Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Creaton Domino - z przesunięciem czy bez


btheb

Recommended Posts

Witam,

 

Po wielu wycenach wybór padł na Creaton Domino Czarna Glazura. Teraz "tylko" zastanawiam się czy kłaść dachówki z przesunięciem czy bez?

Wizualnie bardziej podobają mi się wszystkie (jakie widziałem) dachówki płaskie z przesunięciem, chociaż ostatnio widziałem dach z Creatonem Domino w Glazurze i był bez przesuniecia. Razem z lepszą połową stwierdziliśmy, że jest równie ładny, a nawet o 1200zł ładniejszy (tańszy).

 

Pozostają tylko wątpliwości techiczne: Creaton od tego roku (chyba) ZALECA położenie z przesunięciem, żeby strumień wody nie kumulował się w zamkach na dole połaci.

Pytanie czy w dachu dwuspadowym ~200m2, z jedną lukarną, długość jednej połaci 9m, konieczne jest stosowanie przesunięcia dachówek? Czy jest to tylko zalecenie Creatona, aby idąc za przykładem innych producentów "wyciągnąć" trochę więcej kasy za dachówki połówkowe?

 

W moim przypdaku 19200 bez połówkowych. Z połówkowymi dachówkami 1200 więcej.

 

Czy ktoś doradzi?

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Janie za podpowiedź, jednak nam obróbka blachą się nie podoba/nie pasuje do stylu naszego domu (np. ładnej drewnianej nadbitki). Choć widziałem wiele domów w nowoczesnym stylu gdzie bardzo ładnie to się prezentuje.

Wiadomo, że chcę jak najtaniej ale decyzję co do dachówki i jej wykończenia już mamy.

 

Pozostaje tylko jedno pytanie: czy z technicznego punktu widzenia POWINIENEM jednak położyć dachówkę z przesunięciem? Czy też położenie bez przesunięcia będzie wystarczająco szczelne?

Dach dwuspadowy, jedna połać połać ma 13,5mX7,6m, bez deskowania tylko folia dachowa, nachylenie 42st., poddasze użytkowe.

 

Krzysiek

 

PS.

Wybór membrany to też będzie kręta droga, ale dachówkę MUSZĘ już zamówić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Witam

 

Dachówki płaskie (nie ma znaczenia jaki producent) zawsze kładziemy na mijankę. Proszę to sobie zapamiętać i nie dawać namówić się komukolwiek na kładzenie bez przesunięcia ponieważ mogą być kłopoty w użytkowaniu.

 

potwierdzam ,

dachowki płaskie , jak i marsylke czy sercowke kładziemy na mijanke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pozostają tylko wątpliwości techiczne: Creaton od tego roku (chyba) ZALECA położenie z przesunięciem, żeby strumień wody nie kumulował się w zamkach na dole połaci.

/QUOTE]

 

A czy to jest sprawdzona informacja?

 

 

Można z przesunięciem, można bez przesunięcia. Szczelność nie ma tu nic do rzeczy to tylko pretekst! Montaż z przesunięciem pozwala ukryć dla oka obserwatora nierówności dachówki. Pozdrawiam.

 

Ciekawa teoria! Z gatunku tych spiskowych bym nawet powiedział... ;) Paradoksalnie (biorąc pod uwagę trudności z poprawnym wykonaniem płaskiej dachówki) jestem w stanie wziąć i taką możliwość pod uwagę...

 

Ale. Rozwijając temat przedstawiciele handlowi niektórych firm producenckich informują wprost, że dachówki z zamkami umieszczonym poniżej powierzchni spływu wody na dachówce muszą być obowiązkowo układane z przesunięciem (dla poprawienia szczelności oczywiście). Niektórzy to nawet mówią: ułóżcie sobie tak jak chcecie, ale gwarancji na szczelność to my nie damy. Na produkt tak, na szczelność nie. :) Ale nie wszyscy jak widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym strumieniem wody to oczywista bzdura bo w tym zamku płynie tyle samo wody. No bo niby skąd miałoby jej być tam więcej??? To są takie analogie do kosza dachowego tylko, że w koszu jest zlewnia to tak jak rzeka z dopływami. Jak zastosujemy przesunięcie to woda płynąca w pierwszym zamku spłynie na dachówkę a z niej do następnego zamka itd. Nie zmienia to faktu, że bez względu na rodzaj krycia będzie jej tyle samo! Producenci mają duże problemy z płaskimi dachówkami natomiast ich przedstawiciele duże problemy z logicznym i merytorycznym uzasadnieniem zaleceń. Ile razy można powtarzać, że za szczelność dachu odpowiada krycie wstępne?? Gdyby było inaczej to to krycie nie byłoby potrzebne! Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...