzutnie na elewacji (poziomo).

Powietrze wychodzące z reku zimą - ma 100% wilgotności względnej i cokolwiek się schłodzi ( nawet o 0.1st.C na kratce wylotowej - wykropli się woda, zamarznie i będzie degradować elewację.

Poza tym pionowa wyrzutnia ( jak w wentylacji "grawitacyjnej" wspomaga jeszcze wentylatory. A gdy nie ma zasilania a jest mróz - działa jak wentylacja "grawitacyjna"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyfuzja składowych powietrza jest tak szybka, że miejsce umieszczenia nawiewnika na suficie nie ma wpływu na wentylację. Gdy ktoś zapali papierosa w pokoju, czy otworzy zmywacz do paznokci - czuć zaraz nie tylko w tym pokoju. A CO2 i H2O to gazy cieplarniane, "rozchodzą" się więc znacznie szybciej niż nikotyna, aceton, czy siarkowodór

Pan umieści anemostaty tak, tak by było wygodniej i estetyczniej.

 

Byłbym wdzięczny za podanie dyfuzji CO2 i pary wodnej w m/s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...