Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O kominach, krótko i na temat ...


kominiarz

Recommended Posts

W temacie Kominki wbrew pozorom pojawia się mnóstwo spraw związanych z kominami, które są nieodzownym elementem każdego kominka. Nie jednemu inwestorowi właśnie kominy spędzają sen z oczu, postaram się to zmienić. W związku z tym postanowiłem założyć nowy temat, w którym będę się starał oczywiście w miarę możliwości odpowiadać na pytania i wątpliwości wszystkich zainteresowanych. Postaram się również od czasu do czasu wrzucić tu jakąś ciekawostkę związaną z eksploatacją oraz szeroko pojętym bezpieczeństwem dotyczącym zarówno systemów kominowych wszelkiej maści jak i kominków. Serdecznie zapraszam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 304
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Może na początek...

Nie wiem czy da się określić konkretną datę.

Od kiedy w Polsce zaczęto "udoskonalać" kominy w domach rodzinnych?

 

Bo z tego co wiem, przez ileś wieków, budowało się kominy z cegieł, które zresztą funkcjonują do dziś. Jakoś ich była różna, ale to normalne.

Ale to był standard i nkt tu raczej nic nie kombinował i "udoskonalał" Wiem, że teraz różne kotły, paleniska, ale zostawmy to z boku.

Edytowane przez nurt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel życzył sobie troszkę historii, Piotr zaś chciał o przepisach, więc proszę:

 

Zanim tradycyjne ogniska ewoluowały i przerodziły się we współczesne kominy działy się powiedzmy dość ciekawe rzeczy, oto kilka przykładów:

 

Najstarsze, zabytkowe kominy szerokie noszące również miano niemieckich datowane są na XIII wiek. Podobne świadectwa na ten temat można również znaleźć w piśmie wenecjańskim z roku 1347, w Rosji powstały pierwsze, ekonomiczne w porównaniu z niemieckimi kominy o małych przekrojach. Nieco później w XIV wieku tego typu rozwiązania techniczne były już bardziej powszechne, kominy budowano w Pradze, Wiedniu a nawet w Krakowie. Można również znaleźć wzmianki o kominach usytuowanych w murach ochronnych.

 

Ale co się działo wcześniej?

 

W starożytnej Grecji nie było kominów, w starożytnych budowlach ewakuacja dymu była zorganizowane przez otwory z zamkniętą klapą, te prymitywne na dzisiejsze czasy sposoby wspomina również grecki poeta Alexis. Rzymianie nie budowali kominów, przynajmniej nie ma szczegółowej wiedzy na ten temat, odprowadzenie spalin realizowano poprzez otwory w dachu. Pierwsze kominy mogły być wykonywane ze słomy, drewna, kamienia z użyciem gliny. Do dziś toczą się spory jak to naprawdę było, czy dym wylatywał początkowo otworem w dachu, czy celowo przez słomiane, trzcinowe i zarazem nieszczelne pokrycie dachowe.

 

Początki rzemiosła kominiarskiego powstały wraz powstaniem pierwszych kominów, czyli na przełomie XIII i XIV wieku. Budowa pierwszych, jakże niedoskonałych przewodów kominowych była przyczyną wielu pożarów, ogień potrafił strawić całe miasta i wsie. Zanieczyszczone kanały wymuszały więc obowiązek regularnego czyszczenia. Zjawienie się kominiarza w miastach, czy na wsiach było wielkim poruszeniem całej ówczesnej społeczności, kominiarz przynosił ze sobą szczęście ponieważ zapobiegał nieszczęściu.

 

No właśnie, a jak jest dziś?

 

Nasuwa mi się taka refleksja:

 

Kiedyś były kominy niedoskonałe, niebezpieczne... do dziś tak naprawdę niewiele się zmieniło.

Kiedyś czyszczenie kominów było oczywistością, a dziś w czasach współczesnych?

 

Dziś nasz kochany Minister w noweli ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1) z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów w rozdziale 7 pisze :

 

3. Czynności, o których mowa (czytaj czyszczenie kominów) wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.

 

A następnie:

 

4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego.

 

Jaka jest to ochrona przeciwpożarowa, tego nie wiem, może Pan Minister się wypowie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę, dużo osób na stanowiskach pracy, gotowych swoimi zaradami i wiadomościami, udzielać informacji.

Informacji, które możliwe że gdzieś, do kogoś dotrą i będą pomocne.

 

Jako, że temat (kategoria) to kominki, warto by napisać od strony kominiarskiej jaka temperatura spalin z wkładu kominkowego będzie optymalna dla kominów aktualnie budowanych. Czyli informacja uniwersalna, bez rozpisywania się i analizowania jaki komin jest wybudowany u użytkownika.

No i druga jednoznaczna informacja dotycząca opału, jaki ma być użyty do palenia w wkładzie kominkowym w celu uzyskania atmosfery i ciepełka.

 

Czyli dla wyjaśnień:

I Masz przewidziany kominek w budynku i zaprojektowany i wybudowany komin do niego.

