Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Interpretacja normy PN-83/B-03430 odnośnie kratki wentylacyjnej i WM


sciema

Recommended Posts

Szukałem na 4rum i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli jest takowa to poproszę o link.

 

Mam mieć wentylację mechaniczną w domu z odzyskiem ciepła.

 

Poza powyższym ma byc w domu kominek z zamkniętą komorą spalania. No i właśnie tu się pojawia pytanie: co z tą kratką wentylacyjną która powinna się znajdować przy kominku - jak ją interpretują kominarze, jak to jest przy odbiorach?

 

Oczywiste jest, że przy mechanicznej wentylacji kratka tylko zaburzałaby system.

 

po 2000r wprowadzone były poprawki (Az3:2000) i tam jest taki zapis:

 

„§ 150 ust. 9 W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi

pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin

przewodem od urządzenia, stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

Ust. 10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację

nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową”

 

a obowiązującym aktem prawnym dotyczącym wentylacji z tego co się orientuję jest:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12.04.2002 r, i te ustawy nie uległy zmianie.

 

na moje oko to wystarczający argument aby przedłożyć upierdliwemu kominiarzowi...

 

ktoś z was na własnej skórze doświadczył takiej sytuacji?

 

znajomy ma te dwa systemy i oczywiście nie ma kratki a przy odbiorze kominiarz nawet się nie pytal o przewód wentylacyjny.

 

Pytam się KB a on, że "dla spokoju by położył ten pustak wentylacyjny przy spalinowym żeby nie było problemów z odbiorem".

 

Czy należy zmienić KB :D, czy może rzeczywiście co kominiarz własna interpretacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem na 4rum i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli jest takowa to poproszę o link.

 

Mam mieć wentylację mechaniczną w domu z odzyskiem ciepła.

 

Poza powyższym ma byc w domu kominek z zamkniętą komorą spalania. No i właśnie tu się pojawia pytanie: co z tą kratką wentylacyjną która powinna się znajdować przy kominku - jak ją interpretują kominarze, jak to jest przy odbiorach?

 

Oczywiste jest, że przy mechanicznej wentylacji kratka tylko zaburzałaby system.

 

po 2000r wprowadzone były poprawki (Az3:2000) i tam jest taki zapis:

 

„§ 150 ust. 9 W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi

pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin

przewodem od urządzenia, stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

Ust. 10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację

nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową”

 

a obowiązującym aktem prawnym dotyczącym wentylacji z tego co się orientuję jest:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12.04.2002 r, i te ustawy nie uległy zmianie.

 

na moje oko to wystarczający argument aby przedłożyć upierdliwemu kominiarzowi...

 

ktoś z was na własnej skórze doświadczył takiej sytuacji?

 

znajomy ma te dwa systemy i oczywiście nie ma kratki a przy odbiorze kominiarz nawet się nie pytal o przewód wentylacyjny.

 

Pytam się KB a on, że "dla spokoju by położył ten pustak wentylacyjny przy spalinowym żeby nie było problemów z odbiorem".

 

Czy należy zmienić KB :D, czy może rzeczywiście co kominiarz własna interpretacja?

 

Szczelny kominek nie pobiera powietrza z pomieszczenia.

 

Par, który przytaczasz nie dotyczy takiej sytuacji. Nie ma nic wspólnego z WM NW.

 

Norma, o której mowa nie jest obligatoryjna pomimo, że jest powołana w rozporządzeniu.

 

Nie musi być kanału grawitacyjnego.

 

Nie bądź upierdliwy, i nie rozgłaszaj hipotez o upierdliwych kominiarzach, zawód taki jak każdy inny, dobrze, że te odbiory są ponieważ niejednokrotnie włos się jeży na głowie, co można z kominami zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczelny kominek nie pobiera powietrza z pomieszczenia.

 

Par, który przytaczasz nie dotyczy takiej sytuacji. Nie ma nic wspólnego z WM NW.

 

Norma, o której mowa nie jest obligatoryjna pomimo, że jest powołana w rozporządzeniu.

 

Nie musi być kanału grawitacyjnego.

 

Nie bądź upierdliwy, i nie rozgłaszaj hipotez o upierdliwych kominiarzach, zawód taki jak każdy inny, dobrze, że te odbiory są ponieważ niejednokrotnie włos się jeży na głowie, co można z kominami zrobić...

 

z całym szacunkiem do zawodu kominiarza, nie mam zamiaru generalizowac a tym bardziej rozgłaszać takowych hipotez, jeśli Cie to uraziło to przepraszam bo nie taki był mój zamiar

 

ale przyznasz że tak jak w każdym zawodzie zdarzają się wyjątki, wynikające w większości z niejasności/interpretacji przepisów

 

osobiście do tej pory ja miałem do czynienia tylko z dobrymi kominiarzami ... a odbiory jak najbardziej powinny być...

 

natomiast:

 

Par, który przytaczasz nie dotyczy takiej sytuacji. Nie ma nic wspólnego z WM NW.

Norma, o której mowa nie jest obligatoryjna pomimo, że jest powołana w rozporządzeniu.

