Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom na palach


patryk625

Recommended Posts

Witam,

jestem tu nowy, więc wytłumaczę mój problem. Zamierzam kupić staw w mojej okolicy. Podejrzewam, że jest własnością gminy, oraz że nie posiada żadnego planu zagospodarowania przestrzennego. Chciałbym przekształcić ten teren w ośrodek wypoczynkowy. Wzdłuż brzegu ulokowałbym kilka małych budynków (mniej niż 20m kw) o przeznaczeniu noclegowym, natomiast największą ozdobą byłby największy z nich (ok 100m kw). Zamierzam wybudować kwadratową platformę, na której umieściłbym 4 budynki, tworząc pośrodku parkiet lub powierzchnię odsłoniętą wypełnioną wodą. Wszystkie budynki byłyby na palach, ponieważ teren jest podmokły. I tu moje pytania. Jak wygląda sprawa pozwoleń? Czy najpierw trzeba teren przekształcić w działkę budowlaną, by coś tam wybudować? O konieczność tworzenia projektu budowlanego nie pytam, bo to raczej oczywiste... Jak wygląda sprawa budowy budynków nad brzegiem stawu lub na samej wodzie?

 

Chciałbym też zapytać o rady. Może mi ktoś podpowie, jak rozwiązać pewne niewygody, związane z "mieszkaniem" nad wodą w drewnianych budynkach. Jak najlepiej zakonserwować budynki, by wytrzymały lata? Jeśli doszłoby do budowy, "pale" byłyby betonowe, ale reszta budynku również będzie narażona na wilgoć (a nawet na powodzie - teren zalewowy). Czy polecacie jakieś impregnaty? Co z robactwem (przede wszystkim korniki i komary)? To pytanie również dla ogrodników? Co zrobić by nieznośne robactwa odpędzić?

 

Cały obiekt miałby wyglądać jak ogród skalny/japoński, jeszcze tworzę wizję. Gdzieniegdzie byłyby jakieś obiekty, mostki, drzewa, krzewy dość specyficzne i wyróżniające się z naszego krajobrazu. Chciałbym na jednym końcu stawu (tam gdzie jest płycej) wybudować okrągłą altanę na wodzie (max 10m kw), do której prowadziłby mostek. Tu pewnie też niezbędne projekty itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
  • 3 weeks później...
Do zabezpieczenia tych domków pewnie konieczna będzie częsta impregnacja drewna, a skoro powstały już domu pływające na rzekach, to tymbardziej nie powinno być problemu z budową domu ustawionego na palach.

ALE pomyśl na spokojnie czy to ci się kalkuluje czy nie lepiej kupić ziemie ze stawem i na tej ziemi obok stawu postawić co sobie tam chcesz, obawiam się wilgoci, komarów, i dodatkowych kosztów z urzymaniem tego typu budynków, no chyba że to idee fixe to wtedy nie ma oczym mówić możemy nawet wymyślić drewnianą miniaturę zamku królewskiego na palach....:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim musisz posiadać areał, na którym coś takiego możesz wybudować, głównie pod względem prawnym. Jak to będzie możliwe to proponuję znaleźć odpowiedniego architekta. Jak zrobi ci ładny projekt i będziesz miał pozwolenie na budowę to wybudowanie domu na drewnianych palach nie będzie stanowiło najmniejszego problemu - to jest dość powszechna metoda budowania na podmokłym terenie, bagiennym czy wrecz na wodzie. Dobrze zabity i zakonserwowany pal wytrzyma w wodzie kilkadziesiąt lat a nawet dłużej, weźmy pod uwage chociażby sopockie molo. Betonowy pal to twierdza a konserwacja...przede wszystkim przewiew dolnej części. Następnie porządny materiał - zrąb o małych przyrostach i kilka lat sezonowany. Środków impregnujących i konserwujących jest trochę na rynku, chociazby te uzywane do impregnacji łodzi drewnianych, można dodać oczywiście opalanie drewna:cool:

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...