Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrać rekuperator Onyx Dream 400, AERIS 350 standard czy Renowent EXCELENT 400


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 302
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To ja mam pytanie dotyczące odprowadzania kondensatu.

Obecnie wygrzewam i suszę dom (ogrzewanie włączone po raz pierwszy). Mam zamontowany syfon, który otrzymałem wraz z reku (Onyx 400). Zauważyłem, że woda w nim odpływa czasem dość "niechętnie". Miałem nawet przypadek, że dopiero po otwarciu jednostki woda z centrali zaczęła płynąć szerokim strumieniem, jakby do tego momentu było jakieś podciśnienie, które ją zatrzymywało. Zdarzyło mi się to raz, potem już chyba woda odpływała systematycznie. Odpowiednie pochylenie centrali w stronę odpływu jest raczej zachowane. Jedyne co jest niezgodne z instrukcją, to umiejscowienie syfonu, który jest wyżej niż zalecane 20cm pod rekuperatorem. Syfon mam praktycznie tuż pod centralą. Czy to jest przyczyna problemów z odpływem ?

To ja cię zacytuję, żeby pytanie było na wierzchu.

Sam chętnie się dowiem o co chodzi.

 

Centrala wytwarza podciśnienie, przymykając klapę ciśnienie ją przyssa - wniosek, że centrala jest szczelna. Ale jeśli próbuje zasysać wodę, która powinna odpłynąc to znaczy, że podciśnienie jest zbyt duże. Może trzeba by zwiększyć wydajność nawiewu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja cię zacytuję, żeby pytanie było na wierzchu.

Sam chętnie się dowiem o co chodzi.

 

Centrala wytwarza podciśnienie, przymykając klapę ciśnienie ją przyssa - wniosek, że centrala jest szczelna. Ale jeśli próbuje zasysać wodę, która powinna odpłynąc to znaczy, że podciśnienie jest zbyt duże. Może trzeba by zwiększyć wydajność nawiewu?

 

Podciśnienie w centralach, w których wentylator jest za wymiennikiem to normalna sprawa. Dla dobrze wykonanej instalacji (100 – 150 Pa dla domu 150 m2) podciśnienie w komorze gdzie odpływa kondensat z wymiennika wynosi około 300 Pa (150 Pa – instalacja, 30 Pa - filtr, 85 Pa – wymiennik, 20 Pa – inne opory wew. centrali), aby to zrównoważyć należy układ odpływu kondensatu zaopatrzyć w syfon o odpowiednich wymiarach, które wyznaczamy ze wzoru:

Syfon.jpg

H1 = 0.1 Δp + 20 [mm]

H2 = 0.05 Δp + 20 [mm]

Gdzie Δp to ciśnienie przed wentylatorem

Czyli dla Onyx Dream 400 z poprawnie wykonana instalacją H1>50 mm; H2 >35 mm

Centrale Onyx są standardowo dostarczane z syfonem HL138 z kulką i blokadą antyzapachową. Przepustowość syfonu wynosi 0,15 l/s, przy temp. wewnątrz pomieszczenia 30 st.C i wilgotności 60% (np. basen) i -10 st. Na zewnątrz, przy strumieniu przepływu 400 m3/h otrzymamy około 4,5 l/h kondensatu. Syfon ten załatwia nam wymiar H2.

 

Nie ma technicznej możliwości aby odprowadzić w sposób kontrolowany kondensat z centrali wentylacyjnej z wentylatorem umieszczonym za wymiennikiem bez prawidłowo zasyfonowanego odpływu. Wszystkie połączenia muszą być szczelne. Ostatnio widziałem coś takiego:

 

CAM00121.jpg

 

Proszę mi wierzyć to nie zadziała!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że na tym zdjęciu jest pokazany układ, którego niesprawność wynika z tego, że nie jest szczelny, tak ? (pomińmy prowizorkę i estetykę)

Bo raczej H1 jest większe niż 50mm, więc nie o to chodzi.

Jeśli faktycznie chodzi o nieszczelność, to mam pytanie, jak to powinno być uszczelnione? Syfon HL138 (widoczny na zdjęciu) jest dostarczany z tą gumową "zwężką", w którą - wydawało mi się - należy właśnie włożyć wężyk prowadzący z komory rekuperatora. Co jeszcze trzeba zrobić, żeby układ "uszczelnić" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zachowania szczelności wąż standardowo dostarczony z rekuperatorem umieścić w syfonie. Na zdjęciu mamy dwa poważne błędy instalacji syfonu.

