Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Lokalizacja czerpni i wyrzutni na dachu


Recommended Posts

Proszę o komentarz odnośnie lokalizacji czerpni i wyrzutni na dachu czterospadowym o kącie nachylenia 30 stopni. Dom jest parterowy więc wolałbym mieć te dwa kominki na dachu. Z przodu domu w odległości 6m od bramy garażu znajduje się droga. Rekuperator znajduje się w kotłowni z której wychodzi komin.

 

Czerwone kółko - wyrzutnia

Niebieskie kółko - czerpnia

 

dach.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka uwag do czerpni i wyrzutni dachowych:

 

Odległość wyrzutni dachowych, mierząc w rzucie poziomym, nie powinna być mniejsza

niż 3 m od:

a) krawędzi dachu, poniżej której znajdują się okna,

b) najbliższej krawędzi okna w połaci dachu,

c) najbliższej krawędzi okna w ścianie ponad dachem.

 

Czerpnie i wyrzutnie powietrza na dachu budynku należy sytuować ...... zachowując między nimi odległość nie mniejszą niż 10 m przy wyrzucie poziomym i 6 m przy wyrzucie pionowym, przy czym wyrzutnia powinna być usytuowana co najmniej 1 m ponad czerpnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka uwag do czerpni i wyrzutni dachowych:

 

Odległość wyrzutni dachowych, mierząc w rzucie poziomym, nie powinna być mniejsza

niż 3 m od:

a) krawędzi dachu, poniżej której znajdują się okna,

b) najbliższej krawędzi okna w połaci dachu,

c) najbliższej krawędzi okna w ścianie ponad dachem.

 

Czerpnie i wyrzutnie powietrza na dachu budynku należy sytuować ...... zachowując między nimi odległość nie mniejszą niż 10 m przy wyrzucie poziomym i 6 m przy wyrzucie pionowym, przy czym wyrzutnia powinna być usytuowana co najmniej 1 m ponad czerpnią.

 

a) będzie ponad 4 m - warunek spełniony

b) brak okien, tylko wyłaz dachowy (poddasze nieużytkowe) - warunek spełniony

c) brak okien ponad dachem - nie dotyczy

 

d) Wyrzut pionowy, czerpnia tak samo (kominki prawdopodobnie Vilpe lub coś w tym stylu jeśli znajdę) więc odległość 6m zachowana (będzie około 10m).

 

e) Wyrzutnia ponad 1m nad czerpnią ... da radę zrobić.

 

Z tego co znalazłem to jeszcze to:

f) dolna krawędź otworu wyrzutni i czerpni ponad 0,4m powyżej powierzchni zamontowania - ??? tego nie jestem pewien czy Viple lub jakiś inny kominek spełnia ten wymóg, nie miałem w ręku takiego kominka i nie mierzyłem, a z rysunków Viple jasno to nie wynika

http://semifinland.pl/kominek-wentylacyjny-vilpe-160-is-500.html

 

g) czerpnia 6m od wywiewki kanalizacyjnej - jeszcze nie wiem gdzie będzie wywiewka ale sądząc po położonej kanalizie odległość będzie spokojnie spełniona

 

h) czy jest jakiś przepis odnośnie odległości czerpni od komina na dachu ??? U mnie wychodzi około 5-6m

 

i) ewentualnie mam możliwość zamontowania czerpni w podbitce dachowej nad wejściem do domu... warunek ponad 2m od ziemi do wlotu czerpni spełniony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...