Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Plaster drzewa na stół / siedzisko


ChłopZmazur

Recommended Posts

Jak przechować / wysuszyć by nie popękało drzewo - jesion. Mam ponad 1,5 metrowej średnicy plastry o grubości ok 15-20 cm jesiony. Pomyślałem że wykorzystam to w przyszłości na blat stołu lub siedziska. Obecnie od kilku dni plastry leżą na paletach.

Pytanie moje jak to przechować / wysuszyć by nie popękało. Czy obrabiać drzewo /np heblować do wyrównania, szlifować do gładkości/ teraz czy wyschnięciu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej opcji, żeby plaster wycięty z pnia nie pękł. Kłania się anizotropia budowy drewna czyli zmienność współczynników skurczu dla przekrojów stycznych i promieniowych. W mniejszych średnicach jest szansa na mniejsze spękanie.

 

Suszyć można delikatnie w przewiewnym ale zacienionym miejscu. Można suszyć w plewach. Jedyne co mogłoby dać zadowalający efekt to liofilizacja.

 

Obrabiać tylko po wysuszeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :-)

Stołu jeszcze nie ma są tylko 4 plastry drzewa. Będzie trzeba je wyheblować i wyszlifować. Plastry leżą teraz przykryte zrąbanym drzewem.

Czy podlewać je wodą by nie schły za szybko czy to może zaszkodzić? Położyć na nie jakieś szmatki nasączane co jakiś czas wodą?

Mówią że drzewo schnie tyle lat ile ma cm - wychodziłoby że ok 10 lat będzie schło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Przyjmuje się rok na 1 cm grubości deski , ale .... Ale to dotyczy desek i bali pod zadaszeniem i schnie ostatecznie do wilgotności 21 - 12 % w zależności od pory roku. Plaster drewna to materiał o zupełnie innych właściwościach. Drewno z racji budowy najłatwiej schnie na przekroju poprzecznym a tu mamy praktycznie 90% przekroju poprzecznego. Ścisnąć pasem po obwodzie i spokojnie suszyć w zacienionym miejscu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spękania mają swój urok. Nie da się ich uniknąć jak już subfosylny napisał. Poszukaj może inspiracji na w takich czasopismach jak : http://www.popularwoodworking.com/woodworking-blogs/editors-blog/popular-woodworking-magazine-february-2012-now-available Można taki blat ewentualnie przykryć szkłem ale moim zdaniem taki spękany plaster wygląda bardzo ładnie, pod warunkiem że znajdzie się odpowiedni, właściwie się wykończy i dopasuje odnóża. To pole do popisu dla kogoś z wyobraźnią. Szpachlowanie spękań w tym przypadku to wiocha krótko mówiąc.

 

Zobacz np to:

oceansedge_01-630x450.jpg

 

Raczej takiego nie zrobisz ale chodzi o pomysł. Może w te spękania wstaw witraże? :) Sam ołów?

 

Albo: leech10.jpg

To akurat było toczone.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie mebel tarasowy, więc pęknięcia nadadzą mu uroku. Poza tym wykorzystam radę wypełnienia go ciosami drzewa w pęknięciach.

 

Mam jeszcze pytanie o deski na podłogę.

Według wikipedii "Deski podłogowe – tarcica podłogowa, to deski o szerokości 100-200 mm, długości 3,0-5,5 m i grubości 28, 32, 38, 45, 50 mm. Najczęściej spotykane są deski z iglastych gatunków drzew."

 

Mam odstawione 3 m3 równego jesionu długość 2,5 m do przetarcia na deski. Na jaką szerokość przecierać deski /to mają być 10, 15 czy 20 cm szerokości deski/ jaka jest optymalna grubość? Czy wystarczy 22mm czy lepiej grubsze 30-32mm

 

Czy deski po przetarciu dać do suszarni czy suszyć naturalnie. Jak je przechowywać po przetarciu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...