Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

komentarze do domku i ogrodu Ani i Bartka


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dzieki Aniu :D Czyli widze, ze kwiaty to raczej w miejscach slonecznych lepiej sadzic :roll:

Zasadniczo raczej tak, choć jeżeli w danym miejscu jest słońce przez pół dnia, a przez drugie pół cień, to też nic im się stać nie powinno.

 

 

Czy sa tez takie, ktore pieknie kwitna w cieniu.

Oczywiście! Wszystkie gatunki tzw. skalne (goździki, ostróżki, dzwonki i jeszcze wiele, wiele innych), funkie, których główną częścią ozdobną są przepiękne liście, także dużo roślin trawiastych dobrze czuje się na stanowisku zacienionym.

 

 

Pytam, bo mam caly pas ogrodu widoczny z salonu i z okna kuchennego (reszta widok na stojacy w odl. 4m mur sasiada :-? ) i chcialabym tak jakas ladna kompozycje stworzyc. Mur na razie obloze chyba drewananym panelami ogrodowymi, puszcze jakies pnacz. A co pod nim :roll: Aby bylo w mare ladnie. Co bys mi Aniu pelicila do ciena? A czy warzywka typu rzodkiewka i salata oraz ziola tam urosna :roll:

 

Drewniane panele to dobry pomysł, z roślin pnących to ja jestem wielką miłośniczką róż i powojników, choć bardzo lubię też wiciokrzewy. Zastanów się, czy chcesz, zeby posadzona tam roślinka kwitła czy stworzyłą po prostu atrakcyjną zieloną ścianę. Są takie pnącza, które pięnie przebarwiają się na jesień (bluszcze), inne są zimozielone. Wybór jest przeogromny.

A pod taka ścianą najlepiej pas iglakowy - miniaturowe modrzewie, świerki, cisy, conika, ładne są też ogniki z kolorowymi kulkami owoców jesienią. A nizej na wrzośce, jakaś rózyczka miniaturowa, płożące irgi, może otoczone niziutkim żywopłotem z bukszpanó. Możliwości są tysiące! Musisz się zastanowić, czy wolisz iglaki czy roślinki liściaste, czy może i to i to. Zupełnie nie wiem, jakie roślinki Ci się podobają i trudno mi teraz coś szczególnie polecać .

Jeśli zdecydujesz się na zieloną scianę bez kwiatów - wtedy warto nizej posadzić troszkę roślinek kwitnących. Jeśli zaś pnącze będzie miało kwiaty (a jest ich zazwyczaj bardzo dużo), pięknie będzie wyglądała kompozycja z roślin o dekoracyjnych liściach i owocach.

 

Jeśli chodzi o warzywka, to muszę się dokształcić i sprawdzić - nie wiem :oops:

 

Sorry, ze tak cie zarzucam - ale naprawde jestem pod ogromnym wrazeniem twojego ogrodu i jestes teraz moim guru :D Mi tez sie marzy taka rabata pelna kwitnacych kwiatow. A najwyzszym szczesciem byloby, aby kwaty kwitly tam od wczesnej wiosny do poznej jesieni. Tylko w ogole nie wiem jak za cus takiego sie zabrac :wink:
:roll:

 

Nie zartuj sobie :wink: Ja jestem pod wielkim wrażeniem tego, że mogę być czyimś guru :wink: Moją mistrzynią jeśli chodzi o ogrody jest forumowa Tola. Od niej to się dopiero można wiele o ogrodach nauczyć. Ja jestem przy niej malutkżą amatorką :wink:

 

Rabata pełna kwitnących kwiatów to nic trudnego, pod warunkiem, ze będzie się o nią dbało i dosadzało jednoroczne kwiaty sezonowe.

Moja kwiecista kolorowa rabata to dalie i mieczyki (cebulowe, wykopwane na zimę, wsadzane do ziemi wiosną), pod którymi posadziłam teraz astry.

 

Najłatwiej piękny efekt uzyskać łącząc byliny z roślinami jednorocznymi i pozostawiając jeszcze miejsce na wiosenne tulipany, krokusy i hiacynty. A gdy przez moment na rabatce jest tylko zielono (część już przekwitła a druga część jeszzce nie zakwitła), zawsze można ratować się donicami z pelargoniami, powojnikiem, begoniami, petuniami, wilcami itp.

