Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Alarm w domu - gdzie centrala, kable itp - 3 pytania.


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 48
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A jak jest z czujnikami gazu (ziemnego)?

Chciałbym dla bezpieczeństwa zainstalować w kotłowni czujnik gazu dla ewentualnego wykrycia w wyniku np nieszczelności.

1. Ile kosztuje taka czujka?

2. Czy może współpracować z CA10-Satel.

3. Czy jest możliwość dostosowania takiej czujki do małego sygnalizatora (syreny) lub jaki sygnał wychodzi z takiej czujki, gdybym chciał miec niezależną sygnalizację.

 

Czujka gazu kosztuje około 170 - 200 zł.

Może współpracować z każdą centralą alarmową

Posiada wbudowany sygnalizator (głośny piszczyk piezo) i wyjście przekaźnikowe. W niektórych modelach posiada dodatkowe wyjście na syrenę.

 

Szczegóły: GAZEX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki _Zbych_

 

Pogrzebałem w sieci po cenach, nie sądziłem po prostu, że róznica jest tak niewielka.

 

Cągnę kable do każdego okna i po jednym na czujke zbica szyby w kazdym pomieszczeniu jak radzisz.

 

Napisz proszę co radzisz w kwestii pomieszczeń na poddaszu, wyłącznie z oknami dachowymi - zabezpieczać jak normalne czy nie.

 

 

pozdrawam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki _Zbych_

 

Pogrzebałem w sieci po cenach, nie sądziłem po prostu, że róznica jest tak niewielka.

 

Cągnę kable do każdego okna i po jednym na czujke zbica szyby w kazdym pomieszczeniu jak radzisz.

 

Napisz proszę co radzisz w kwestii pomieszczeń na poddaszu, wyłącznie z oknami dachowymi - zabezpieczać jak normalne czy nie.

 

 

pozdrawam

 

Proponuję też kontaktrony i czujki zbicia szyby. Pozostawienie poddasza bez ochrony, to ryzykowne. Opisywałem w wątku

Instalacja alarmowa raz jeszcze przypadek próby włamania przez okno połaciowe. Bezczelność złodziei nie ma granic. Najpierw próbowali się dostać przez okno na parterze, ale się nie udało (okna antywłamaniowe), więc spróbowali na poddaszu. Tam też się nie udało (okna antywłamaniowe). W akcie desperacji udali się na dach i dobrali się do okna połaciowego. Na szczęście to okno również posiadało dodatkowe zabezpieczenia mechaniczne i czujnik kontaktronowy. Podczas wyłamywania okna zadziałał kontaktron i włączył się alarm. Z pamięci zdarzeń wynikało, że złodzieje jeszcze cztery minuty walczyli z tym oknem, bo chcieli się za wszelką cenę dostać do środka i prawdopodobnie przeczekać interwencję ochrony, a następnie przystąpić do działania...

 

Ostatecznie jeśli bardzo chcesz ciąć koszty i nie masz zwierząt w domu, można tylko zastosować w holu na poddaszu czujkę ruchu, ale to półśrodek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Wszystkim dziękuję za fachową pomoc, szczególnie ZBYCHOWI. Temat, jak widać, bardzo nośny, mimo wcześniejszych wątków. Postanowiłem, że poprowadzę jednak skrętkę (jest chyba najtańsza) - w każdym oknie/drzwiach założę 1-2 kontaktrony i w pomieszczeniu czujnik zbicia i czujnik ruchu (gdy nie ma nikogo w domu). Jeden kabel obsłuży 1 okno (z zapasem).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy spotkaliście się z awaryjnymi zaworami odcinającymi???

 

Zamierzam wykonać taki mechanizm na zaworach głównych dla wody i gazu, że w przypadku awarii uruchomiony zostaje zazbrojony zasobnik sprężynowy i przekręca zawór na zamknij. Wiem, że w automatyce przemysłowej można by chyba coś znaleść ale ceny :o :o .

 

A może coś takiego łatwo kupić i oczywiście nie przepłacić :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy spotkaliście się z awaryjnymi zaworami odcinającymi???

 

Zamierzam wykonać taki mechanizm na zaworach głównych dla wody i gazu, że w przypadku awarii uruchomiony zostaje zazbrojony zasobnik sprężynowy i przekręca zawór na zamknij. Wiem, że w automatyce przemysłowej można by chyba coś znaleść ale ceny :o :o .

