Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt "dom nad stawem" chyba pierwszy raz na forum


Recommended Posts

Witam, na forum nie znalazłem żeby koś z forumowiczów budował ten dom

"dom nad stawem" z pracowni archon oczywiście z pewnymi zmianami

 

docelowo ma być coś takiego

dom.jpg

 

z uwagi na wąską działkę, onka z jednej strony zostaną zlikwidowane, kotłownia przeniesiona na tył domu oraz zlikwidowana antresola, wykusz przerobiony na "prostokątny"

IMAG0481.jpgIMAG0483.jpg

 

więcej o projekcie na stronie "producenta"

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-nad-stawem/m40f52ced05c6b

 

nie mam jeszcze pomysłu z czego budować dom, w całym lub prawie całym domu chciał bym ogrzewanie podłogowe, rozważam budowę z ceramiki lub solbet BK, chcę też wentylację mechaniczną z reku i GWC,

ławy już wylane, na fundamenty przyjdzie czas w przyszłym tygodniu

z uwagi na bardzo gliniasty teren, został zrobiony wykop 15 x 12 i głęboki na ok 1.1 metra, pod wylanie ław + lekki podkop, ława szer-60 wys-40

 

IMAG0466.jpgIMAG0478.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny projekt domu, powodzenia w realizacji. Co do materiału na ściany ostatnio coraz bardziej popularne silikaty, kształtki styropianowe też zyskują na popularności. Jaką macie szerokość działki skoro musieliście zlikwidować okna? Edytowane przez Ada$
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie. A czy nie lepiej bylo by na takiej dzialce wybudowac jakis mini pas startowy :)

 

 

Nasz domek aktualnie jest uzbrajany w instalacje. Wybudowalem go sam, jednoosobowo, z betonu komorkowego. Byla to jedna z najlepszych decyzji jak dotad. Z betonu komorkowego buduje sie przyjemnie. Dom skladasz prawie jak z klockow. klej mieszasz wiertarka w wiaderku, nakladasz specjalna kielnia, sciany sa proste i czyste. Jak widze jak sasiad, goracy zwolennik ceramiki, od roku prawie meczy sie ze scianami parteru murowanymi na zaprawie to mnie pusty smiech ogarnia.

 

Ceramika nie jest zla... ale sa materialu wygodniejsze w budowie a wcale nie gorsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się szerokość działki podoba, wodziłem domy które powstają od granicy do granicy i mają szerokość nawet 5m... wiec jak się nie ma co się lubi....

 

gdyby się kierować wygoda i praktycznością to każdy ściany stawiałby z kształtek styropianowych... fajnie, że każda technologia ma swoich zwolenników i przeciwników. Ja zastanawiam się właśnie pomiędzy BK, silikatami a thermodomem i jeszcze nie podjąłem decyzji. To co mnie zniechęca do bloczków to strach przed wybudowaniem ściany bez poziomów.... czy tez mieliście takiego stracha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ada$

 

z ksztaltek styropianowych tez budowalem, wtedy nazywalo sie sie to Styromur. Fajne, ale upierdliwe, poniewaz co chyba 3 warstwy nalezalo ksztaltki wypelniac betonem (wtedy mieszanym w betoniarce i wciaganym na pietro recznie) a nastepnie czekac 24h az beton zwiaze aby nadmierne cisnienie nie rozerwalo ksztaltek. Nie wiem jak robi sie to teraz, to o czym pisze mialo miejsce jakies 17 lat temu :)

 

Co masz na mysli piszac o obawy budowania bez poziomow? sprecyzuj prosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to, że jeśli ktoś bierze się za budowę domu systemem gospodarczym i chce bloczki kleić sam to można łatwo popełnić jakiś błąd w sztuce i zrąbać całą ścianę tego się właśnie obawiam ponieważ nigdy jeszcze nie murowałem. Dlatego zastanawiam się nad thermodomem podobno w tym systemie trudniej jest cokolwiek zrąbać :) P.S. Nic się nie zmieniło jeśli chodzi o wypełnianie kształtek styropianowych. Teraz kształtki mają więcej izolacji zewnętrznej i są potwornie drogie.Chyba dużo taniej wychodzi jednak ściana sylikat grubość 18cm + 20cm styro fasadowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, szerokość działki jakoś mi nie przeszkadza, mam 5metrów przejazd obok domu więc nie jest źle

BK się nie boje, tym bardziej że teść miał już z czymś podobnym do czynienia. Jak już pisałem w całym lub prawie całym domu chciał bym ogrzewanie podłogowe i wolał bym ceramike która trochę lepiej akumuluje ciepło niż BK

 

narazie mam dylemat jakie bloczki kupić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy czy ściana jedno czy dwu warstwowa.

