Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Konstrukcja wiaty dwustanowiskowej


Recommended Posts

Witam. Projektuję sobie wiate/zadaszenie na 2 auta. Chciał bym się poradzić co do konstrukcji. Jeśli ktoś z szanownych kolegów mógł by rzucić okiem na to.

Słupy 14x14cm

legary ( na słupach) 14x14cm

krokwie 14x10cm

Czy połaczenia krokwi wg rysunku są ok?...

Czy jest możliwe wyeliminowanie słupa środkowego ( pomiędzy stanowiskami) tak by przestrzeń parkowania był nieprzedzielona?

Czy nie przesadziłem z podporami?

Dach: myślę o OSB+gont albo blachodachówka.

 

I ważna kwestia...wiata ma szerokość 6m. długość ( mierząc tylko po rozstawieniu słupów) 4,1 m co daje niecałe 25m2. Ale by auta nie wystawały wysunołem dach o 1,4m. Zrobiłem to z premedytacją...jednak chciałem sie zapytać czy w tym przypadku przejdzie wiata na zgłoszenie. Wiem, że jest problem z interpretacją powierzchni użytkowej takiej wiaty i niktórzy powołują sie na zapis mówiący, że wiate taką mierzy się jako powierzchnie ograniczoną ścianami rozpietymi na słupach ją wyznaczjących ( tak kolokwialnie pisząc). Jakie sa wasze doświadczenia?

Zadzwoniłem do urzedu powiatowego i tam 2 panie zajmujące sie zgłoszeniami budowlanymi powiedziały 2 wersje...jedna że przyjmuje takią wiate, druga że nie...I bądź tu człowieku mądry.

wiata1.jpgwiata2.jpgwiata3.jpgwiata4.jpgwiata5.jpg

Edytowane przez dziora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Witam. Projektuję sobie wiate/zadaszenie na 2 auta. Chciał bym się poradzić co do konstrukcji. Jeśli ktoś z szanownych kolegów mógł by rzucić okiem na to.

Słupy 14x14cm

legary ( na słupach) 14x14cm

krokwie 14x10cm

Czy połaczenia krokwi wg rysunku są ok?...

Czy jest możliwe wyeliminowanie słupa środkowego ( pomiędzy stanowiskami) tak by przestrzeń parkowania był nieprzedzielona?

Czy nie przesadziłem z podporami?

Dach: myślę o OSB+gont albo blachodachówka.

 

I ważna kwestia...wiata ma szerokość 6m. długość ( mierząc tylko po rozstawieniu słupów) 4,1 m co daje niecałe 25m2. Ale by auta nie wystawały wysunołem dach o 1,4m. Zrobiłem to z premedytacją...jednak chciałem sie zapytać czy w tym przypadku przejdzie wiata na zgłoszenie. Wiem, że jest problem z interpretacją powierzchni użytkowej takiej wiaty i niktórzy powołują sie na zapis mówiący, że wiate taką mierzy się jako powierzchnie ograniczoną ścianami rozpietymi na słupach ją wyznaczjących ( tak kolokwialnie pisząc). Jakie sa wasze doświadczenia?

Zadzwoniłem do urzedu powiatowego i tam 2 panie zajmujące sie zgłoszeniami budowlanymi powiedziały 2 wersje...jedna że przyjmuje takią wiate, druga że nie...I bądź tu człowieku mądry.

[ATTACH=CONFIG]194513[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]194514[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]194515[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]194516[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]194517[/ATTACH]

 

Witam

Mam dokładnie taki sam dylemat, jak przepchnąć wiatę dwustanowiskową "na zgłoszenie".

W moim przypadku wiata dotykać będzie budynku. Z prawa budowlanego wynika, że powierzchnia zabudowy zostanie zachowana. Czy ktoś mógłby pomoc w tej kwestii? Jak zrobić, aby starostwo nie miało możliwości zakwestionowania takiego rozwiązania.

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiata na zgłoszenie to do 25m2 powierzchni zabudowy.

Powierzchnia zabudowy (Pz) – powierzchnia rzutu poziomego budynku (w stanie wykończonym), mierzona po zewnętrznym obrysie ścian kondygnacji przyziemnej (parteru)

Czyli w przypadku wiaty po zewnętrznych wymiarach słupów (a nie w osiach)

 

Wysunięte zadaszenie poza słupy to najlepszy sposób na zwiększenie powierzchni zadaszonej z jednoczesnym nie zwiększaniem powierzchni zabudowy.

 

Tak szczerze to przekombinowałeś z tymi połączeniami. Przekroje też mi się wydaje, że dość duże dobrałeś.

Bez słupa środkowego oczywiście, że da się to zrobić ale raczej wymagałoby to skonstruowania wiązara na każdej krokwi (chociaż może się mylę - trzeba by było przeliczyć)

 

Jeśli byłbyś zainteresowany możemy pomóc (tanio) w temacie konstrukcyjnym (zaprojektowanie konstrukcji takiej wiaty) - jak coś to pisz na priv

 

 

Pzdr

Edytowane przez michbryg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...