Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek z płaszczem wodnym - wybór bufora


osmiornicz

Recommended Posts

Bardoś, rozumiem twoje przemyślenia na temat instalacji c.o. z wykorzystaniem kominka z płaszczem wodnym ale to dział kominkowy a nie ogrzewanie. Świat idzie do przodu i bohusz to zauważył, podobnie jest z kominkami z płaszczem. Niektórzy producenci zrozumieli , że w tych paleniskach spalamy drewno w sposób wydajny i czysty, co zapewnia konstrukcja samego paleniska a produktem jest oczywiście gorąca woda. Te paleniska o których pisałeś nie mają wiele wspólnego z ekonomicznym spalaniem drewna ani z samą ideą kominka - żywy , piękny ogień widziany przez czysta szybę a nie zakopcone szyby i oblepione palenisko sadzą. Czy zalecany przez ciebie sposób instalacji dałby radę z takim porządnym kominkiem i utrzymał go w czystości? Skutki są niestety przewidywalne.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a tradycja jest bezwzględna przecież i jednoznaczna. Kominek to kominek.

 

Nawiązując do cytatu bądźmy konsekwentni kominki powietrzne zostały skonstruowane w XX w. ale ze względu na swą małą sprawność, nieefektywność działania, czarne sufity, wysuszone powietrze, zapiekanie kurzu, cyrkulację alergenów ludzie szukali lepszych rozwiązań spalania drewna w pomieszczeniu mieszkalnym i wykorzystując nowszą technologię skonstruowali kominek z płaszczem wodnym, z którego można wycisnąć dużo większą sprawność przekazywania ciepła z procesów spalania a działo się to również w XX w.. Kominek powietrzny, jeżeli jest podłączony do rur rozprowadzających ciepło po domu automatycznie staje się kotłem (proponuję sprawdzić definicję kotła), bo czy medium przekazującym ciepło będzie powietrze czy woda to i tak ten drobny czynnik będzie determinował jedno i drugie urządzenie w kategorii kotłów.

Reasumując po tych kilku dniach udzielania się na forum zauważyłem jedno, że dziwnie się dzieje na forum wśród tzw. specjalistów, że jeżeli czegoś nie montują lub do końca nie wiedzą jak coś działa to z góry krytykują i definitywnie odradzają zamiast rzetelnie poradzić. A już nie daj Boże mieć odmienne zdanie to zjedzą cyt: ” Przerażenie, trwogę i strach budzą we mnie osoby uważające się za wszystkowiedzące i uważające, że posiadają wszelkie doświadczenia, nawet w wąskich specjalnościach.”Ciekawe, na jakiej podstawie oceniają ludzi i ich wiedzę i doświadczenie. Mało to merytoryczna dyskusja – szkoda, bo wielu ludzi korzysta z tego forum i zamiast uzyskiwać wiedzę ma panel reklamowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

kominki powietrzne zostały skonstruowane w XX w. ale ze względu na swą małą sprawność, nieefektywność działania, czarne sufity, wysuszone powietrze, zapiekanie kurzu, cyrkulację alergenów ludzie szukali lepszych rozwiązań spalania drewna w pomieszczeniu mieszkalnym i wykorzystując nowszą technologię skonstruowali kominek z płaszczem wodnym, z którego można wycisnąć dużo większą sprawność przekazywania ciepła z procesów spalania

Reasumując po tych kilku dniach udzielania się na forum zauważyłem jedno, że dziwnie się dzieje na forum wśród tzw. specjalistów, że jeżeli czegoś nie montują lub do końca nie wiedzą jak coś działa to z góry krytykują i definitywnie odradzają zamiast rzetelnie poradzić.

 

... :rolleyes: ...

Pozdrawiam.

