Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak poprawnie wykonać pomiar wentylacji mechanicznej


Recommended Posts

sławek, gdybyś wykonał instalację na trójnikach przy której projektowaniu dałbyś radę policzyć ilość powietrza na każdym anemostacie to musiałbyś ją regulować?

 

policzenie ilości powietrza a właściwa ilość powietrza na anemostacie to są dwie różne sprawy...

policzyć to sobie można można wszystko co się komu podoba i nie rób z siebie kangaxx takiego samego wszechwiedzącego mistrza nad mistrze jak TB bo większość instalacji na trójnikach jest prowadzona w taki sposób na jaki pozwala architektura budynku i względy wnętrzarskie inwestora a nie tak jak mówią obliczenia więc konieczność zastosowania przepustnic jest bezwzględna...

skupcie się może na tym żeby doradzić ludziom jak mogą wyregulować taką instalację skoro już taką mają a nie uświadamiajcie ich na siłę, że powinni coś tam policzyć lub zrobić to na innych rurach...

to jest jak uczenie siedemnastoletniej córki tego jak używać prezerwatyw po tym jak już w ciąże zaszła...

owszem, może to być pomocne, ale nie w tym momencie, teraz to trzeba ją uczyć jak prać pieluchy...

(żeby uciąć niepotrzebne komentarze ja mam syna w wieku jeszcze zdecydowanie przedprodukcyjnym ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

policzenie ilości powietrza a właściwa ilość powietrza na anemostacie to są dwie różne sprawy...

policzyć to sobie można można wszystko co się komu podoba...

 

może dlatego nie trybisz o czym mówię, jeżeli wyliczysz że powinno ci wpadać 50m3/h a wpada 90 TO COŚ JEST ŹLE, nie ma czegoś takiego jak dwie różne sprawy, zamawiasz w lakierni zielony lakier i odbierasz różowy by potem go poprawiać by był zielony?

 

powiem ci o co mi chodzi z tym liczeniem, bardzo trudno jest to wyliczyć i wszystkie projekty od architektów też nie mają niczego wyliczonego tylko stertę pobożnych życzeń, dlatego wsadza się przepustnice, jeśli WYLICZYSZ wydatki powietrza PRAWIDŁOWO to nie potrzebujesz przepustnic i kropka, nie robię z siebie wszystkowiedzącego tylko tłumaczę proste fakty, dodajesz 2+2 i jeżeli się nie pomylisz to wychodzi 4, idziesz potem do sklepu i kupujesz dokładnie tyle samo 2 i 2 i nadal będziesz twierdził że w ręce trzymasz 3 i musisz zrobić poprawkę bo 4 batoniki w kieszeni to inna ilość niż 4 na kartce ?

 

nie dajesz sobie powiedzieć małej prawdy, instalację rozdzielaczową jest duuużo łatwiej zaprojektować dlatego nie trzeba regulacji

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, a może spotkamy się u mnie w domu ;) ja postawie jakieś napitki i coś aby te napitki zagryść i podyskutujemy bazując na wykonanej i uruchomionej instalacji. Pewnie z oględzin,pomiarów i dyskusji wyjdzie, że mam jedną z najgorzej wykonanych instalacji w województwie mazowieckim , ale za to będzie to potwierdzone przez wszystkie strony ;)))). Ze spotkania zrobimy notatki i zamieścimy na formum. Zapraszam serdecznie do Legionowa..

Proponuje: sobota w ciagu dnia, lub jakiś dzień w tygodniu po 18:30.

Edytowane przez homer76
update
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, a może spotkamy się u mnie w domu ;) ja postawie jakieś napitki i coś aby te napitki zagryść i podyskutujemy bazując na wykonanej i uruchomionej instalacji. Pewnie z oględzin,pomiarów i dyskusji wyjdzie, że mam jedną z najgorzej wykonanych instalacji w województwie mazowieckim , ale za to będzie to potwierdzone przez wszystkie strony ;)))). Ze spotkania zrobimy notatki i zamieścimy na formum. Zapraszam serdecznie do Legionowa..

Proponuje: sobota w ciagu dnia, lub jakiś dzień w tygodniu po 18:30.

Co znaczy najgorzej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy najgorzej?

 

taki żart ;) dopóki nie porówna sie kilku instalacji każdy pewnie uważa, że jego działa dobrze/najlepiej.

Tak jest ze wszystkim w życiu, tylko skonfrontowanie kilku produktów/instalacji/dań/książek/samochodów/proszków/itd.. może pokazać słabe i dobre strony.

 

Tak czy inaczej zaproszenie podtrzymuje.

Edytowane przez homer76
ortografia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewne sprawy dają się ocenić. Np. opory na instalacji czy poziom szumów.

Można dokonać pomiaru na kanale głównym nawiewnym - i porównać z instalacja i bez instalacji na tym samym poborze mocy.

Co do szumów... wentylacja pracująca na 100-150m3/h nie może być wśród nocnej ciszy słyszalna, czyli nie możemy wiedzieć czy wentylacja chodzi czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Pozwólcie że odświeżę temat..

mam zrobioną wentylację mechaniczną.. pozakładane anemostaty, reku pracuje.. póki co chodzi.. nie narzekam na działanie.. ale oczywiście człowiek zawsze się nudzi i szuka problemów ;).. kolega podrzucił mi anemometr - z tego co wiem to jakiś całkiem przyzwoity.. chciałem sobie pomierzyć z ciekawości wentylację).. i pytanie - jak się do tego zabrać:

1. Przyrząd - na końcu ma śmigiełko więc żeby przy anemostatach sprawdzić to trzeba by coś w rodzaju balometru chyba skonstruować - czy cały strumień skierować przez przyrząd?