 

to czego dotyczy skoro jest w rozdziale 6 " Wentylacja i klimatyzacja"

 

Nie musi być kanału grawitacyjnego.

 

no właśnie, a masz jakieś potwierdzenie tego w przepisach

 

kominiarz

napisałem ten wątek aby właśnie podyskutować,

 

jako inwestora wkurza mnie tekst typu: " lepiej zrobić, żeby nie było problemu z odbiorem a potem sobie Pan zamuruje"

 

może włączy się ktoś do dyskusji kto doświadczył podobnej sytuacji przy budowie lub przy odbiorze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gniewam się absolutnie. Dziękuję, że także się nie gniewasz.

 

Przepis ten dotyczy np. sytuacji, w której np. piecyk gazowy kąpielowy zainstalowany jest w łazience, a obok w kratce wentylacji grawitacyjnej znajduje się wentylator wyciągowy, który podczas swojej pracy mógłby wyrównać ciśnienia łazienka – komin i spowodować wypływ spalin przez przerywacz ciągu na pomieszczenie.

 

A propos przepisów, nie ma takiego przepisu. Co nie jest zabronione jest dozwolone. Tam gdzie kończą się przepisy zaczyna się logika.

 

Jak masz wątpliwości, zadzwoń do kominiarza z Twojego obszaru i zbadaj temat.

Ponoszenie kosztów i budowa kanału WG z zamiarem późniejszego zamurowania jest delikatnie pisząc nie do zaakceptowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis ten dotyczy np. sytuacji, w której np. piecyk gazowy kąpielowy zainstalowany jest w łazience, a obok w kratce wentylacji grawitacyjnej znajduje się wentylator wyciągowy, który podczas swojej pracy mógłby wyrównać ciśnienia łazienka – komin i spowodować wypływ spalin przez przerywacz ciągu na pomieszczenie. .

 

ale w normie jest napisane:

 

" W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi"

 

A propos przepisów, nie ma takiego przepisu. Co nie jest zabronione jest dozwolone. Tam gdzie kończą się przepisy zaczyna się logika. .

 

no właśnie i to dziwi najbardziej...

 

Jak masz wątpliwości, zadzwoń do kominiarza z Twojego obszaru i zbadaj temat.

,

 

no i wracamy do punktu wyjścia, jeden powie " Panie trzeba" a drugi nie...

Ponoszenie kosztów i budowa kanału WG z zamiarem późniejszego zamurowania jest delikatnie pisząc nie do zaakceptowania

,

tylko co jak np. KB zna sytuacje z własnego doświadczenia i wie że będą się " czepiać" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To jest bardzo dobry przykład jak przepisy nie nadążają w naszym kraju za rozwojem techniki w wielu dziedzinach życia i gospodarki (budowlanej w tym przypadku).

Weź no teraz Kominarz tłumacz się za wszystkie po kolei "ekipy" rządzące w naszym kraju od czasu wejścia obowiązującej aktualnie ustawy budowlanej ... :D

W tej kwestii panuje u nas totalny burdel. I tylko niedouczeni kominiarze, kominkarze i "kierbudy" dorabiają do tego co i rusz własne filozofie od których czasem mdło się robi.

Ściema - posłuchaj Kominiarza. Masz wentylację nawiewno - wywiewną i nadciśnieniową w domu, do tego palenisko z doprowadzeniem (szczelnym w miarę) powietrza z zewnątrz domu ...to nie musisz (nawet nie możesz) mieć wentylacji grawitacyjnej. Tych, którzy twierdzą inaczej i nie potrafią siłą rzeczowych, technicznych argumentów przeciwstawić się budowlanej "ciemnocie", goń po prostu z budowy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściema - posłuchaj Kominiarza. Masz wentylację nawiewno - wywiewną i nadciśnieniową w domu, do tego palenisko z doprowadzeniem (szczelnym w miarę) powietrza z zewnątrz domu ...to nie musisz (nawet nie możesz) mieć wentylacji grawitacyjnej. Tych, którzy twierdzą inaczej i nie potrafią siłą rzeczowych, technicznych argumentów przeciwstawić się budowlanej "ciemnocie", goń po prostu z budowy.

Pozdrawiam.

 

inaczej sobie nie wyobrażam.

 

Nie mam zamiaru budowac komina ktory potem zamuruję, nawet jeśli koszt jest niewielki w skali budowy domu.

 

Swoją droga, rozmawiałem ostatnio ze znajomym i ma podobna sytuacje : w sensie kominek i WM, jemu KB to samo powiedział, więc on dla spokoju robi ten komin.

 

" ależ Ci KB mają respekt do kominiarzy :D "

 

jak widać ja nie jestem wyjątkiem który spotkał sie z takową sytuacja...

 

gonić będe tylko oby sie sprawa nie skończyła na " wyższym szczeblu" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wysłałem zapytanie do " Związku Kominiarzy " i oto co otrzymałem za odpowiedź :

 

w pomieszczeniu z kominkiem ma znajdować się skutecznie działająca wentylacja wywiewna. Jeśli zaplanował pan w pokoju wentylacje wywiewną (tę z odzyskiem ciepła) będzie to oznaczało że zadośćuczynił pan przepisom.

 

i wszystko jasne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...