 

Iga

Powoli, powoli a wszystko będzie piękne. W ogrodzie potrzeba pomysłów, odwagi i cierpliwości :wink:

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aniu,wg jakiego projektu jest wasz domek?

bardzo mi sie podoba (a jestem nadal na etapie poszukiwan)

ty sie nie wieszaj.twoj ogrod to bajka :D

 

Kermicik :wink:

Domek to D33 Nieduży z projektów Muratora. Niewielki i przytulny :lol:

Nie wieszam się , nie wieszam. Tylko mocno kombinuję jak upięszyć i ulepszyć to, co jest. Obecnie pół ogrodu mam przekopane i w fazie reorganizacji. Na wiosnę pokażę rezultaty obecnych prac :wink:

 

 

 

A domek tego lata wyglądał tak:

 

http://www.naszdom.tu.org.pl/albums/Kolejne-lato-na-wsi/IM000053.sized.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abniu - dziekuje!!! :D Jestes boska!!! :D :D :D

Dla ciebie to wszystko jest takie proste i oczywiste, a ja sie dopiero bede uczyc. W koncu to bedzie moj pierwszy ogrod. A twoj mi sie bardzo podoba :D Rozjasnilas mi bardzo w glowie. Musze sobie zamowic jakis katalog z roslinkami zobaczyc jakie w ogole sa mozliwosci :wink:

 

A towbie zycze powodzenia w obecnych pracach - juz sie nie moge doczekac wiosennego efektu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abniu - dziekuje!!! :D Jestes boska!!! :D :D :D

Dla ciebie to wszystko jest takie proste i oczywiste, a ja sie dopiero bede uczyc. W koncu to bedzie moj pierwszy ogrod. A twoj mi sie bardzo podoba :D Rozjasnilas mi bardzo w glowie. Musze sobie zamowic jakis katalog z roslinkami zobaczyc jakie w ogole sa mozliwosci :wink:

 

A towbie zycze powodzenia w obecnych pracach - juz sie nie moge doczekac wiosennego efektu :wink:

 

Iga, proszę bardzo, żaden kłopot.

A roślinek poszukaj też w internecie. Jest wiele stron szkółek ogrodniczych, sklepów ogrodniczych, wreszcie samych ogrodów, chociażby forumowiczów. Sama tam szukam inspiracji :lol:

 

A wiosną u mnie będzie pięknie :lol: Musi :wink:

W tym celu teraz ryję w ziemi na ile mi Paweł pozwala :wink:

Skalniaczka przed domem już ulepszyłam. Zdjęcie wkleję jak mój prezes pójdzie spać :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ania, o jakich kompleksach względem Toli gadasz??!! Nie widziałam na żywo Waszego ogrodu, ale kompleksy to mogę mieć ja. Wasze ogrody są imponujace, choć każdy na swój sposób...

 

ps. Nie mogę zapomnieć Waszego Pawełka, zwłaszcza tych cudnych policzków :D Wycałuj je koniecznie ode mnie :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

frosch, arkadiod - dzięki dziewczyny! :lol:

To strasznie miłe, jak ktoś docenia moje wysiłki :wink:

Teraz z Pawłem mam trochę trudniej niż jeszcze rok temu, ale chyba idzie ku lepszemu. No i mam pomocników na całe szczęście :roll: :lol:

 

Tabalugo

Oj, tak, Paweł to urodzony ogrodnik :wink: Uwielbia zanurzać łapki w trawie i rwać, rwać, rwać. Fikusy też lubi przerzedzać :roll: . Tylko jeszcze ma kłopot z pojęciem, że to, co się z ziemi wyrwie można wyrzucic na kompostownik i nie trzeba tego zjadać :roll:

 

Luśka

A dlaczego masz zapominać?????? :o

Pulasy dla Ciebie (jak chcesz więcej to idź do albumu :wink: )

http://www.naszdom.tu.org.pl/albums/Potomstwo/IM000060.sized.jpg

 

A co do ogrodu - to sama widziałaś ten raj :lol:

Każdy ma kompleksy, każdy :roll:

I założę się, że u Ciebie też nie ugór :wink:

Pozdrawiam! :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpatruję się w te zdjęciach nałogowo :D

Aniu dlaczego Ty wywiozłaś Pawełka w drugi koniec Polski :( niedobla

 

To zamiast pochwalić, że go na drugi koniec Polski na weekend przywiozłam

:roll:

Tolusia, wnuki w nieodległej przyszłości przed Tobą (oups, ale mi się zaraz dostanie :lol: )

 

A Pawełka, jeśli pozwolisz, jeszcze nie raz do Ciebie przywiozę. Mogę? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choćby zaraz przywoź :D :D :D :D :D :D :D będę Cię o to męczyć....miej świadomość :D

 

a wnuki rozpieszczę niemożliwie :wink:

 

OK :lol:

 

Ach te babcie i dziadkowie :roll:

Dziś mój tato bawiac się z Pawełkiem spiewał mu piseneczkę. Byłam w sypialni i słyszę "Jedziemy na wycieczkę, bierzemy misia w teczkę. A misiu fiku miku, narobił w teczce siku" :roll: :roll: :roll:

 

Aaa, i wciąż zapowiada, ze jak tylko Paweł zacznie mówić, to go będzie "wyrazów łącińskich" uczył :roll: :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...