2. Czy mierzymy tylko na nawiewie czy na wyciągu też (i czy technika taka sama - znaczy balometr do anemostatu) ? bo w sumie jak dom nie jest szczelny i ilości anemostatów nawiewnych i wywiewnych są różne to niekoniecznie szybkość nawiewu i wywiewu będzie taka sama..

 

3. jak to potem przeliczyć ? wynik będę miał w m/s, rury są 75mm - jak to przeliczyć potem na m3/h :

podejrzewam że ten wzór:

 

V [m3/s] =w*A,

gdzie:

w - prędkość przepływu powietrza, [m/s].

A - pole powierzchni przekroju poprzecznego kanału, [m2].

 

może być wyjściowym do obliczenia?

i jak to potem liczyć - jeśli będę miał np 10 anemostatów i na każdym wyjdzie mi 2m/s to powinno się potem zsumować cząstkowe i będę miał pełen wydatek?

 

wtedy będzie tak:

 

przekrój kanału w m2 wychodzi około 0,018m2

i powiedzmy, że prędkość będzie 2m/s - czyli przepływ wyjdzie 0,036m3/s (jako że 1m3/s to 3600m3/h) = 129.6 m3/h

 

kalkulator http://www.endmemo.com/sconvert/m3_sm3_h.php

 

i jak mam np 5 anemostatów to przy pomiarach po te 2m/s na kazdym to razem wyjdzie 650 m3/h ?

(wartości oczywiście przykładowe) ?

 

czy jako średnicę do obliczeń przyjmować średnicę anemostatu a nie kanału (bo instalacja robiona na skrzynkach rozprężnych i do niej dochodzą czasem po dwie lub trzy rury) ?

jeśli tak to w powyższym przykładzie wynik przy 2 m/s wyjdzie 353 m3/h

 

może ktoś napisać jak to pomierzyć i policzyć? bo coś te wartości mi wychodzą chyba za duże

 

4. no i jeszcze jedno pytanie - w reku mam możliwość regulacji obrotów osobno wentylatora nawiewnego i wyciągowego - czy to się mierzy (anemostaty wyciągowe) i czy ustawić go tak żeby wydatki in/out się równoważyły czy jakoś inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda Pana czasu. Nie ma możliwości zmierzyć domowej wentylacji . Nie pomoże anemometr ( niezależnie od klasy ) nie pomoże nawet najlepszy balometr ( bardziej nadający się do anemostatów.

Przepływy w kanałach można by mierzyć poprzez prędkość w różnych odległościach od ścianki kanału - pomiar orędkości i oporów.jpg ale to bardzo skomplikowane i tak naprawdę nic nie dające.

Niemożliwość dokonania pomiaru, wynika z tego, że wszystkie anemostaty zbiegają się w jednym miejscu. Gdy przyłożymy przyrząd do jednego, więcej powietrza poleci innymi, bo na tym wzrósł opór.

Druga kwestia to ilość powietrza - balometry zaczynają mierzyć od 40m3/h a nasza wentylacja na ogół chodzi na 130m3/h i ma 7 nawiewów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na anemostacie pokazuje pomiędzy 1.5 a 4 m/s (zalężnie od prędkści wentylatorów). a wpisujemy średnice rur czy anemostatów? (do jednego anemostatu dochodzi jedna, dwie lub trzy rury 75mm przez skrzynkę rozprężną).. czy może raczej (i to chyba będzie właściwe) średnicę rury przez którą leci do miernika Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli koniecznie chcesz sobie COŚ zmierzyć to pomysł masz dobry.

 

Polecam ci suwak wentylacyjny Rosenberg, lub aplikację Ro-eSlide na Android.

Tam wpisując pomierzone anemometrem dane, i przekroje kanałów wyliczy ci oczekiwane wartości.

 

O ile ci ten anemometr cokolwiek wskaże.

 

program jest super.. dziękuję za podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wpisujemy średnice rur czy anemostatów? (do jednego anemostatu dochodzi jedna, dwie lub trzy rury 75mm przez skrzynkę rozprężną).. czy może raczej (i to chyba będzie właściwe) średnicę rury przez którą leci do miernika

 

Wpisuj zawsze powierzchnię otworu przez który płynie powietrze, i do którego przykładasz anemostat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak właśnie robię.. po przeliczeniu wyszło mi mniej więcej tak jak na papierze z wykresu wentylatorów i policzonych oporów..

a jak z mierzeniem wywiewów? powinno wychodzić mniej więcej to samo co na nawiewach? tzn. jak pomierzę i byłaby różnica to próbować na sterowniku to bilansować? obroty wentylatorów są podobne..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to była instalacja idealna, mógłbyś tu posłużyć się prawem Kirchoffa - problem w tym, że idealnej instalacji zrobić się nie da.

 

Czy regulacja wentylatorem ma sens? - nie sądzę.

Jeśli masz silniki ec, to możesz próbować to wyrównać.

Ale każda zmiana % wydajności jednego z wentylatorów to ponowny pomiar na wszystkich anemostatach.

 

Wniosek z tego taki, że lepiej na zdrowie ci wyjdzie jak to zostawisz i pójdziesz pojeździć na rowerze.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...