1) Zalecana " bezpieczna" i uniwersalna temperatura spalin dla komina, bez względu na to jaki jest to: .................

 

II Masz budynek starszy i kominy (komin z reguły murowany) które obsługiwały piece kaflowe

1) Po przeglądzie kominów, jeżeli zainstalujesz wkład kominkowy to zalecana uniwersalna temperatura spalin: .................

 

Czyli bez zbędnych filozofii, wymądrzań się mających na celu własne dowartościowanie i kreowanie się na wszystkowiedzących. Zbędne detale, analizy i mnożenie szczegółów rozbije każdy temat i uczyni go nieczytelnym, wprowadza również mętlik...

 

TEMPERATURA spalin oczywiście musi zakładać ekonomikę spalania, czyli eliminować wkłady i inne paleniska które tej ekonomiki spalania nie posiadają.

Wiem, że ukierunkowanie i uniwersalność odpowiedzi wzbudzi sprzeciw wielu filozofów z branży kominkowej.

 

Wszelkie rozwiązania inne niestandardowe dotyczące akumulacji, kominów, odzysku ciepła z spalin, zostawmy firmom które to wykonują i zazwyczaj pracując mają swoje doświadczenie i życie rodzinne. Nie mają również z względów zrozumiałych czasu na przesiadywanie i rozpisywanie się na forum. Chociaż pracując, budując praktycznie i faktycznie, mają zasoby wiadomości i umiejętności bardzo duże. Takich firm prawdopodobnie będą setki w Polsce.

Edytowane przez nurt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eniek mając krótki zarys historii zduństwa i jak się miały do tego kominy myślę że będzie można pisać o " kominach krótko i na temat " , wszak zdun musiał mieć wiedzę dotyczącą kominów a nie jedynie przy pracy mówić dzieciom, że bociany tam dzieci wrzucają albo babajaga wejdzie albo święty mikołaj.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło matyldo kangurzyco pestkowska....Bohuniu jak zwykle na stanowisku. Czyli "jak rozpieprzyć każdy pożyteczny watek"?

 

A miałeś być na urlopie?!

Bohusz mówił mi, że aktualny wzmożony okres na kominki i związana z tym masowa realizacja zamówień, zmusiła go do przełożenia urlopu wypoczynkowego na inny termin. Również kooperanci firmy Bohusza których materiały są wykorzystywane do budowy kominków, musieli wstrzymać urlopowanie pracowników.

Edytowane przez nurt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eniu po co zaśmiecasz ten wątek swoimi wpisami nie związanymi z tematem i odnoszącymi się do wpisów użytkowników piszącymi zgodnie z tematem i próbującymi, temat ujednolicić.

Pytania i wątpliwości jakie mają przeciętni klienci i zainteresowani, można jedynie poznać pracując w terenie na co dzień...

Ty jedynie znasz wyrywek tych wątpliwości z tego forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eniu obiecuje, że już nie będzie zaśmiecał tego wątku... :D

 

nie o to chodzi, śmiało tu wpadaj bo też na pewno będziesz pomocny...

 

Piotra Bature, Daniela, Foresta oraz innych też serdecznie zapraszam... jak by co...

 

Proszę tylko o nie kruszenie kopii na tematy nie związane z tytułem, to miejsce jest przeznaczone dla tych, którzy faktycznie mają kominowe wątpliwości, a naszą rolą jest pomoc w ich rozwiązywaniu.

 

Dziękuję, kominiarz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak...oczywiście! Już parę takich K R Ó T K I C H wątków zakładałem...Zostaw Kominiarzowi co jego, załóż sobie watek "pitu pitu Daniel z Bohuszem o nurtujących ich problemach"...

 

nie o to chodziło. Króciutka historia zduństwa i to w jaki sposób wykorzystywany był do tego komin, jak robiony i konstruowany myślę, że wniósłby sporo do wątku. Wątek jest o "kominach krótko i na temat", więc nie można uogólniać, tylko konkretnie co do czego i jak. A bez zarysu zarówno dawnych technik jak i dzisiejszych nie da się prowadzić tego wątku.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno w kategorii "kominki" rozmawiać o kominach do kotłów CO, czy to węglowych, gazowych, olejowych itp. itp.

Dawniej nie było najpopularniejszych aktualnie kominków z wkładami kominkowymi....

Są inne kategorie na forum, niech sobie tam analizują stosowne kominy.

Ciekawe, czy to robią?

 

____________________________________________________

 

Kominek z wkładem kominkowym (szyba) z zamkniętą komorą spalania.

 

POPULARNE, projektowane i budowane kominy, przewidziane do kominków

 

PALIWO PRZEZNACZONE DO WKŁADÓW KOMINKOWYCH

 

Uniwersalna bezpieczna (asekuracyjna), oszczędna, temperatura spali....... tyle i tyle......

 

Koniec dyskusji...... - miało być krótko i na temat

 

Sytuacja wyjątkowe, omawiane indywidualnie z kominiarzem, lub z profesjonalną zarejestrowaną firmą kominkową której się chce w takowe sprawy bawić dochodowo.

