Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak poprawnie wykonać pomiar wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

Witam,

 

Zastanawiam się czy jest w prawie zdefiniowane jak poprawnie wykonać pomiar wentylacji mechanicznej. Chcę zlecić wykonanie pomiarów, ale nie wiem jak zweryfikować poprawność wykonania pomiarów i ich wiarygodność.

 

Mam reku Samsunga o wydajności max 350m3/h, a dom o powierzchni wentylowanej około 160m2. Przeważnie reku działa na I biegu czyli katalogowo 260m3, gdy sa znajomi przelaczam na II czyli 300m3.

 

Gdy będę wykonywał pomiar na jakim biegu powinienem pomiar wykonać?

 

Czy w prawie jest zdefiniowany próg głośności na anemostatach?

 

Dziękuję za wszelkie komentarze.

 

Pozdrawiam,

Homer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

z tym mierzeniem to nie jest taka prosta sprawa ;)

350 m3 to jest wydajność przy określonych oporach instalacji, jeżeli Twoja instalacja ma inne opory niż te nominalne to możesz mieć wydajność większą albo mniejszą

mierzyć możesz na każdych obrotach, ale najlepiej na max bo nigdy nie możesz mieć pewności, że ustawione np 50 % wydajności to jest na pewno 50 % a nie np 45 lub 55.

tak w ogóle to czemu chcesz mierzyć wydajności? coś Twoim zdaniem źle działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do tematu

Niedawno podłączyłem rekuperator i tez mam wrażenie, ze coś słabo to "dmucha" . Rekuperator mam w piwnicy i na pewno wg mnie jest różnica pomiędzy nadmuchem na parterze a na pietrze. Ile kosztują takie pomiary ? Ewentualnie czy wykonawca wentylacji powinien takie pomiary zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do tematu

Niedawno podłączyłem rekuperator i tez mam wrażenie, ze coś słabo to "dmucha" . Rekuperator mam w piwnicy i na pewno wg mnie jest różnica pomiędzy nadmuchem na parterze a na pietrze. Ile kosztują takie pomiary ? Ewentualnie czy wykonawca wentylacji powinien takie pomiary zrobić?

 

Koszt pomiaru z tego co się dowiedziałem to około 30-35 zł za punkt wraz z protokołem. Ale dalej zostaje nierozwiązany temat jak poprawnie wykonać pomiar. Na forum widzę odpowiedzi że mierzy się na dowolnym biegu, jak i że na maxymalnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym mierzeniem to nie jest taka prosta sprawa ;)

350 m3 to jest wydajność przy określonych oporach instalacji, jeżeli Twoja instalacja ma inne opory niż te nominalne to możesz mieć wydajność większą albo mniejszą

mierzyć możesz na każdych obrotach, ale najlepiej na max bo nigdy nie możesz mieć pewności, że ustawione np 50 % wydajności to jest na pewno 50 % a nie np 45 lub 55.

tak w ogóle to czemu chcesz mierzyć wydajności? coś Twoim zdaniem źle działa?

 

Chcę podłączyć GWC i zanim to zrobię chcę mieć wiarygodne pomiary, aby po podłączeniu i pomierzeniu wiedzieć jakie zmiany w instalacji zaszły. Poza tym wykonawca dostarczył mi według mnie nieprawdziwe pomiary - widziałem jak je wykonywał i potem ściągnąłem instrukcje od KIMO i wiem, że źle je wykonał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę podłączyć GWC i zanim to zrobię chcę mieć wiarygodne pomiary, aby po podłączeniu i pomierzeniu wiedzieć jakie zmiany w instalacji zaszły. Poza tym wykonawca dostarczył mi według mnie nieprawdziwe pomiary - widziałem jak je wykonywał i potem ściągnąłem instrukcje od KIMO i wiem, że źle je wykonał.

 

nie ma się co dziwić, jedynym przepisem do WM - wydajność jest to, co napisał producent urządzenia, smutne, ale prawdziwe...

Jak Twój Samsung ma 350m3/h wydajności, to wcale nie jest powiedziane, że po podłączeniu go do instalacji spadek osiągnie 50%, masz teraz odpowiedz dlaczego instalator robił "dziwne" pomiary, co miał Ci powiedzieć po montażu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie wiem jak zweryfikować poprawność wykonania pomiarów i ich wiarygodność.