1. Wąż umieszczony w syfonie nie ma gładkiej powierzchni, co nie zapewnia szczelności połączenia z syfonem

2. Syfon jest pochylony co nie daje gwarancji, że H2 istnieje i że kulka opadnie. Syfon musi być trwale przymocowany do pionowej powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. W takim razie (odnośnie punktu 1), czy nie jest dość ryzykowne zakładanie, że gumowa "zwężka" wystarczy, zeby układ był zawsze szczelny? To jest zwykła, niezbyt gruba guma, która może:

 

1. sparcieć,

2. przy naprężonym wężu odkształcić się,

3. zsunąć się przypadkowo (np. po zahaczeniu jej ręką)

 

i wtedy kondensat nie będzie wypływał z rekuperatora, co po jakimś czasie spowoduje jego uszkodzenie ?

 

Czy nie lepiej by było zastosować jakieś obejmy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, ma Pan rację zastosowaliśmy już izolację w tym miejscu. W przyszłym tygodniu będzie montaż kolejnej serii Onyx Dream 400, zapraszam "forumowiczów" na oględziny i obiecuje fotoreportaż z wprowadzonych zmian.

 

Jeśli chodzi o sterownik, ma on wykorzystana pamięć procesora do ostatniego bajta - nic nie możemy dodać do tej wersji. W lutym będą dostępne sterowniki z nowym procesorem i większą ilością pamięci, wtedy wprowadzimy dodatkowe funkcje. Proszę o zgłaszanie co chcielibyście dodać do sterownika centrali Onyx Dream. Najlepsze pomysły nagrodzimy!

 

Pisze Pan że zastosowaliście już izolację w newralgicznym miejscu czy dobrze rozumiem że centrale kupowane teraz mają już tą izolację standardowo? czy taka izolacja rozwiązuje problemy z wykropleniami i zamarzaniem?

Czy firma Frapol planuje jakąś akcję naprawczą w przypadku wystąpienia awarii skroplen, zamrożeń i innych problemów o których mowa u posiadaczy centrali bez poprawek?

Odpowiedzi na te pytania są bardzo ważne dla użytkowników obecnych, przyszłych (do których być może będę należał i ja) jak i co tu dużo mówić również dla renomy Państwa firmy na rynku.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 stron wątku i nadal brak konkretnych wyjaśnień i opisów który konkretnie reku jest lepszy w jednym i gorszy w innym. Lepszy dla kubatury 300 gorszy dla kubatury 500. itp itd

hmmmm i jak tu człowiek ma cokolwiek wybrać?

Nie wentyluje się kubatury , wentylacja jest dla ludzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubaturę tez się wentyluje i pod to projektuje.
Wentylacja jest dla ludzi. Projekty, gdzie jest wymiana na kubaturę ( mowa o domach i mieszkaniach) są po prostu źle zrobione. Podobnie jest jak "projektant" projektuje rozdzielacz i podaje wydajność na anemostatach a nie na kanale głównym. Ot nie zna się. Nie wie jak działa skrzynka rozdzielcza.

Szanowny Panie, to, że takich niekumatych projektantów jest bardzo dużo, nic nie zmienia. Inwestor MUSI być poinformowany, że wszelkie wywiewy poza łazienkami i mniejszym w kuchni, pogorszą komfort w sypialniach !!! I jak wtedy inwestor powie, że zdaje sobie sprawę i tak chce - to zgoda, projektant może dać więcej wywiewów niż przewiduje norma i wiedza o wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze Pan że zastosowaliście już izolację w newralgicznym miejscu czy dobrze rozumiem że centrale kupowane teraz mają już tą izolację standardowo? czy taka izolacja rozwiązuje problemy z wykropleniami i zamarzaniem?

Czy firma Frapol planuje jakąś akcję naprawczą w przypadku wystąpienia awarii skroplen, zamrożeń i innych problemów o których mowa u posiadaczy centrali bez poprawek?

Odpowiedzi na te pytania są bardzo ważne dla użytkowników obecnych, przyszłych (do których być może będę należał i ja) jak i co tu dużo mówić również dla renomy Państwa firmy na rynku.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

