Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Projekt Avalon - dobór rekuperatora


Recommended Posts

Witam,

 

Niedawno zacząłem się rozglądać za firmą która wykona mi wentylację mechaniczną z rekuperacją w domu wg. projektu Avalon z pracowni Lipińscy Domy. (http://projekty.lipinscy.pl/Avalon/)

Dostałem już kilka wycen, ale zastanawia mnie jedno: dom ma powierzchnię użytkową 220m2 a kubatura to 1300m3. Z tego co wyczytałem w różnych "mądrych" gazetach, rekuperator powinien umożliwiać wymianę całego powietrza w godzinę. Czyli rekuperator który wg. deklaracji producenta umożliwia wymianę 400m3/h będzie dobrze działał przy kubaturze 400m3. Powyżej może mu zabraknąć mocy? (tak czytałem też, że to przypadek ekstremalny, przy normalnym użytkowaniu wystarcza 1/3-1/4 mocy).

Rozumiem, że 1300m3 to kubatura całego budynku, a nie pomieszczeń które będą wentylowane, ale mimo wszystko, zastanawiam się czy rekuperator 400m3/h będzie wystarczająco sprawny w takim budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak na szybko:

dom ma wg dokumentacji powierzchnię użytkową: 218,73 m2 w zaokrągleniu 220 m2

czyli kubatura części wentylowanej mechanicznie będzie ok. 220m2 x 2.8m wysokość pomieszczeń

czyli 616 m3 co dajel przy założonej rozsądnie krotności wymiany x0,8 daje 492,80 m3/h wydajności centrali.

 

W mojej opinii centrala 400 m3/h będzie trochę za mała, ale np. 450m3/h czy 520 m3/h spokojnie da radę.

Polecam oczywiście nasze COMAIR HRUC 450 oraz COMAIR HRUC 520

Edytowane przez michal_l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dorzucę jeszcze jedno pytanie: jak wiadomo, całą instalację muszę zrobić już teraz, przed zrobieniem sufitów, przed zrobieniem podłóg, etc. Czy ta instalacja jest potem jakoś zabezpieczona, żeby pył i kurz z prac nie dostawał się do niej? Instalcję muszę zrobić teraz, ale używać będę jej najwcześniej w przyszłym roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...