Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mur oporowy na granicy posesji z sąsiadem


Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów.

 

Proszę znawców tematu o poradę. Otóż 4 lata kupiłem gotowy dom w szeregu 3 domów. Mój jest skrajny. Od strony skrajnej od granicy do budynku jest wąskie przejście wzdłuż budynku (ok 2m).Granicę wyznacza mur oporowy na całej długości działki (parędziesiąt metrów). Ponieważ teren jest nierówny od ulicy do końca ogrody różnica poziomów ok 3m mur oporowy (idąc do ogrodu) staje się coraz wyższy i na całej długości ogrodu wznosi się majestatycznie na wys ok 3m, zasłaniając i tak mały ogród od słońca przez większość dnia, nie mówiąc już o wrażeniu jakby się stało w zabetonowanej dziurze. Do tego dochodzi fakt, że mur pęka (co widać na zdjęciach) i przechyla się na moją stronę. Mając trójkę małych dzieci nie muszę nikomu tłumaczyć co to za stres dla rodziców, pozwalać się bawić dzieciom w takich warunkach na ogrodzie. Nie ukrywam, że najlepiej gdyby tego muru w ogóle nie było, ale kupiłem dom z taką granicą i jak to się mówi "widziałem co brałem". Poprzedni właściciel zagipsował pęknięcia na murze i nie widać było ubytków, ale po 2 latach zaczęło to wszystko pękać. Nie mam już kontaktu z poprzednim właścicielem. Mur był ponoć stawiany ok 15 lat temu w porozumieniu chyba z poprzednim właścicielem na koszt sąsiada, który w ten sposób wyrównał sobie skarpę. Nie przypuszczam, że miał na to jakieś pozwolenia (nie poruszałem tego tematu jeszcze z nim). Jak się wszyscy domyślają sąsiad ani myśli o rezygnacji z tego muru (powstała by mu skarpa). Mam w związku z tym pytania:

1. czy jest jakaś prawna możliwość rozebrania tego muru

2. Co w przypadku jak mur runie - czy mogę części muru i zsypanej ziemi wywieźć na własny koszt i nie pozwolić mu odbudować

3. Czy w ostateczności mogę zmusić sąsiada do naprawy (nie wiem jak, bo zbrojenia już popękały i musiałby to wszystko od nowa zalać)

Jakie mam prawne możliwości działania?

Dziękuję za porady

mur1.jpgmur2.jpgmur3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1 i 3 Jeżeli konstrukcja zagraża bezpieczeństwu użytkowania Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego może nakazać w drodze decyzji administracyjnej przywrócenie jego "funkcjonalności" przez właściciela.

 

ad2. I możesz dochodzić odszkodowania od sąsiada. Jeśli będzie budował "w granicy" musi mieć Twoją zgodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...