Prosta sprawa. Należy być przy tym i patrzyć jak robią. Inna kwestia, to czy chcesz mieć to zmierzone raz, czy chcesz poobserwować i coś poregulować. Jeśli to drugie, to polecam kupić anemometr/wiatromierz cyfrowy (do nabycia na znanym portalu aukcyjnym za 60-80zł) oraz wykonać z kartonu/folii i taśmy klejącej lejek o średnicy szerszej koło 30-50cm, a węższej koło 10-15cm. Następnie przykładasz lejek szerszym końcem do sufitu by szczelnie objąć anemostat, a wiatromierzem przy węższym końcu lejka mierzysz prędkość wylatującego powietrza. Następnie znając średnicę węższego wylotu lejka i prędkość wypływu powietrza wyliczasz wydajność punktu wentylacji. Możesz te swoje pomiary porównać z profesjonalnie wykonanymi i w ten sposób potwierdzisz wiarygodność obu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Nie mierzy się domowej wentylacji. Strumień jest zbyt mały a nawiew to naczynia połączone. Balometr przy jednym anemostacie spowoduje, że więcej powietrza poleci innymi kanałami.

Dlatego wentylacje takie robi się w wersji samoregulującej. Anemostat 80mm ma dokładność nastawu około 50m3/h ... i ruch na jednym zmienia strumień na wszystkich - więc szkoda czasu na "regulacje"

Co do szumów... instalacja prawidłowo wykonana nie może być w ogóle słyszalna w najcichszą noc przy 130m3/h

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mierzy się domowej wentylacji.

 

chyba kolega się trochę zapędził...

świat praktyczny trochę jednak różni się od tego teoretycznego i o ile w teorii wszystko jest takie oczywiste o tyle w praktyce już nie do końca...

nie zawsze da się zaprojektować i zrobić instalację w domku tak aby prawidłowe wydajności na poszczególnych anemostatach były wynikową średnic kanałów i ich długości, najczęściej trzeba użyć przepustnic chociażby w celu obniżenia kosztów instalacji albo ze względu na ograniczoną przestrzeń do prowadzenia kanałów a skoro już pojawiają się przepustnice to logicznym jest, że trzeba jakoś zmierzyć przepływy po to żeby te przepustnice odpowiednio ustawić...

to, że przyłożenie urządzenia pomiarowego do jednego anemostatu powoduje jakąś zmianę wydajności na pozostałych nie oznacza braku sensowności pomiarów bo ten podobny błąd pomiarowy pojawi się na każdym anemostacie więc można z wystarczającą dokładnością mierzyć przepływy i regulować instalację...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używam przepustnic do domowych wentylacji. Przy najcichszych przepływach i najmniejszych oporach ( optymalna prędkość powietrza w kanale od 2m/sek do 5m/sek) na ogół kanały mają 53mm 63mm 68mm - i nie spotyka się przepustnic. Po to są skrzynki by była samoregulacja. Często też się stosuje anemostaty stałe bez regulacji.

Nie pomierzy Szanowny Pan 130m3/h rozbite z jednego miejsca na np, 7 anemostatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używam przepustnic do domowych wentylacji. Przy najcichszych przepływach i najmniejszych oporach ( optymalna prędkość powietrza w kanale od 2m/sek do 5m/sek) na ogół kanały mają 53mm 63mm 68mm - i nie spotyka się przepustnic. Po to są skrzynki by była samoregulacja. Często też się stosuje anemostaty stałe bez regulacji.

Nie pomierzy Szanowny Pan 130m3/h rozbite z jednego miejsca na np, 7 anemostatów.

 

a co to za wydajności w takich rureczkach? i jaki system posiada takie rozmiary kanałów?

samoregulacja w przypadku wentylacji to jest robienie z ludzi idiotów, jak chcę mieć na jednym anemostacie 30 m3 a na drugim 130 m3 to jaka cudowna skrzynka mi to sama wyreguluje?

po pierwsze przy 130 nie muszę mierzyć bo najczęściej urządzenia mają 350 i więcej

po drugie pomiary wykonane na 350 jak i na 100 pokrywają się i spokojnie da się nawet prostym i tanim mierniczkiem dokonać tych pomiarów i prawidłowo na ich podstawie wyregulować instalację

negowanie tego faktu jest bzdurą i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja piszę o wentylacji domowej - prędkość powietrza w kanałach wynosi od 2m/sek do 5m/sek - to jakie mają być rureczki? Robię te wentylacje od 1989 roku i muszą być takie rureczki, powietrze nie może się rozprężać w kanałach. a wentylacja to nie zabawa, ma określone strumienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co to za wydajności w takich rureczkach? i jaki system posiada takie rozmiary kanałów?

samoregulacja w przypadku wentylacji to jest robienie z ludzi idiotów, jak chcę mieć na jednym anemostacie 30 m3 a na drugim 130 m3 to jaka cudowna skrzynka mi to sama wyreguluje?...

 

sławek ty czytasz co piszesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...