Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komu się udało zejść poniżej kosztorysu


Recommended Posts

Wszystko zależy jakich materiałów się używa i jak wiele nieprzewidzianych wydatków kosztorys nie zawierał. Generalnie z wielu rzeczy, szczególnie podczas pierwszej budowy inwestorzy nie zdają sobie sprawy, a później zawsze dokłada się do poszczególnych elementów (lepsza jakość, inne rozwiązania, nowe pomysły itd.). Zapewne jednak znajdą się ludzie, którzy zrobili odwrotnie, w moim przypadku na spokojnie mogłem zejść poniżej kosztorysu o kilkadziesiąt tysięcy zł. Nie oszczędzałem jednak i teraz, paradoksalnie, zwraca mi się to.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można postarać się zaoszczędzić na materiałach trochę. wymaga to poświęcenia czasu i szukania- np. porównywania cen na necie lub w okolicznych składach..

ja w trakcie SSO zaoszczędziłam na betonie kupując w lokalnej cementowni z textem że buduje dom i sporo będę kupować więc proszę cenę hurtową:D.. to samo dostarczane z hurtowni znacznie droższe.

sąsiednia hurtownia oferowała stal "netto;)" drożej, niż nieco dalsza-brutto z dostawą..

na same BK H+H różnica na cały dom między hurtowniami wynosił 1tyś pln!

 

można zaoszczędzić troszkę kupując używane stemple z innej budowy zamiast nowych w dostawie . po skończonym etapie odsprzedać dalej

 

teraz wykończeniówka- krany kupowane w sklepie internetowym http://www.sengrand.pl, chyba najtaniej, jak udało mi się znaleźć, bardzo dobrze zaopatrzony.

piec gazowy- w sklepach internetowych różnice sięgają prawie 2tys!

kuchnia wyceniana w salonie-20tyś, u stolarza z polecenia-10tyś

teraz szukam kabin prysznicowych- w sklepach internetowych ceny za to samo różnią się np. o 500pln, wystarczy poszukać.

 

oczywiście można kupować jakościowo nieco słabsze=tańsze materiały, ale chyba nie o to tu chodziło..?

 

z rzeczy do których dołożyliśmy to wełna na poddasze i szary styro na elewacje- ze świadomością, że powinno się nam zwrócić w cenie gazu..a po kilku (?) latach zaczniemy być na plusie.. tak tłumaczył mi wykonawca i kierbud..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z doświadczenia mogę jeszcze dodac-likwidacja balkonów. właśnie wykańczamy balkony- i to nie był mądry pomysł, żeby mieć ich tak dużo "bo ładne".

 

jeśli w projekcie dach wielospadowy to wbrew pozorom warto dać dachówkę, bo blacha niby tańsza, ale na skomplikowanym dachu dużo strat, za które i tak trzeba zapłacić- kupujesz całe plansze a co odcięte to Twoja strata..

 

okna proste-likwidacja okien łukowatych i okrągłych, są znacznie droższe.

 

jeśli masz garaż dwustanowiskowy z 2 bramami i słupem pośrodku- lepiej zlikwidować słup i zrobić bramę 5m szerokości. my za bramę Normstahlag60 z automatem daliśmy 6400pln, a sąsiedzi za 2.5m 4400pln.. całe szczęście, że zamieniliśmy 2 bramy na jedną dużą (2 bramy małe to 2xbrama + 2 automaty..)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można postarać się zaoszczędzić na materiałach trochę. wymaga to poświęcenia czasu i szukania- np. porównywania cen na necie lub w okolicznych składach..

ja w trakcie SSO zaoszczędziłam na betonie kupując w lokalnej cementowni z textem że buduje dom i sporo będę kupować więc proszę cenę hurtową:D.. to samo dostarczane z hurtowni znacznie droższe.

sąsiednia hurtownia oferowała stal "netto;)" drożej, niż nieco dalsza-brutto z dostawą..

na same BK H+H różnica na cały dom między hurtowniami wynosił 1tyś pln!

 

można zaoszczędzić troszkę kupując używane stemple z innej budowy zamiast nowych w dostawie . po skończonym etapie odsprzedać dalej

 

teraz wykończeniówka- krany kupowane w sklepie internetowym http://www.sengrand.pl, chyba najtaniej, jak udało mi się znaleźć, bardzo dobrze zaopatrzony.

piec gazowy- w sklepach internetowych różnice sięgają prawie 2tys!

kuchnia wyceniana w salonie-20tyś, u stolarza z polecenia-10tyś

teraz szukam kabin prysznicowych- w sklepach internetowych ceny za to samo różnią się np. o 500pln, wystarczy poszukać.

