Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja sat/kablowa, naziemna


Recommended Posts

Witam.

 

Proszę o poradę jak najlepiej poprowadzić przewody wody antenowe w domu w stanie surowym. W każdym pokoju ma być gniazdo antenowe, więc chciałbym zrobić tak, żeby nie trzeba było montować tyle anten ile telewizorów.

 

Proszę o info jaki sprzęt i jakie przewody są potrzebne aby mądrze to zrobić

 

 

Pozdrawiam

 

W k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Proszę o poradę jak najlepiej poprowadzić przewody wody antenowe w domu w stanie surowym. W każdym pokoju ma być gniazdo antenowe, więc chciałbym zrobić tak, żeby nie trzeba było montować tyle anten ile telewizorów.

 

Proszę o info jaki sprzęt i jakie przewody są potrzebne aby mądrze to zrobić

 

 

Pozdrawiam

 

W k

 

Z każdego pokoju w którym chcesz mieć TV (niezależnie czy naziemna, SAT czy kablowa) prowadzisz 1,2 lub 3 kable na strych. Od czego zależy ilość kabli:

1- wyłącznie oglądanie TV

2 - oglądanie i nagrywanie programów (tzw PVR)

3- oglądanie, nagrywanie, rozprowadzenie sygnału z innego odbiornika (np jakiś odtwarzaćz DVD) do pozostałych TV

 

Dodatkowo z parteru (tam gdzie ma wejść kablówka) prowadzisz 2 kable na strych

 

Jakie kable -> Triset 113

 

 

Tyle wystarczy przed tynkami.

 

Kolejne kable będziesz instalował w już wykończonym domu na strychu. Do anteny naziemnej (jednej), do czaszy SAT (też jedna) i do radia (jedna)

Wtedy też zainstalujesz urządzenia aktywne - za wcześnie aby o tym pisać ale nic się nie bój nie będziesz kuł tynków.

 

Warto abyś przewidział także instalację sieci komputerowej. Przewody są pewniejsze niż WLAN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być porządna instalacja na kilka punktów, to do anteny SAT potrzebne są cztery przewody.

 

J.

 

Zgadza się.

Pisałem o liczbie anten a nie liczbie kabli.

A to dlatego, że człowiek obawiał się, że do każdego odbiornika będzie musiał mieć oddzielną antenę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żelowany stosuje się na zewnątrz, nieżelowany wewnątrz i to jest wszystko, co tu można sądzić.

Używanie żelowanego do wewnątrz nie ma żadnego sensu, ale i nie jest żadnym błędem, jeśli chciałbyś kupić jeden rodzaj przewodu, którym opędzisz i instalację wewnętrzną, i to, co na dach wychodzi, po prostu zarabiając ten przewód dodatkowo upaprzesz się żelem i będziesz klął pod nosem (Ty bądź ktoś, kto to będzie robił), ale to jedyne różnice.

 

J.

Edytowane przez Jarek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A "z doświadczenia" próbowałeś kiedykolwiek przez takiego peszla, idącego od gniazdka w pokoju, do skrzynki, a więc wielometrowego i z mnóstwem zakrętów, cokolwiek potem przeciągnąć? ;)

 

J.

Jeśli dobrze doczytałem to dom w stanie surowym. Zawsze robię piony, a na etapie surowym wszelkie zgięcia peszla można zredukować do minimum.

Zero problemu z wciąganiem przewodów.

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Jeśli dobrze doczytałem to dom w stanie surowym. Zawsze robię piony, a na etapie surowym wszelkie zgięcia peszla można zredukować do minimum.

Zero problemu z wciąganiem przewodów.

Pozdrawiam

Paweł

 

Ciekawe, czy inwestorzy tak chętnie płacą za extra robotę?

Nie bardzo widzę potrzebę stosowania peszli w instalacjach TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Ja mam wszystko puszczone do wiatrołapu, znajduje się tam skrzynka elektryczna, skrzynka na multischwitch i router wifi, u dolu skrzynka do grzejnikow i skrzynka do podlogowki, wszystkie skrzynki mam podtynkowe, wszystko przykryte szafa wnekowa, kazde kable w twardychl peszlach, uzywalem kabli elektryczne w podwójnej izolacji, tv.sat triset 113, internetowe cat5e, tel skretka utp do każdego pokoju po 4 osobno kable od tablicy(każdy) w każdym rogu pokoju mam po 4 gniazdka(230v,inter,tel,tv) w salonie doszla instalacja pod kino domowe i projektor tv,w kuchni tam gdzie będzie tv zestaw 4 gniazdek. Edytowane przez toma1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie

Ja jestem właśnie na początku robienia instalacji.

I mam pytanko - o ile prądy będe na 99% robił w peszlach, to zastanawiam się nad tym czy przewody do TV Naziemnej, TV SAT i internetu ciagnąć peszlami...

Druga sprawa, czy wszystkie 3 przewody ( SAT, NAZIEMNA i NET) mogą póść jednym peszlem do kazdego pomieszczenia. Czy raczej bez zastanowienia moge to okablowanie zrobić bez peszli pod tynkiem.....

Mam 3 pokoje na górze i jeden na dole do których che doprowadzić te trzy media.

Prosze o porade tych którzy już to mają za sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zastanów się, czy wiesz na pewno,że te peszle (przy dowolnej instalacji) do czegokolwiek są ci potrzebne. Czy te peszle będą szły na tyle krótkimi i niepozakręcanymi odcinkami, że będzie można mówić o jakiejkowiek możliwości wymiany przewodów. Do tego warto dołożyć pytanie dodatkowe: po co miałbyś kiedykolwiek wymieniać te przewody.

 

Peszle owszem warto położyć na trasach, które mogą wymagać rozbudowy (między rozdzielniami, między domowym centrum AV a miejscem, gdzie przewidujesz jakiś węzeł teleinformatyczny itp.), jednak muszą to być wtedy peszle kładzione w miarę możliwości prostoliniowo i w miarę dużej średnicy. Te peszle kładziesz puste, dodatkowo, niezależnie od normalnej instalacji, która spokojnie może być zatynkowana.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn. ogólnie zastanawiałem się czy wogóle dawać peszle i czy jest sens...

Ale akurat koszt peszli nie jest jakis straszny, a gdybym chciał kiedykolwiek ( moze już nie ja ) wymieniac instalacje i jedną i drugą bedzie chyba mniejszy kłopot.

Oczywiscie przy załozeniu ze nie bezie zakrętów. Ale od czego są puszki.

 

Generalnie wolę dopytać niz potem płakać.

 

A jak wygląda sprawa gdybym chciał z jednej karty abonenckiej ogladac TV SAT w kazdym pokoju...?

Jest costakiego jak Multiroom...

A co to jest SPLITTER? Czy to jest jakas składowa tego wszystkiego czy całkiem inna sprawa która rozwiaze sprawe?

 

Tak czy tak do kazdego pokoju pójdzie kabel osobny - będą chciały kiedyś dzieci to sobie poinstalują swoje dekodery...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt peszla jest znikomy, ale robota związana z ułożeniem peszla (bruzdy, zaciąganie przewodów, mocowanie peszla) - dwa razy taka.

 

CO do drugiego pytania - możesz dać kilka dekoderów z multiroomem, możesz dać kilka dekoderów z jedną kartą rozmnożoną cardsplitterem - to na chwilę obecną chyba jedyne sensowne opcje.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...