Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Łaty a prawidłowosc wykonania


boruvva

Recommended Posts

Mam prosbe, jakby jakis dekarz mógł sie wypowiedziec nt. kładzenia gwoździ pod łaty w celu ich wypoziomowania, czy taka praktyka jest stosowana to byłbym bardzo wdzięczny.

 

Pozdrawiam

 

Sam rozmierzałem i nabijałem kontrłaty i łaty więc mam doświadczenie. łaty poziomowałem mocno napiętym sznurkiem , jako podkładki użyłem prostokątów 6x5cm ze sklejki o grubości 2,4, 6,8,10 mm . łaty na łączeniach ( by się nie rozłupały) nawiercałem wiertłem 4 mm , każdy gwóżdż pierścieniowy musi wejść przez łatę w kontrłatę, te na łączeniu dwóch łat ( w kolejnych rzędach łączenie robiłem mijankowo) biłem pod kątem. Gwożdzie jako podkładki to lipa, między kontrą a łatą musi być tarcie inaczej gwóżdż pracuje zginanie i czyli raczej niekorzestnie co może powodować jego wyrywanie z drewna. Pogoń paproków z dachu , weż porządną ekipę , im dalej w las tym więcej drzew, dach najważniejszy z całego domu, ciekawe jak Ci zrobią okap i wentylację połaci , po łatach można mieć uzasadnione obawy.powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Pogoń paproków z dachu , weż porządną ekipę , im dalej w las tym więcej drzew, dach najważniejszy z całego domu, ciekawe jak Ci zrobią okap i wentylację połaci , po łatach można mieć uzasadnione obawy.powodzenia.

 

Łatwo powiedzieć, jak ich mam pogonić jak mam umowę na wykonanie podpisaną?

Oczywiście co do okapów zgadłeś, bo to tez już zdążyli spieprzyć, az w nerwach wykonałem dla nich taką oto instrukcje jak mają to zrobić.

prawidlowy_montaz_obreb_rynny.jpg

 

Bo Panowie już zdązyli nabić 2 rzędy łat pod folie. A jak zapytłem co wentylacja to usłyszałem ze mozna dac (nie, że trzeba dac!) listwę wentylacyjna ale wtedy 1 rząd płytek będzie pod innym kątem.

Nie ważne, ze 2 instrukcje montażu dostali i tak robią po swojemu.

MASAKRA!

Edytowane przez boruvva
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to jest wersja "robocza" tak im tylko warstwy ułożyłem, żeby wiedzieli o co chodzi.

Panowie muszą teraz obniżyć deskę czołową z rynna o jakies 5-6cm, folia oczywiście będzie zakryta płytką i przyklejona taśmą butylową , pas nadrynnowy będzie również pod płytką., częściowo.

Wszystko tak jak w instrukcji montażu.

Edytowane przez boruvva
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero zaczołem budowę i juz mnie szlak trafia jak widze ze coś nie teges ... :mad:

 

Ostatnio zagruntowali ścianę fund. i poszli odkopywać z innej strony ławę to oczywiście musieli pobrudzić tą zaizolowaną ścianę piachem, musiałem skrobać to szczotką drucianą tak się cholerny piach przykleił do środka gruntującego ...

 

Podziwiam Pana tomraider-a że znajduje czas na budowę SWYMI RĘCAMI swojego domu po za pracą ...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągniesz folię na pas nadrynnowy i powstaje " kieszeń". Dużo lepiej jest zrobić pas podrynnowy wywinięty na połać z 10 cm i do niego przykleić folię. Jan.

Mistrzu Janie a nie warto dodać do tego pas nadrynnowy by chronić ostatnią łatę przed wilgocią np. z zalegającego śniegu w rynnach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Ja tu czegoś nie rozumiem. Jak można powierzyć wykonanie pokrycia dachu z takiego materiału tak nieodpowiedzialnej ekipie? Ekipie, która nie potrafi poprawnie wykonać okapu. Jak można krycie wstępne robić folią i stosować taką rynnę? Jak można taką tandetę łączyć ze Strutonitem??? A może ja się nie znam? A tak na marginesie czym będą mocowane płytki, czy aby nie wkrętami do gipsu? Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Jak można krycie wstępne robić folią i stosować taką rynnę? Jak można taką tandetę łączyć ze Strutonitem??? A może ja się nie znam? A tak na marginesie czym będą mocowane płytki, czy aby nie wkrętami do gipsu? Pozdrawiam.

 

Witam,

Co masz na myśli pisząc "Jak można taką tandetę łączyć ze Strutonitem" chodzi o rynnę czy o wykonanie łat?

Co jest nie tak z tą rynną?

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Struktonit jest drogim, dobrej jakości materiałem o dość dużej żywotności. Można powiedzieć, że to wyrafinowane pokrycie idealnie imitujące łupek naturalny. Stosowanie zatem do tego pokrycia folii jako krycia wstępnego to nieporozumienie gdyż folia to tandetny materiał o krótkiej żywotności, nie gwarantujący szczelności i nieodporny na UV. Podobnie rzecz się ma z rynnami. Do tego pokrycia powinny być zastosowane rynny z materiałów szlachetnych takich jak miedź, tytan-cynk czy aluminium na solidnych hakach a nie ciągniona tandetna rynna gzymsówka. Osobną kwestią jest wykonanie okapu, jeszcze inną kuriozalne podkładanie gwoździ przy wyprowadzaniu łat a jeszcze inną jest kwestia wykonania więźby skoro aż tyle trzeba podkładać. Jak z tego widać poza materiałem pokryciowym, który jest bardzo dobry nic dobrego o tym dachu powiedzieć nie można. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...