Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Chudy beton - nie związał.


Recommended Posts

Witam,

 

Zastanawiam się co może być nie tak.

 

Dzień wcześniej zamówiłem suchy chudy beton B10 5,5m3.

 

Wykop wykonany dzień przed chudym na samym dnie było z 5cm wody gruntowej (zaskórnej), wcześnie rano przed przyjazdem chudym zostało wszystko wypompowane, dno wykopu zostało tylko wilgotne z niewielkimi małymi kałużami.

Luźny piasek (taka melasa piachu z wodą) zostałą wybrana.

 

Punktualnie o 8.00 przyjechał chudy na działkę na wywrotce (do betoniarni jest ode mnie z 5 min samochodem), więc zaczeło się układanie w wykopie przez "fachowców" rozwożenie taczką.

 

Beton przez cały czas był nakryty plandeką na działce.

 

Jak ułożyli jedną scianę (średnio 6m długą / około 30min) grubość chudego średnio 10cm, zawibrowali zagęszczarką płytową przejechali tam i spowrotem ze 2 razy (dość wolno).

 

Po robocie było gdzieś o koło 15.00

 

Dziś patrze a chudy beton miejscami wogóle nie związał mogę nabrać go w dłoń jak piach. Na całej powierzchni porobiły się jak by gródki związanego betonu które można wygarnąć szypą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zdarzenia upłynęły dwa dni - jak to wygląda teraz? Związał bardziej?

 

Tak czy tak jednak, jeśli to podkład pod ławy, to się nie przejmuj, chudziak pod ławami ma za zadanie tylko wyrównać teren i stanowić podłoże, on nie musi mieć żadnej wytrzymałości.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Przyczyn niezwiązania chudego betonu może być kilka, moim zdaniem najprawdopodobniej w betoniarni wymieszano cement z mokrym piachem , piach maja pod chmurką, a w takiej mieszance cement się częściowo utwardził nie tworząc jednak bryły tylko ziarnka czy grudki piachu oklejone cementem, drugim powodem jest prawdopodobnie mokre podłoże , przy samym dnie bardziej wilgotna warstwa wchłonęła wodę i szybko związała ,jak było ciepło i na dodatek wiatr, tworząc parucentymetrową nieprzepuszczalną dla wody warstwę która odcięła od wody wierzch. ponieważ cement już związał się częściowo z wilgocią piachu raczej się nie utwardzi , można to sprawdzić próbując rozmieszać parę garści tej mieszanki w wodzie , jak woda nie żmieni koloru , tak jak barwi ją rozpuszczany cement, to znaczy że cement już zareagował i więcej nie zwiąże. Pytanie jest czy to ważne. moim zdaniem nie, podbudowa pod ławę nie musi być chudym betonem ,można użyć zagęszczony piach co de facto właśnie zrobiłeś. Sam parę razy woziłem przyczepką beton z betoniarni , po 0,3 kubika, był robiony z minimalną ilością wody gdyż inaczej w czasie jazdy, parę kilometrów wystarczy, by się zawibrował. na budowie dodałem mu wody i rozmieszałem i tak zrobiłem ławę na ganek w cenie samodzielnego mieszania betoniarą. Życzę powodzenia i pozdrawiam. Edytowane przez tomraider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś ekipa odkopywała i zdejmowała szalunki, chudziak wygląda dobrze.

Najgorze to to że w nocy przeszła nawałnica z piorunami i się wszystko spowrotem się obsypuje i stoi około 5cm wody od spodu ławy ... :(

 

Woda betonowi nie szkodzi, lepiej jak w takie jak ostatnio upały jak postoi w wodzie, osypywanie się wykopów, taki urok moje też się osypywały a padało prawie bez przerw ze 3 miesiące, zawsze można w jednym rogu wykopać dołek na wiadro, wiadro powiercić by nie naleciało kamyczków blokujących pompę ,obciążyć by nie wypłynęło i pompować gdzieś na bok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cement wiąże do pełnej wytrzymałości zdaje się, że coś koło 28 dni. To, że wbiłeś łopatę po dwóch dniach jeszcze nie znaczy, że wbijesz za dni kilka. Nie mniej jednak czuję, że gdzieś tkwi mały ale jednak błąd. Pogadaj z kierownikiem budowy. Czegoś jednak zabrakło.

Wody?

Wilgoci?

Czasu?

I najgorsze, może zabrakło dodatku w mieszance B10 czyli cementu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cement wiąże do pełnej wytrzymałości zdaje się, że coś koło 28 dni. To, że wbiłeś łopatę po dwóch dniach jeszcze nie znaczy, że wbijesz za dni kilka.

Po 28 dniach beton nie osiąga pełnej wytrzymałości , trwa to zdecydowanie dłużej, w praktyce beton wiąże przez wiele lat z czasem coraz wolniej ale zawsze towarzyszy temu wzrost wytrzymałości ( głównie na ściskanie). Jak masz dobrze wykonany beton to już po parunastu godzinach nie wbijesz łopaty. pojedż do betoniarni i zapytaj czym ,według obecnych norm, jest klasa betonu i jaką metodą określa sie jego wytrzymałość i czas po jakim ją osiąga a barrrrrdzo się zdziwisz.

 

I najgorsze, może zabrakło dodatku w mieszance B10 czyli cementu?

 

Niemożliwe , betoniarnia nie przekręciła by klienta na 5,5 kubika B10 , jak już to takiego co buduje autostradę i zamawia tysiącami kubików

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 years później...
Witam. Podepne się pod temat. Wylałem fundament 30x30 bezpośrednio w ziemi, zazbrojony pod altankę na działce. Beton sam zrobiłem w betoniarce w proporcjach 3:1 w temp. 15 stopni. Po 7 dniach zacząłem murować na nim 1 warstwę z bloczka betonowego. Beton z góry jest twardy, można po nim chodzić dlatego postanowiłem murować. Ale zauważyłem z boku, że beton jakby nie związał, jest kruchy, można go skrobać a nawet wbić szpadel, jakby mokry. Kolor ma grafitowy. Moje pytanie. Czy ten beton jeszcze zwiąże? Czy mogę na nim stawiać 1 warstwę bloczka betonowego a na to suporex 12?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...