Tak, izolacja w newralgicznych miejscach została wzmocniona. Problemy z wkraplaniem niepożądanych miejscach i zamarzaniem wymiennika nie zawsze są spowodowane wadą urządzenia. Często jest to kwestia niewłaściwej instalacji i eksploatacji. Akcja naprawcza na szeroka skalę nie jest w tym wypadku potrzebna. Mamy kilka tysięcy urządzeń w rynku. Są obiekty referencyjne (np. apartamentowiec Sky Tower we Wrocławiu 298 urządzeń Onyx - instalacja 2011 rok, osiedle domków jednorodzinnych - pod Krakowem instalacja 2012 rok.), w których na bieżąco wykonujemy przeglądy okresowe i monitorujemy stan naszych urządzeń. Centrale Onyx przed wprowadzeniem na rynek przechodzą badania w komorach klimatycznych gdzie symulowane są różne parametry pracy. Jednak doświadczenie pokazuje, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich scenariuszy działania i instalacji naszych urządzeń. Dlatego jesteśmy wdzięczni Państwu za wszystkie uwagi krytyczne, które wpływają na poprawienie jakości i funkcjonalności naszych produktów, które dostarczamy dla Państwa już od 25 lat. Do niedawna serwis gwarancyjny central Onyx był realizowany przez niezależne firmy, które miały podpisane umowy serwisowe z firma Frapol. Takie rozwiązanie nie sprawdziło się dlatego teraz do Państwa dyspozycji jest serwis fabryczny Frapol, który stanowią dwie grupy serwisowe wykwalifikowanych specjalistów zatrudnionych w firmie Frapol. Dysponujemy również centralami zastępczymi, które instalujemy klientom w sytuacji gdy centrala wymaga naprawy w warunkach warsztatowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, izolacja w newralgicznych miejscach została wzmocniona.

Czy jeżeli kupię centralę wyprodukowaną przed poprawieniem izolacji przez Pańśtwa firmę można liczyć na na uzupełnienie izolacji w jak to Pan określił "newralgicznych miejscach" przez Państwa serwisantów?

Pytanie moje absolutnie nie wynika z przekory,po prostu mam możliwość w najbliższych dniach nabyć centralę Onyź Dream 400 (bez ulepszonej przez Państwa firmę izolacji) a chciałbym mieć pełnowartościową jednostkę z której będę zadowolony przez cały rok nie tylko latem ;).

Nie ukrywam że liczę na odpowiedź twierdzącą.:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja cię zacytuję, żeby pytanie było na wierzchu.

Sam chętnie się dowiem o co chodzi.

 

Centrala wytwarza podciśnienie, przymykając klapę ciśnienie ją przyssa - wniosek, że centrala jest szczelna. Ale jeśli próbuje zasysać wodę, która powinna odpłynąc to znaczy, że podciśnienie jest zbyt duże. Może trzeba by zwiększyć wydajność nawiewu?

 

A instalacja odprowadzenia skroplin jest szczelna? Czy syfon jest zamontowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Koszty eksploatacji, niezawodność, odzysk ciepła, cena. Jedyne parametry które powinny Cię interesować.

 

Większość rekuperatorów ma już energooszczędne silniki prądu stałego i odzysk ciepła na poziomie 92%.

Wiele do myślenia pozostawiają jednak 2 inne wymienione przez ciebie parametry. W szczególności mam tutaj na myśli niezawodność. Ceny rekuperatorów tez raczej są dość podobne w danej klasie.

Tak więc podstawowe pytanie co kupić nadal pozostaje pytaniem bez odpowiedzi!

Które firmy produkujące reku warto brać pod uwagę jeśli chodzi o niezawodność oraz energooszczędność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość rekuperatorów ma już energooszczędne silniki prądu stałego i odzysk ciepła na poziomie 92%.

Wiele do myślenia pozostawiają jednak 2 inne wymienione przez ciebie parametry. W szczególności mam tutaj na myśli niezawodność. Ceny rekuperatorów tez raczej są dość podobne w danej klasie.

Tak więc podstawowe pytanie co kupić nadal pozostaje pytaniem bez odpowiedzi!

Które firmy produkujące reku warto brać pod uwagę jeśli chodzi o niezawodność oraz energooszczędność?

Ale to nie jest prawdą! Dobre wentylatory i wymienniki mają naprawdę nieliczne. Większość ma dobre DTR-ki nie parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Dobre wentylatory i wymienniki mają naprawdę nieliczne. Większość ma dobre DTR-ki nie parametry...

No właśnie Tomku. Czyli jednak diabeł tkwi w szczegółach. Wiemy, że masz swoje i sprawdzone produkty. Wiemy też, że Nikol i Bartosz należą (albo i się mylę) do czołówki zarówno jakościowej jak i cenowej.

Jakie jednak jeszcze rekuperatory są godne polecenia dla domu jednorodzinnego o kubaturze 500m3?

Tak przeglądam forum i zastanawiam się czy jest temat o rekuperatorach z górnej półki i jak go nie znajdę to za chwilę taki założę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo chce mi się robić dziure w scianie i dachu , mam bardzo duże poddasze nieużytkowe ( dom parterowy ) i czy na to poddasze jak bym dał wyrzutnie ewentualnie w któryś komin wentylacyjny co Pan o tym sądzi ? dodam jeszcze że na etapie budowy zrobiłem gruntowy wymienik rura fi200 około 50mb i mam ją wystawiona w pomieszczeniu gospodarczym ,problem tylko z wyrzutnią .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...