Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komin stalowy do kominka - jak wykonać ?


Recommended Posts

Witam.

Mam problem z kominem do kominka. Sytuacja wygląda tak.

Komin ma być bezpośrednio przy ścianie szczytowej, w stopie zostawiony otwór 30x44cm, w więźbie zrobione wymiany pod komin.

Zależy mi na jak najmniejszym zajęciu miejsca przez komin i ustawieniu wkładu bezpośrednio pod kominem. Z tego wychodzi że muszę zastosować komin stalowy.

1. Na początku planowałem komin stalowy 2 warstwowy, ale nie chcę wystającego chromu ponad dachem (nie pasuje do całości). Nie wiem jak inaczej miałbym wykończyć taki komin ponad dachem. Macie jakieś pomysły ?

 

2. Drugie rozwiązanie to: kupić pustaki keramzytobetonowe (od komina systemowego jakiegoś), od stropu wymurować komin (około 5m) i włożyć wkład stalowy żaroodporny (komin stalowy). Nad dachem pustaki kominowe zaizolować wełną+siatką+klejem i otynkować. Czy to jest dobre (poprawne) rozwiązanie ? Czy trzeba (można) w pustaki od systemu układać wełnę jako izolację (analogicznie jak w kominie systemowym z rurą ceramiczną) ?

Nigdzie nie znalazłem takiego rozwiązania stąd moje obawy.

 

3. Trzecie wyjście jako mix 1 i 2. Obudowa od komina systemowego ceramicznego bez izolacji z wełny i do tego wpuszczony komin 2 warstwowy stalowy - problem z wykończeniem nad dachem rozwiązany :), tylko mniejsza średnica komina - otwór w pustakach około 25cm - co daje średnicę wew. rury 2 warstwowej około 150 - 180 mm - trochę mało.

 

Dzięki za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie uwagi:

1. Komin stalowy izolowany - dwuscienny: to nie chrom wystaje ponad dach, to blacha nierdzewna. Niestety z daleka wygląda jak chrom :)

Mogłbyś na to nałożyć blachę powlekaną w kolorze dachu, czy jakim chcesz.

 

2. Pustaki keramzytowe od stropu w górę, a do środka komin stalowy- bardzo dobry pomysł, też chciałem tak zrobić.

Oczywiście pod warunkiem, że strop jest przygotowany na obciążenie w tym miejscu.

1 metr wysokości pustaków keramzytowych kominowych waży około 100kg, to nie jest dużo.

Wydaje mi się że nie trzeba do środka pchać wełny, a jeśli już to żaroodporną.

 

3. Komin dwuścienny w środku pustaka z keramzytu to przesada i puszczanie pieniędzy z dymem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki netcom za odpowiedz, dużo pomogłeś.

Wariant 1 i 3 odpada. Zostaje nr 2. Rura żaroodporna wpuszczona w kanał spalinowy powstały poprzez budowę od stropu komina z pustaków keramzytobetonowych. Z racji że nie znalazłem nigdzie takiego rozwiązania w sieci (a szukałem cały dzień) mam pytanie - ktoś tak ma zrobione, widział, robił ... !!?? Czy sytuacja jest na tyle nietypowa ?? Czy mam się wycofać z takiego rozwiązania na rzecz innego - lepszego?

 

Brnąc dalej, zostają do rozwiązania szczegóły, które chciałbym wiedzieć. Narysowałem schemat jak by to miało wyglądać. (mam nadzieje ze czytelnie):

 

CCF20130611_0000.jpg

 

i pytania (podkreślone na czerwono na schemacie):

1. Czy stawiając komin z pustaków muszę go oddylatować od ściany szczytowej (np 3 cm wełny), czy mogę go związać ze ścianą (kotwy). Pamiętajmy, że komin stoi na stropie !

2. Czy wewnątrz kanału spalinowego dać wełnę jak w kominach systemowych z rurą ceramiczną ?

3. Czy na styku izolacja stropu (pod posadzką) a pustakiem spalinowym należy dać opaskę z wełny zamiast styropianu ?

4. Izolacja stropu, czy wystarczy wełna, czy coś jeszcze trzeba (strop żelbetowy).

 

Proszę o pomoc, w weekend ruszam z tym kominem i chciałbym to zrobić jak najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką propozycję:

Komin dwuscienny izolowany, a na dachu obudowa z drewna wyłożona od środka blachą ocynkowaną (tania jest), na zewnątrz obudowy płytki włóknocementowe albo co innego, zależnie jaką mocną zrobisz tą obudowe. Zamontujesz tą obudowe na wymianie w więźbie, i obrobisz tak jak normalny komin.

Moim zdaniem to najprostsze rozwiązanie, sam chciałem tak zrobić ale ostatecznie pogodziłem się z tym że mam kominy które nie pasują wyglądem do dachu.

Komin dwuscienny zapewni ci pełne bezpieczeństwo (mają atesty), a obudowa wygląd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki netcom !

Pierwszy mój pomysł był taki jak napisałeś, ale po konsultacjach z projektantem stwierdziłem że drewniana obudowa i komin (nieważne jaki) to nie jest dobry pomysł. (Ppoż sie kłania). Podobno są gotowe nadstawy na kominy 2 warstwowe, robione przez producentów kominów, ale ich cena powala.

 

Dziś byłem w sklepie z kominami, kominkami itp. Po rozmowie z gościem podjąłem decyzję, będzie:

- obudowa z pustaka keramzytobetonowego od stropu + wkład z blachy kwasoodpornej. Dodatkowo komin wyposażę w trójnik i wyczystkę poniżej stropu !!

Co do wypełnienia komina wełną w pustce rura-pustak, to podobno nic to nie da, poza lepszym ciągiem. Ale jak komin jest izolowany z zewnątrz w przestrzeni nieogrzewanej i ponad dachem to nie ma celu izolowania rury w przewodzie spalinowym.

Kierownik budowy też zaakceptował takie rozwiązanie.

 

Tak też będę budował ten komin.

 

Jak ktoś ma coś do dodania, chętnie skorzystam z rad !!

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Był tu już na Forum "wałkowany" temat kominów pokrytych płytkami Struktonit. W wyniku "burzy mózgów" padł pomysł mocowania takich płytek na konstrukcji z profili aluminiowych i blachy aluminiowej - wszystko (w odróżnieniu od drewna i płyt OSB) niepalne!

Chodzi mi też po głowie pomysł objęcia takiego wkładu stalowego otynkowanymi płytami Silca lub Super Isol przymocowanymi do tej konstrukcji aluminiowej. Nie wiem jednak, czy sprawdzał ktoś (po dłuższym czasie) jak te płyty zachowają się na dachu :confused:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jakiejkolwiek obudowie nad dachem zostaje problem jej zamocowania - parcie wiatru. Przy wysokości komina np. ok. 2m ponad połać jest to istotna sprawa. Przy wymurowaniu tego z pustaków kreamzytobet. mamy pewną sztywność i możliwość wzmocnienia prętami stalowymi w rogach pustaka. Można dodatkowo stabilizować komin do jętek czy krokwi obejmami - Schiedl takie coś chyba ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...