Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrać rekuperator Onyx Dream 400, AERIS 350 standard czy Renowent EXCELENT 400


Recommended Posts

Montazysta poleca mi rekuperator aeroRec VX 400.

Mial ktos moze z takim uzadzeniem do czynienia?

Ewentualnie jakies inne propozycje do malego domu o powierzchni 71 m2 i kubaturze 190 m3.

Reku bedzie stal na nieogrzewanym strychu.

Za duża centrala, stary model. Zamarznie woda. Potwornie droga.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 302
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 1 month później...
Aeris oraz Renovent są to marki uznane na polskim rynku i nie tylko.

Onyx jest nowym produktem, który dopiero od niedawna jest na rynku.

Parametry, które podaje producent wydają się być dobre, ale tak samo wyglądał kiedyś Optimal (Ci co zamontowali ten rekuperator wiedzą o co chodzi).

Może trochę odgrzewany kotlet, ale co miałeś na myśli apropo Optimala?

 

 

Rozpatrujemy na bieżąco wszystkie uwagi użytkowników naszych central, jeśli wymagana jest interwencja serwisu wysyłamy wykwalifikowaną ekipę. Zastosowanie dodatkowej izolacji w centrali Onyx Dream 400 traktujemy jako ulepszenie konstrukcji.

Zastanawiam się też nad centralą Onyx Dream 400. Mogę ją dostać w przystępnej cenie, ale w starej wersji.

...i teraz pytanie do R&D Fr*** - czy to manipulowanie językiem polskim: "traktowanie jako ulepszenie konstrukcji" oznacza płatne wstawienie elementów izolujących?

Czy jeżeli zgłoszę taką potrzebę to to po prostu wstawicie to co trzeba, nieodpłatnie (dojazd, materiał, usługa)?

Edytowane przez wbbmzg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie optimala zajrzyj tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?159256-Reku-Dospel-Optimal-400-pro%C5%9Bba-o-opinie/page17

Poczytaj temat.

Romano78, rotan, martimer użytkownicy Optimala zapytaj, to powiedzą Ci dokładnie o co chodzi.

 

Frapol w starej wersji? tzn ze starym sterownikiem, czy brak izolacji miedzy komorami nawiew/wywiew?

Jeśli brak izolacji, to spokojnie sam to możesz rozwiązać, mata chlorokauczukowa 1cm grubości, samoprzylepna jakieś 6cm x 40cm i po problemie.

Za 10 zł zrobisz to lepiej, niż warte jest wzywanie serwisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo Frapola:

Pierwsza sprawa to za cienka izolacja, przedni ściągany panel jeszcze ujdzie ale boki mają stanowczo za małą izolację, w okolicy komory z czerpni ścianka jest bardzo zimna. Za tą cenę mogli by dołożyć parę centymetrów XPS a tak to będę musiał wykonać je sam we własnym zakresie. Druga sprawa to w środku nie ma kompletnie żadnej izolacji między komorą czerpni a komorą wywiewu z pomieszczeń. Przez to wielkie było moje zdziwienie kiedy temperatura powietrza z czerpni wynosiła 5 stopni gdy za zewnątrz było -1, a powietrze wyciągane z pomieszczeń zamiast 20 miało 17 stopni. Powietrze w rurze z czerpni na pewno nie ma jak się ogrzać 6 stopni bo to tylko odcinek 0.5 z sufitu do króćca maszyny. A w środku jest na tyle miejsca żeby włożyć co najmniej 10cm czegokolwiek. Temperatury mi nie przeszkadzają bardzo, chociaż są mylące ale przypuszczam że przy większych mrozach w komorze powietrza wywiewanego na tej blasze oddzielającej komory będzie się wykraplać woda więc czeka mnie mnie ocieplenie tego.

Skąd się bierze taka różnica temperatur na czerpni. Na zewnątrz -1 pokazuje 5. Szczelność komory czy brak ocieplenia tej ścianki?

 

Jeśli rekuperator nie będzie działał poprawnie wyślemy do Pana serwis.