 

A może coś takiego łatwo kupić i oczywiście nie przepłacić :roll:

 

Zobacz TU

 

Cena przyzwoita od 200 do 300 zł (w zależności od rozmiaru przyłącza).

Nadaje się zarówno do gazu i wody.

Zamierzam takowe zastosować u siebie (odcinanie wody po włączeniu alarmu przy wychodzeniu z domu oraz odcinanie wody lub gazu po wykryciu przez detektory).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie należy montować centrali przy wejściu lub w garażu (generalnie nie montować w strefach opóźnionych).

 

 

Dlaczego nie w garazu? Kiedys czytalem wymogi VDS i stalo tam ze centralki musza sie same chronic i byc w pomieszczeniach trudno dostepnych. Jezeli garaz spelnia te kryteria to dlaczego nie? Oczywiscie nie mysle o garazach wolnostojacych typu blaszana buda itp. tylko garazach w bryle domu. Czy jest jeszcze cos co przemawia za tym aby nie montowac w tych pomieszczeniach centralek?

 

Karol N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie należy montować centrali przy wejściu lub w garażu (generalnie nie montować w strefach opóźnionych).

 

 

Dlaczego nie w garazu? Kiedys czytalem wymogi VDS i stalo tam ze centralki musza sie same chronic i byc w pomieszczeniach trudno dostepnych. Jezeli garaz spelnia te kryteria to dlaczego nie? Oczywiscie nie mysle o garazach wolnostojacych typu blaszana buda itp. tylko garazach w bryle domu. Czy jest jeszcze cos co przemawia za tym aby nie montowac w tych pomieszczeniach centralek?

 

Karol N.

 

Skoro czytałeś wymogi VDS, to tam jest wszystko napisane :D .

 

A tak poważnie, to pisałem, że nie należy montować centrali m.in. w garażu ponieważ nie jest to miejsce trudno dostępne. Przy otwartej bramie garażowej widać umiejscowienie centrali. W zdecydowanej większości przypadków, w garażu zaprogramowane jest opóźnienie umożliwiające wjechanie do garażu i rozbrojenie systemu z klawiatury w garażu. Tyle samo czasu ma intruz na dostanie się do centrali i neutralizację systemu. Obudowa centrali posiada co prawda włącznik sabotażowy wykrywający otwarcie (a przynajmniej powinna :wink: ), ale nie jest to 100% zabezpieczenie.

Ponadto nadajnik do monitoringu kategorycznie nie może się znajdować w strefie opóźnienia (czyli w garażu). Jeśli zawczasu o tym nie pomyślimy, to albo mamy problem, albo mamy... nadajnik w garażu. Widziałem wiele takich błędów (nadajnik zamontowany przy wejściu lub w garażu) - wszystkie w wykonaniu instalatorów z agencji ochrony...

Oni mają to w nosie. Mają zamontować nadajnik i nic innego ich nie obchodzi :roll: . Złodziej wpada do domu i podczas opóźnienia na wejście urywa antenę w nadajniku i sygnał nie dochodzi do agencji ochrony.

Hm... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie należy montować centrali przy wejściu lub w garażu (generalnie nie montować w strefach opóźnionych).

 

 

Dlaczego nie w garazu? Kiedys czytalem wymogi VDS i stalo tam ze centralki musza sie same chronic i byc w pomieszczeniach trudno dostepnych. Jezeli garaz spelnia te kryteria to dlaczego nie? Oczywiscie nie mysle o garazach wolnostojacych typu blaszana buda itp. tylko garazach w bryle domu. Czy jest jeszcze cos co przemawia za tym aby nie montowac w tych pomieszczeniach centralek?

 

Karol N.

 

Skoro czytałeś wymogi VDS, to tam jest wszystko napisane :D .

 

A tak poważnie, to pisałem, że nie należy montować centrali m.in. w garażu ponieważ nie jest to miejsce trudno dostępne. Przy otwartej bramie garażowej widać umiejscowienie centrali. W zdecydowanej większości przypadków, w garażu zaprogramowane jest opóźnienie umożliwiające wjechanie do garażu i rozbrojenie systemu z klawiatury w garażu. Tyle samo czasu ma intruz na dostanie się do centrali i neutralizację systemu. Obudowa centrali posiada co prawda włącznik sabotażowy wykrywający otwarcie (a przynajmniej powinna :wink: ), ale nie jest to 100% zabezpieczenie.