Edytowane przez nurt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno w kategorii "kominki" rozmawiać o kominach do kotłów CO, czy to węglowych, gazowych, olejowych itp. itp.

Dawniej nie było najpopularniejszych aktualnie kominków z wkładami kominkowymi....

Są inne kategorie na forum, niech sobie tam analizują stosowne kominy.

Ciekawe, czy to robią?

 

____________________________________________________

 

Kominek z wkładem kominkowym (szyba) z zamkniętą komorą spalania.

 

POPULARNE, projektowane i budowane kominy, przewidziane do kominków

 

PALIWO PRZEZNACZONE DO WKŁADÓW KOMINKOWYCH

 

Uniwersalna bezpieczna (asekuracyjna), oszczędna, temperatura spali....... tyle i tyle......

 

Koniec dyskusji...... - miało być krótko i na temat

 

Sytuacja wyjątkowe, omawiane indywidualnie z kominiarzem, lub z profesjonalną zarejestrowaną firmą kominkową której się chce w takowe sprawy bawić dochodowo.

 

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan:

1) Kominek z wkładem kominkowym (szyba) z zamkniętą komorą spalania.

 

2) POPULARNE, projektowane i budowane kominy, przewidziane do kominków

 

3) PALIWO PRZEZNACZONE DO WKŁADÓW KOMINKOWYCH

 

Zalecenia:

 

Uniwersalna bezpieczna (z asekuracją), oszczędna, temperatura spalin .........................................

Koniec dyskusji...... - miało być krótko i na temat

 

Uwagi:

 

Sytuacja wyjątkowe, omawiane indywidualnie z kominiarzem, lub z profesjonalną zarejestrowaną firmą kominkową której się chce w takowe sprawy bawić zarobkowo.

 

Objaśnienie:

wypełnić miejsce wykropkowane, czyli wprowadzić temperaturę spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko,

 

chodzi mi o nieuzasadnione wpisy niektórych przedmówców w tym temacie

jak obiecałem wrzucam trochę informacji nt. tym razem kominów stalowych.

Wierzę, że te informacje przydadzą się wszystkim planującym budowę komina do kominka ze stali.

W późniejszym czasie zostanie tu omówiony komin ceramiczny.

 

Zgodnie z normą PN EN 1856-1/2, która kwalifikuje do budowy kominów stalowych wyłącznie stal kwasoodporną 1.4404 nadając jej klasyfikację L50 wszystkie elementy kominowe do budowy kominów stalowych powinny być kwasoodporne.

Pozostałe stale oznaczone L99, niesklasyfikowane w normie to zamienniki stali szlachetnej, kwasoodpornej. Od producenta systemów kominowych zależy decyzja czy kominy będą produkowane ze stali kwasoodpornej, czy też z tańszych zamienników. W przypadku zamienników raczej nie ma problemu, aby dany komin został dopuszczony do obrotu i sprzedaży w okresie gwarancji.

 

W kwestii zastosowania systemów kominowych ze stali normy wyraźnie odzwierciedlają skuteczność zastosowania konkretnych gatunków stali. Nieprawidłowy dobór będzie skutkował szybszą destrukcją materiału, co będzie skutkowało potrzebą jego szybszej wymiany.

 

Jakie stale są używane do budowy kominów?

 

1.4521 to gatunek zawierający 18%Cr, 2%Ni i dodatek Ti (mała zawartość Niklu, brak Molibdenu odpowiedzialnego za korozję)

1.4404 zawiera 18%Cr, 11%Ni i 2,2%Mo (stal kwasoodporna)

1.4828 stal zawierająca 19%Cr, 11Ni (brak Molibdenu odpowiedzialnego za korozję)

 

Jaki więc komin wybrać, aby prawidłowo i długo funkcjonował ?

 

To zależy od urządzenia jakie do niego podłączymy.

 

Stal 1.4404 – można stosować do większości paliw poza mokrą słomą, która posiada minimum 20 razy więcej chloru niż drewno i powoduje silną korozję.

Stal 1.4521 – zamiennik dla stali 1.4404, bliższy stali nierdzewnej 1.4301 raczej w ogóle nie zalecany do budowy kominów ewentualnie na płaszcze zewnętrzne, które nie mają kontaktu ze spalinami.

Stal 1.4828 – stal grubościenna zwykle o grubości do 1,0mm, używana przy paliwach stałych w warunkach wysokiej temperatury. Sprawdzi się przy kominku w sytuacji gdy będzie wysoka temperatura spalin, lecz bardzo podatna na występujące w punkcie rosy skropliny, będzie korodować w przypadku niskiej temperatury spalin.

 

Na rynku są dostępne produkty we wszystkich ww. gatunkach i tylko od nas samych zależy jaki wybierzemy.

Najpewniejszym wyborem jest prawdziwa kwasówka, którą łatwo poznać po opisie kodowym, który powinien być w sposób przejrzysty wyrażony na każdym elemencie systemu kominowego (kod L50) w przypadku braku oznaczeń lub kodu L20 powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza ponieważ świadomie wybieramy gorszy produkt podatny na korozję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...