Pytałem się czy odpłatnie czy nie odpłatnie? I co to znaczy działać poprawnie - czy różnica na czerpni 6st.C to działanie poprawne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli naprawa będzie w ramach gwarancji to oczywiście bezpłatnie.

Tak duża różnica wskazań to zazwyczaj wynik nieszczelnej instalacji.

 

Zazwyczaj ale jednak nie zawsze. U mnie jest ten wyjątek od reguły i termometry w centralce jednak źle działają co już pokazywałem na zdjęciach. Czekałem teraz większych mrozów żeby sprawdzić jeszcze czy zamarznie znowu wymiennik ale tej zimy się chyba nie doczekam, więc zostanie mi wezwanie serwisu żeby popatrzył co jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Jaka powinna być sprawność Onyxa dream 400 w codziennych, domowych (nie laboratoryjnych )warunkach. U mnie wg czujników temperatur zamontowanych zaraz za króćcami podłączeniowymi rekuperatora dla I biegu 30% wychodzi sprawność ok od 63% do 68%, a przy pracy na 100% sprawność wychodzi 75% według krzywej z instrukcji powinno być na odwrót .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka powinna być sprawność Onyxa dream 400 w codziennych, domowych (nie laboratoryjnych )warunkach. U mnie wg czujników temperatur zamontowanych zaraz za króćcami podłączeniowymi rekuperatora dla I biegu 30% wychodzi sprawność ok od 63% do 68%, a przy pracy na 100% sprawność wychodzi 75% według krzywej z instrukcji powinno być na odwrót .

 

Pytanie czy czujniki pokazują poprawne wartości, bo ktoś na forum pisał, że czasem oszukują pomiar...

Przy niższej wydajności silnikow powinien występować lepszy odzysk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka powinna być sprawność Onyxa dream 400 w codziennych, domowych (nie laboratoryjnych )warunkach. U mnie wg czujników temperatur zamontowanych zaraz za króćcami podłączeniowymi rekuperatora dla I biegu 30% wychodzi sprawność ok od 63% do 68%, a przy pracy na 100% sprawność wychodzi 75% według krzywej z instrukcji powinno być na odwrót .

 

Onyx One.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zmartwiła mnie informacja zawarta w DTR przy ONYKSIE

3. Eksploatacja

Ze względu na bezpieczeństwo użytkowania oraz charakter urządzenia, centrala nie może pracować w temperaturze otoczenia poniżej 5oC. Istnieje wówczas ryzyko zamarznięcia kondensatu w układzie odprowadzającym, oblodzenia wymiennika, a w konsekwencji uszkodzenia rekuperatora. Montaż centrali w pomieszczeniach, w których może wystąpić znaczny spadek temperatury (nieocieplone poddasza) jest niedopuszczalny.

A właśnie tam chciałem postawić reku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zmartwiła mnie informacja zawarta w DTR przy ONYKSIE

3. Eksploatacja

Ze względu na bezpieczeństwo użytkowania oraz charakter urządzenia, centrala nie może pracować w temperaturze otoczenia poniżej 5oC. Istnieje wówczas ryzyko zamarznięcia kondensatu w układzie odprowadzającym, oblodzenia wymiennika, a w konsekwencji uszkodzenia rekuperatora. Montaż centrali w pomieszczeniach, w których może wystąpić znaczny spadek temperatury (nieocieplone poddasza) jest niedopuszczalny.

A właśnie tam chciałem postawić reku

 

To dotyczy każdej centrali odprowadzającej wodę. Jak zamarznie rurka i syfon, to wody będzie przybywać w centrali aż wysiądzie elektryka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym iż nie tylko podaje ale jednoznacznie i stanowczo stwierdza iż montaż jest niedopuszczalny.

 

Oczywiście, jak zamarznie woda w syfonie czy wężyku, centrala ulegnie uszkodzeniu. Mróz odpuści, woda spłynie, a gwarancja? Kto udowodni, że przyczyną było zalanie centrali, gdy już wody nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...