Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kanał wentylacyjny oparty na stropie


Recommended Posts

Chciałbym się doradzić w kwestii oparcia kanałów wentylacyjnych na stropie bo w moim projekcie jest takie rozwiązanie i mam trochę wątpliwości.

1. Czy nie jest to zbyt duże obciążenia dla stropu biorąc pod uwagę, że nad dachem będzie cegła klinkierowa a i same pustaki wentylacyjne też swoje ważą.

2. Czy podczas opadów deszczu czy śniegu nie będzie się lało do domu, bo kratka byłaby poziomo w stropie i istnieje takie ryzyko.

3. Czy strop musi być w tym miejscu wzmacniany?

4. Jak zrobić przejście w stropie zalać a potem kuć, czy deskować by powstał otwór?

Dodam, że wolałbym od parteru budować taki kanał, ale projektantka umieściła go w miejscu gdzie ma być kabina prysznicowa więc byłby problem z powierzchnia i dlatego dała od stropu.

Proszę o opinie czy ktoś ma coś takiego w domu i jak to się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam oparte na stropie począwszy od stropu piętra dodatkowe 4 kanały (drugi rząd) 7-mio kanałowego komina murowanego tradycyjnie z cegły, na poddaszu na kolejnym stropie jest kontynuowany komin na kolejne 3,6m wysokości.

 

W celu zamontowania kratki wentylacyjnej w stropie przed wylaniem stropu możesz sobie w tym miejscu przymocować rurę PCV (ja tak zrobiłem), kostkę styropianu lub jak chcesz to szalunek z drewna, wszystko lepsze niż kucie w związanym B20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że u mnie takie rozwiązanie będzie również nad kabiną prysznica więc specjalnie się o jakieś kapanie w czasie ulewy nie martwię, myśle też, że jak kanały komina dobrze zabezpieczone (wyloty po bokach zabezpieczone odpowiednimi kratkami po których spływa woda w czasie deszczów) nie powinno być żadnych problemów z opadami atmosferycznymi w domu. Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem sie z takim rozwiązaniem w projekcie znajomego, z archaonu. Dla mnie dość dziwne że kratka wentylacyjna jest na suficie w salonie w jego przypadku. Deszczu bym sie nie obawiał, ale w wyniku róźnic temperatur pewnie cos w tym kominie sie skropla i predzej czy później się zrobią zacieki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby na poddaszu kanał był oparty na stropie a na parterze pod sufitem ze dwa pustaki jakoś podwiesić i kratkę poziomo wstawić. Oczywiście nie znam się na tym i tylko gdybam bo być może to bzdura totalna. Bo wydaje mi się, że faktycznie może się skraplać woda i przesiąkać może nawet do ścian.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Batura, jakpostawisz na stropie z ceramiki to ewentualna wilgoć odparuje spokojnie.

..W poziomie mozna matować kratki z wywiewem mechanicznym..z grawitacyjnym niezalecane . Na rurach z PCV (to samo zjawisko co przy izolacji poziomej z innego postu) zawsze skropli się wilgoć (dlatego matuje się skraplacze) . Pod prysznicem to mozna to olać, ale jak spadnie jedna kropelka do salonu i zabarwi dywan na kolor rdzy np. albo jakieś pyłki, to lipa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież kratka poziomo w suficie i to jeszcze w łazience nad prysznicem to niemal idealne rozwiązanie - wlot jest w najwyższym punkcie, zupełnie nie rozmiem dlaczego niby miało być gorsze pod względem wentylacyjnym od kratki w ścianie.

 

Z podwieszaniem to mógłbys kombinować np z blaszaną prostokatną rurą uszczelnioną w otworze w stropie, później mozesz to obrobić jakąś tam płytą G-K i zamontować kratkę w pionie ale to moim zdaniem przerost formy nad treścią i mało estetyczne rozwiazanie.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...