 

oczywiście można kupować jakościowo nieco słabsze=tańsze materiały, ale chyba nie o to tu chodziło..?

 

z rzeczy do których dołożyliśmy to wełna na poddasze i szary styro na elewacje- ze świadomością, że powinno się nam zwrócić w cenie gazu..a po kilku (?) latach zaczniemy być na plusie.. tak tłumaczył mi wykonawca i kierbud..

 

 

Monika, super post. Sporo chyba mozna oszczedzic na... byciu cierpliwym i szukaniu i szukaniu i szukaniu.

Odmienna sprawa jest tez to ze widze ze sporo ekip spada albo od jakiegos c zasu nie podnosi cen (Małopolska), kryzys dopadl wszystkim i ich problemy to nasz zysk, moze to i nieladnie ale tak jest. Dodakowo projekt ustawy o koncu zwrotow vatu bez praw nabytych spowoduje ze jezeli on przejdzie w takiej formie jak jest przygotowywany to od przyszlego roku moze byc mala zapasc na i tak juz ledwo zipiacym rynku.

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z cenami ekip poniekąd potwierdzam- ciężko do końca wieżyc w to, co mówią.. ale twierdzą, że 2-3 lata temu robocizna była droższa.. i terminy jakby krótsze się zrobiły..

ale co się dziwic- niedawno w radio słyszałam, że ilośc wydanych pozwoleń na budowę w przeciągu ostatniego czasu spadła o kilkadziesiąt procent, w porównaniu ze stanem sprzed np. 2 lat..

kilka lat temu składy budowlane podnosiły ceny przy każdej dostawie a klient był na zasadzie "płacz i płać".. to dla odmiany czas, aby klientowi było lżej.. tak dla równowagi i "sprawiedliwości dziejowej" ;)

 

teraz jestem na etapie wykończeniówki- najciężej jest coś oszczędzić..nawet jak mam plan coś taniej kupic..to zawsze wpadnie w oko jakieś fajne rozwiązanie i człowiek sobie mówi..no tak, dopłąćmy do tego..przecież kuchnia/łązienka/meble.. to na lata się kupuje.. i tak można w kółko..

 

jedyna oszczędnośc, jaka wpadła nam do głowy, to żeby np. ogrodzenie zrobić tak, że mur i słupy na gotowo, a tymczasowo zamiast przęseł damy siatkę, a kiedyś wymienimy na przęsła, na razie wolimy robić wewnątrz.. ale to mniej oszczędnośc a bardziej odwlekanie w czasie..

tak samo np. może nie kupimy od razu automatu do bramy (3tyś0bo bez tego pozyjemy jakiś czas, a na betonie bez podłogi lub dywanu już będzie trudniej;)

 

z oszczędności to były krany ze sklepu internetowego, znalazłam też sklep z glazurami, w którym kupuję glazurę po cenach z netu. lodówkę planuje kupic przez sklep internetowy- ok1tys taniej.. w łazience cała ceramika tez z internetu-ceny brutto takie same, jak na stronie firmowej producenta netto..

 

jeszcze jedno-porównywanie cen jest bardzo ważne.. przykładowo- zakładałam bramę normstahl.. wspominałam w postach wyżej.. ale ja wyceniałam w wybranym przez siebie zakładzie..dostałam cenę 6400.. sąsiedzi tez taką chcieli (tylko 1stanowiskową)- ten nasz pan wycenił im na 4400 więc się zdziwili co tak drogo skoro brama 2x mniejsza..

poszli do firmy w której kupowali okna, drzwi tarasowe- wydali u nich kilkanaście tys więc liczyli na jakąś ulgę na drzwi garażowe.. i cenę dostali "w promocji" 5700 :jawdrop: szybko wrócili do "naszego" Pana od bramy

wystarczyło porównać ceny w 2 miejscach i w kieszeni 1300 zostało.. za dokładnie tą samą bramę!

 

pomijam wybór między różnymi producentami bramy- hoorman nasza 2stanowiskową wycenił na ponad 8tyś.. więc jeszcze przegląd różnych producentów troszkę daje oszczędności..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...