PS. Zarówno kominki nazwane przez Ciebie "powietrzne" jak i te "wodne", są równie wydajnymi źródłami ciepła. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety ... to jak będą funkcjonować i w jakich sytuacjach sprawdzą się lepiej zależy tylko i wyłącznie od wiedzy i fachowości projektanta - wykonawcy, który taki kominek potrafi dobrać i odpowiednio wykonać ... właściwie do potrzeb przyszłego użytkownika i zaistniałych okoliczności w jego domu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wreszcie rzeczową polemikę tak zgadzam się, że szyba w kominku z płaszczem wodnym szybciej się kopci, ale ten fakt nie powinien dyskryminować tego urządzenia z użytku w tej chwili nie palę w kominku robiłem to wczoraj (zrobiłbym zdjęcie sam byś ocenił płomień w kominku) prawdopodobnie będę palił jutro oczywiście ja będzie mi się chciało temperatura w salonie jest 22,7°C w pozostałych pokojach do 22,5 do 23,2 a paliłem od ok. godziny 14 do 22 dokładając, co jakiś czas 1-2 polana grabu razem ok. 10 szt. zasobnik doszedł do 56°C a ustawione mam 45 w automatyce kotła. Kocioł włączy się dopiero przy 21,9°C, ale i to się jemu nie uda, bo od godziny 22 mam ustawione obniżenie nocne do 21. Czy kominek powietrzny jest w stanie osiągnąć taki wynik? Jeżeli chodzi o wygląd kominka w środku to wszystko zależy od użytkownika i jakiego drewna używa. Widziałem kominki z płaszczem używane 1 tydzień i normalnie ręką - nogą się przeżegnałem, bo nie byłem w stenie otworzyć drzwiczek puściła uszczelka a znam taki, który ma 10 lat palone jest regularnie ze względu na gaz płynny a wygląda jak nowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wreszcie rzeczową polemikę tak zgadzam się, że szyba w kominku z płaszczem wodnym szybciej się kopci, ale ten fakt nie powinien dyskryminować tego urządzenia z użytku w tej chwili nie palę w kominku robiłem to wczoraj (zrobiłbym zdjęcie sam byś ocenił płomień w kominku) prawdopodobnie będę palił jutro oczywiście ja będzie mi się chciało temperatura w salonie jest 22,7°C w pozostałych pokojach do 22,5 do 23,2 a paliłem od ok. godziny 14 do 22 dokładając, co jakiś czas 1-2 polana grabu razem ok. 10 szt. zasobnik doszedł do 56°C a ustawione mam 45 w automatyce kotła. Kocioł włączy się dopiero przy 21,9°C, ale i to się jemu nie uda, bo od godziny 22 mam ustawione obniżenie nocne do 21. Czy kominek powietrzny jest w stanie osiągnąć taki wynik? Jeżeli chodzi o wygląd kominka w środku to wszystko zależy od użytkownika i jakiego drewna używa. Widziałem kominki z płaszczem używane 1 tydzień i normalnie ręką - nogą się przeżegnałem, bo nie byłem w stenie otworzyć drzwiczek puściła uszczelka a znam taki, który ma 10 lat palone jest regularnie ze względu na gaz płynny a wygląda jak nowy.

 

Dobry piecokominek potrafi osiągnąć taki sam wynik, bez zawracania sobie głowy co się dzieje przy 21,9 stopnia a co powyżej, kiedy i dlaczego. Nakładasz drewno, podpalasz od góry i po pięciu minutach zapominasz o jego istnieniu do wieczornego palenia, popiół wybierając raz na trzy tygodnie... Faktycznie, Forest to dobrze ujął. Dodam jeszcze jedną konkluzję:" każdy żyd swój towar chwali..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry piecokominek potrafi osiągnąć taki sam wynik, bez zawracania sobie głowy co się dzieje przy 21,9 stopnia a co powyżej, kiedy i dlaczego. Nakładasz drewno, podpalasz od góry i po pięciu minutach zapominasz o jego istnieniu do wieczornego palenia, popiół wybierając raz na trzy tygodnie... Faktycznie, Forest to dobrze ujął. Dodam jeszcze jedną konkluzję:" każdy żyd swój towar chwali..."

 

Eniu pochwal się swoim, bo ja nie mam się, czego wstydzić kominek mam CTM MAXIFLAM 30kW, a kocioł VITODENS 200 z VITOTRONICEM 200, VITOTROLEM 300, rozszerzeniem do podłogówki, obwód bezpośredni, z mieszaczem i ładowanie zasobnika podłączone z rozdzielacza za sprzęgłem do tego podgrzewany podjazd (rozumiesz?) na moje 250m2 w parterze to wysterczające. Dziękuję za propozycję, ale wolę swoje rozwiązanie piecokominka używaj sam widocznie tylko tak potrafisz. A tak w ogóle Żydzi są dobrymi klientami, bo potrafią docenić mądre rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nadymaj się tak bo pękniesz jak balonik...:D

 

CTMa mam też, więc gramy w tej samej drużynie. Podłączony w układzie ciśnieniowym bez bufora. Grzeje perfekcyjnie kaloryfery, podłogi i ściany w 300 m2 domu. Instalacja pewnie nie mniej doskonała od tej którą się chwalisz. Ale mam też piecokominek. I wolę go od tej zafajdanej wody, ale co ja Ci będę pisał o jego zaletach skoro masz klapki na oczach jak narowista kobyła? Musiałbyś najpierw mieć możliwość tak jak ja porównać oda systemy w jednym domu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry piecokominek potrafi osiągnąć taki sam wynik, Nakładasz drewno, podpalasz od góry i po pięciu minutach zapominasz o jego istnieniu do wieczornego palenia, popiół wybierając raz na trzy tygodnie..."

 

Oj to musisz być zarobiony jak osioł żeby obsłużyć tyle piecokominków, aby zapewnić ciepło w całym domu z tego, co piszesz ganiasz przy nich rano i wieczorem. Ja tam nie jestem fanem śmigania w koło urządzeń grzewczych wolę żeby działo się to samoczynnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...