Ponadto nadajnik do monitoringu kategorycznie nie może się znajdować w strefie opóźnienia (czyli w garażu). Jeśli zawczasu o tym nie pomyślimy, to albo mamy problem, albo mamy... nadajnik w garażu. Widziałem wiele takich błędów (nadajnik zamontowany przy wejściu lub w garażu) - wszystkie w wykonaniu instalatorów z agencji ochrony...

Oni mają to w nosie. Mają zamontować nadajnik i nic innego ich nie obchodzi :roll: . Złodziej wpada do domu i podczas opóźnienia na wejście urywa antenę w nadajniku i sygnał nie dochodzi do agencji ochrony.

Hm... :roll:

No prosze nawet przepisy wg VDS sa zyciowe. :lol:

 

Karol N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No prosze nawet przepisy wg VDS sa zyciowe. :lol:

 

Karol N.

 

To zależy od rozdziału :wink:

 

Czy istnieja w Polsce przepisy, zalecenia, odpowiedniki VDS? Czesto widze na podzespolach alarmowych oznaczania klas, wg. jakich norm sa one wyznaczane, chyba nie polskich? Czym kieruja sie wykonawcy systemow alarmowych: jakimis przepisami czy zdrowym rozsadkiem tzn. ze istnieje wolna amerykanka?

Jestem silnopradowcem i pytam tak z ciekawosci co tam w dziedzinie rzadkich pradow. :lol:

Karol N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Do standardowego czujnika kontaktronowego potrzebne są dwie żyły, więc pozostawiając zapas żył, przewód ośmiożyłowy wystarczy do obsługi trzech okien. Można więc jeden przewód dociągnąć do pierwszego okna, z niego do drugiego i dalej do trzeciego. Nie można też przesadzać, bo jeszcze to wszystko trzeba później połączyć :D . Nie polecam też używania do tego celu cienkich przewodów dwużyłowych. Są one narażone na łatwe uszkodzenie.

Umiejscowienie czujek ruchu i czujek zbicia szyby wymaga przewidzenia w jaki sposób ustawimy meble, co by nie zasłonić później czujek. Trzeba mieć też na uwadze zasięg działania czujek. Trudno jest tu jednoznacznie coś doradzić, ale generalnie dla czujki ruchu róg pomieszczenia, to dobra lokalizacja, a dla akustycznej czujki zbicia szyby dobrym miejscem jest ściana nad drzwiami lub sufit.

 

Do Zbych mam pytanie dotyczące przewodu ośminożyłowego jak technicznie ma być to wykonane jedno okno wyciągam dwie żyły następne dwie żyły itd. Czy zostawiam pętle ze wszystkimi żyłami rak aby później muc wpiąć te żyły do czujki a kabel jest nadal w całości przydały by się jakieś zdjęcia tego typu instalacji oczywiście jeśli można

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Witam wszystkich.jestem tutaj nowy i mam pare pytan zwiazanych z zabezpieczeniami.Mianowicie interesuje mnie ich oszukanie,przysloniecie czujnikow ruchu lub inne sposoby obejscia takich zabezpieczen.Moe tak na poczatek przyblize wam moj problem...mam doczynienia z nietypowom czujkom,w momecie kiedy przyslonie ja reka na odleglosc 5 cm lub co kolwiek na nia nakleje zapala sie jedna z lampek(pomaranczowa) nie jest to lampka odpowiadajaca za rejestracje ruchu w pomieszczeniu bo czujniki sa wylaczone.Wydaje mi sie ze jest to jakis rodzaj zabezpieczenia przed przyslannianiem i oszukiwaniem,mimo to chcialbym prosic o pomoc i opisanie jakiegos sposobu na obejscie jej.Mam mozliwosc zaslonic ja podczas wylaczenia ale chce z niej skorzystac jak bedzie wlaczona.Wielkie dzieki za pomoc i oczekuje na sensowne odpowiedzi.Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam, mam prośbę o informację (gdzieś kiedyś widziałem na nią odpowiedź ale teraz kiedy potrzebuję nie mogę znaleźć.

W jaki sposób doprowadzamy przewód do kontaktronów od spodu okna?

Za tydzień przychodzą montować mi parapety i jakoś nie wyobrażam sobie poprowadzenia przewodów w taki sposób aby uniknąć przycięcia przez parapet, tym bardziej, że z przewodem muszę dotrzeć blisko środka okna dwuskrzydłowego.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...