 

Jeśli jedno to bloczek o grubości 30 i więcej... klasa 500, 600, 700.

Ściana dwu wartwowa bloczek o grubości 24cm klasa 300 + styro fasadowe od 20cm do 30cm.

 

Skoro klejenie bloczków nie takie stresujące i straszne a u mnie teść też wykleił z BK cały domek to może z tych bloczków będę budował jednak... ale zastanawiam się jeszcze nad bloczkami z silikatu... co myślicie o ścianie z sylikatu 18cm + styro fasadowe 20cm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

papi: bloczki M6 i tak murujesz na zaprawe, wiec nierownosci/nieregularnosci bloczkow zbubisz na spoinach. Wazna zasada o ktorej warto pamietac i ktora zaoszczedzi ci mase czasu brzmi: to sciana z bloczkow ma byc prosta i trzymac pion - niekoniecznie kazdy bloczek z osobna. Ja do tej zasady dojrzalem dopiero po kilku dniach murowania. Od tej chwili szlo duzo szybciej.

 

Podsumowujac kup te bloczki ktore dostaniesz taniej a ktore spelniaja kryteria nazucone przez projekt.

 

Ada$

 

silikat jest doskonaly ale:

1. ciezki (pamietaj ze nosisz sam skoro budujesz sam)

2. mniejszy (wiec sciany przybywa wolniej)

3. twardy (to zaleta, ale i wada, ciecia jest sporo, a BK tnie sie jak maselko)

4. drozszy (tak bylo w naszym przypadku)

5. zimniejszy

 

Oczywiscie dyskusja na temat taki czy inny budulec na sciany to dyskusja o wyzszosci swiat wielkiej nocy nad gwiazdka... czyli abstrakcja. Ja jestem zwolennikiem BK bo z tego budowalem i nie zalowalem ani chwili - stad moja opinia. Po za nazwijmy to "ergonomia budowania" przekonala mnie takze cena... szare bloczki BK mialem najtaniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszesz tak jak mój teść który uznaje tylko BK. Masz rację co do silikatu ale zalety też trzeba wymienić... nie są tak chłonne na wodę jak BK, lepiej akumulują ciepło i są bardziej dźwięku szczelne. Ale szare są chyba bez wypustów chociaż przez to dużo tańsze. Jakiej klasy stosowałeś?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ada$ - oczywiscie silikaty maja wiele zalet. Sa mniej chlonne na wode, ale jesli juz gotowa sciana miala by ci "pic" wode to jest cos nie halo, albo z izolacja, albo z wentylacja, ale jest generalnie cos spieprzone... no albo jest powodz i budulec scian jest ciut malo istotny :)

Sa ciezsze a co za tym idzie mniej przenosza dzwieki, ale i tak najwiecej halau z zewnatrz do srodka dostaja sie oknami :)

I tak by mozna dalej wymieniac i dyskutowac.

 

My budowalismy z szarego bloczka Prefabet Łagisza, klasa 550, 240x240x590, bez PW i bez uchwytow. Dokladnosc wykonania w klasie TLMA. Kupowane w Castoramie lub LeroyMerlin po 6 palet, w cenie od 5,69 do 6,17.

 

 

papi20: dla mnie ceramika dzisiaj juz sie nie ma czym obronic i ja bym z tego nie budowal... ale: wybierz ten budulec ktory bedziesz mial najtaniej za m2 surowej sciany i tyle. Przy ceramice wiecej sie narobisz ot i cala roznica :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biały jak i szary gładki po bokach

co do klasy nie wiem, nie interesowałem się bo i tak nie kupie BK

 

już prawie zdecydowałem że kupię maxa z wienerbergera, na pobliskim składzie znalazłem po 2zł/szt

kupiłem też bloczki po 2,40/szt i miałem nadzieję że jutro zaczniemy murować, jednak pada od rana a jak jest mokro to niestety ale utonelibyśmy w glinie :(

jutro przyjadą bloczki jeszcze tylko cement, piach, pogoda i ruszamy w górę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...