Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Przycinanie rur instalacji odkurzacza centralnego


mrxaoo

Recommended Posts

Całą instalację kładłem sam (parter, poddasze użytkowe, garaż) łącznie 5 punktów w tym 2 automatyczne szufelki.

Rury przycinałem szlifierką kątową z tarczą do stali nierdzewnej -taka cieniuteńka. Na początku (kilka cięć) nie było prostych, ale później opracowałem sposób -rurę kładziesz na ziemi płasko, przykładasz od góry włączoną szlifierkę i delikatnie przetaczasz rurę co spowoduje ładne równe obcięcie.

Po położeniu instalacji odkurzacza miałem taką wprawę w tym cięciu rur, że tak samo przycinałem rury metalowe do poręczy systemowych :)

 

pozdrawiam

Viszna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaka ta kątówka? Gdzieś ktoś mówił, że musi być wolnoobrotowa". A te klasyczne, 115mm mają ok. 11.000 obrotów.

 

Też robiłem kątówką, taką z regulacją obrotów - to rzeczywiście pomaga.

Tak w ogólności, regulacji obrotów w kątówce używam prawie zawsze do wielu rzeczy - bardzo rzadko przydają mi się maksymalne obroty, a najczęściej używam minimalnych. Dlatego warto kupić droższą kątówkę, z regulacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kątówka w domu się przyda do miliona innych rzeczy. Przecinak do rur zaś już do niczego więcej.

 

Natomiast co do pytania - nie wiem, czy nie prościej zwykłą piłką do metalu, przecież to plastikowa rura, parę machnięć wystarczy. Obrabiać krawędź tak czy tak trzeba, ja to robiłem ostrym nożem.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież taka kątówka to pomimo tego że fajna zabawka to kosztuje kupę kasy. Nie lepiej kupić oryginalny nóż do takich rur?

 

Ja nie wyobrażam sobie jak żyć bez kątówki - dla kogoś kto nie ma 2 lewych rąk i czasem chce coś w domu pożytecznego zdziałać, to kątówka jest narzędziem bardzo użytecznym - u mnie się nie kurzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

http://allegro.pl/korytko-skrzynka-uciosowa-z-pila-300mm-corona-i3266557669.html

a może taką skrazynką (same skrzynki bez piłki są nawt do 10zł)? jakąż piłkę z drobnym zębem np do cięcia metalu (brzeszczot) i powinno chyba dać rade, hmmm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
http://allegro.pl/korytko-skrzynka-uciosowa-z-pila-300mm-corona-i3266557669.html

a może taką skrazynką (same skrzynki bez piłki są nawt do 10zł)? jakąż piłkę z drobnym zębem np do cięcia metalu (brzeszczot) i powinno chyba dać rade, hmmm?

 

co do kątówki to zakup jak najbardziej zasadny natomiast jeżeli chodzi o cięcie rur to ołówek, piłka do metalu i scyzoryk do usunięcia wewnętrznych zadziorów.

Edytowane przez WOJSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Najlepiej oczywiście specjalnym nożem do rur i stożkiem do gradowania, co znacznie skraca czas kładzenia instalacji. Przecięcie i ogradowanie rury trwa maksymalnie 20 sekund.

 

Poz tym każdy sposób jest dobry o ile cięcie jest proste (jest to bardzo ważne, ponieważ w szparz emoże zatrzymać się śmieć, na którym zatrzymają sie kolejne śmieci...) i rurka jest porządnie ogradowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupisz z regulacją to zrozumiesz roznice;) serio.

 

Przepraszam że off-topic.

W pracy mamy taką De-Wallta i za cholerę takiej nie chcę. Dla mnie do prac domowych podstawowym argumentem jest ergonomia. Ta żółta jest strasznie ciężka, choć też mocniejsza (mówimy o 125-tkach) w porównaniu do mojej makity. Po troszkę dłuższej pracy ręce bolą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...