Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Styropian pod komin/kominek???


Recommended Posts

Witajcie.

Szukałem ale nie bardzo w wyszukiwarce coś mogłem znaleźć.

Chodzi mi mianowicie o to ,że dom chciałbym zbudować energooszczędny a;e w tym momencie mam kłopot. Zaplanowałem, że na podłodze położę 20 cm styropianu ale w tej chwili majster mi mówi, że trzeba stawiać komin i nie jestem pewien czy wszystko będzie OK? Chciałbym zrobić tak, że położę 20cm styropianu i zrobię małą wylewkę pod komin i kominek na 10 cm a potem resztę.jak przyjdzie czas. Obawiam się tylko tego czy pod kominkiem i kominem nie rozpuści mi się ten styropian bo jakaś tam temperatura na pewno będzie. Macie może jakieś doświadczenia w tej materii? Jakieś ustalone reguły .

Pzdr.

Edytowane przez stam222
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem warto przemyśleć, ale z pewnością nie pod kątem palności, tylko wytrzymałości ocieplenia na ściskanie. Fundamentów raczej się nie ociepla. Mozna do tej puli nieocieplanych (od spodu) elementów konstrukcji, dorzucić również ok 1 m2 pod kominek czy komin stawiany niezależnie od ścian budynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin musisz postawić na fundamencie nie na posadzce. Pod kominkiem robisz normalna posadzkę (zależy od tego jaki chcesz kominek jak jakiś nietypowy to wzmacniasz posadzkę pod nim.

Wstawiając kominek to juz narzucasz większe koszty ogrzewania. Bo musisz doprowadzić powietrze z zewnątrz bezpośrednio do kominka pod posadzka.

No zakładam że masz komin jakoś w środku domu nie przy ścianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten keramzyt brzmi rozsądnie, trzeba by się głębiej zastanowić nad zastosowaniem takiego rozwiązania.

 

Z tym materialem masz problem z glowy jesli chodzi o sciskanie i naprezenia -ma super wlasciwosci, izolacyjnosc tez rewelka takze problem z glowy;)

a... nie zapomnij dac folie pod keramzyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...

Czytając ten wątek przyszło mi do głowy rozwiązanie polegające na wykonaniu podmurówki pod kominek z betonu komórkowego. Jest to wprawdzie 4 razy większa przenikalność cieplna niż styro ale 6 razy mniejsza niż sama wylewka. Wykorzystałem resztki z budowy i wyszło tak:

DSC_0980.jpg

DSC_0982.jpg

 

Pod spodem jest folia a pod folią papa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie złapie wilgoci, pewnie da radę. Ale to materiał bardzo podły na fundament. Odrobina wilgoci i się zlasuje...Może nasączenie jakimś płynem do gruntowania, poprawiłoby jego parametry?

 

Zamiast kombinować z fundamentami, lepiej zastosować technologię, której pełno w naszych czasach. Np. kominek ważący 200- 300 kg i komin w granicach 80 kg. Ja mam szafę z książkami, która waży tyle samo. To taka zwykła niewielka szafa. U klienta stawiałem kiedyś kominek ważcy 700 kg, stracił z powodu jego wagi połowę włosów, a obok stała stara szafa gdańska ważąca 400 kg bez załadunku. W środku kupa szkła, kolekcja pistoletów i opasłe starodruki....Nawet mu do głowy nie przyszło zastanowić się nad wzmacnianiem stropu pod nią.

 

Sam komin można budować w dowolnej technologii, przenosząc jego cały ciężar na ściany nośne.

 

Tu przykład lekkiego kominka:

http://blog.kominki-batura.pl/?p=476

 

A tu lekkiego komina. Bez masztu to ok 90 kg:

http://blog.kominki-batura.pl/?p=519

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...