Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewający Dom Kablami Grzejnymi


piekar25

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 243
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z tego forum użytkownicy kabli doradzili nam, że jeśli nie ma OZC w łazienkach rozstaw kabli nie powinien być wiekszy niż 15 cm i nie mniejszy niż 10cm /optymalnie 10-15cm/ a w innych pomieszczeniach nie więcej niż 20cm /najlepiej między 15-20cm/. A moc między 70-100w na m2

I przy dobieraniu kabli tego też trzymaliśmy się.

W kuchni i salonie /gdzie będą duże zyski ze słońca/ oraz w pomieszczeniu gospodarczym wyszło nam co 20cm. W gabinecie od północy 18cm. W małej łazience 10cm, w dużej 15cm.

W sypialnich na górze, które będą tylko do spania, gdzie nie chcemy utrzymywać temp. wyższej niż18st. -nie ma nic:) jeśli będzie bardzo zimno damy jakieś tanie konwektorki.

Kable Devi w dobrej cenie kupiliśmy przez strone internetowa dolejsz z W-wy.

 

Pozdr.

Edytowane przez Schatje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy takie informacje jak gesto rozkładać kable, tzn jakie odstępy to podaje producent, czy jest to gdzieś ogólnie przyjęte? Przy akumulacyjnej podłogówce wystarczy kabel 18w/m?

 

coś się zaparł z tą akumulacyjną podłogówką ...

a są jakieś inne lane z betonu...?

przyjmujesz sobie 70w na m2 pomieszczenia, bierzesz sobie ofertę danego producenta ( electra, dewi czy inne...)patrzysz który jest najbliżej tego co sobie policzyłeś i kupujesz...

jak już zakupisz ...

na rozłożony styropian układasz folię np. taką od podłogówki...

na to układasz maty zbrojące do posadzek...

do tych mat za pomocą "trytytek" mocujesz kable grzewcze, nie ważne czy ładnie czy nie ładnie , w lewo czy prawo, byle były w miarę równomiernie rozłożone...

jak już sie z tym uporasz to umawiasz się z ekipą od posadzek, oni podczas zasypywania / zalewania wystarczy że lekko popodrywają te maty tak aby zaprawa wlazła pod spód siatki i kabli, lepiej czy gorzej , bez znaczenia...( byle tylko kable nie wyłaziły z posadzki po robocie ...:p...)

 

instruktarz wyboru, podłączenia i regulacji sterowników też napisać...?:cool:

 

ps. jak boisz sie że te 70w/m2 za mało to możesz przyjąć i 150w/m2 tyle że zapłacisz prawie dwa razy więcej za kable, prawdopodobnie część sterowników będzie wymagała styczników bo ich przekaźniki wbudowane mogą nie wytrzymać a także odpowiednio mocnego przyłącza...

a na samym końcu i tak efekt będzie dokładnie taki sam...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. jak boisz sie że te 70w/m2 za mało to możesz przyjąć i 150w/m2 tyle że zapłacisz prawie dwa razy więcej za kable, prawdopodobnie część sterowników będzie wymagała styczników bo ich przekaźniki wbudowane mogą nie wytrzymać a także odpowiednio mocnego przyłącza...

a na samym końcu i tak efekt będzie dokładnie taki sam...:yes:

 

Nieprawda, im wieksza moc tym wieksze oszczednosci, Jasiek nie znasz tego twierdzenia TB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlączenie pod sterownik to juź chyba nie problem, dzieki za cenne informacje. Tylko jeszcze z tymi sterownikami, czy warto inwestować w te pogodowe czy wystarcz zwykły który ma możliwosc włączania o zadanej godzinie?

 

żadne pogodowe...

wystarczą zwykłe pokojowe byle by miały możliwości zaprogramowania kilku stref czasowych...( ustawienia w godzinach taniego prądu...)

ja u siebie mam takie...

http://allegro.pl/sterownik-termostat-tygodniowy-pokojowy-hq-jakosc-i4755032704.html

tyle ze trzeba czujnik temp. zamontowany wewnątrz obudowy wyprowadzić na zewnątrz bo ciepło samego sterownika go zakłóca , ja u siebie mam przeprowadzone do puszek z wyłącznikami oświetlenia które są obok termostatów...

od strony programowania i wszelkich ustawień "rewelka"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, juz teraz wiem wiecej, dzięki. Jeszcze taka mysl mnie naszła, czy nie warto zamiast tak grubej warstwy betonu na kable zastosowac cegłę szamotową i dopiero zalać betonem cienszą warstwą? Szamont chyba trochę lepiej akumuluje ciepło niz beton, czyź nie?

 

to niech ci te myśli odejdą...:D

nie zapędzaj się ze zbyt grubą warstwą betonu bo takie ogrzewanie staje się ciężkie do precyzyjnego dawkowania energii co przy kablach jest podstawą... ( 8-10cm to już max. )

zrób lepiej układ wodny pędzony grzałką elektryczną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to niech ci te myśli odejdą...:D

nie zapędzaj się ze zbyt grubą warstwą betonu bo takie ogrzewanie staje się ciężkie do precyzyjnego dawkowania energii co przy kablach jest podstawą... ( 8-10cm to już max. )

zrób lepiej układ wodny pędzony grzałką elektryczną...

Czyli zamiast kabli zamontować rurki i zastosować kocioł elektryczny, dobrze rozumiem? Tylko to pewnie bedzie droźsze rozwązanie przy instalacji - koszt kotła, i bardzie skomplikowany system - rurki, woda, kocioł, chyba że tylko tak sie wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz regulowac indywidualnie pomieszczenia, ale to (niepotrzebnie) komplikowanie instalacji.

Takie ronice temperatur jak opisales, to jaj mam pomiedzy nieogrzwanym garazem a domem ;)

 

Jak sie wlaczy obiegowka na podlogowke, to w nocy jak jest idelnie cicho slysze, ze CO dziala, ale to poziom dzwieku, ktory trzeba sie skoncentrowac, zeby uslyszec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaleta instalacji rurkowej to pewnie taka, ze w przyszlosci pewnie będę mogł podłaczyc PC jak prąd drastycznie pójdzie w górę. W przyapdku samych kabli to niemoźliwe.

 

No tak to taki plus... Czy ja wiem czy tak pojdzie drastycznie w gore jak juz reraz rozdaja za darmo? :p byl tu taki jeden co mowil ze prad min.,1zl bedzie wkrotce kosztowal :) P.S moim nieocieplonym domu w tym miesiacu juz 400kwh licznik nabił x 0,32gr...,straszne pieniadze.... Mozna pozdrowic ekogroszkowcow ktorym sen spedzaja z oczu piece :D Zrobisz jak uwazasz ;) ale PC teraz tez bardzo tanie ciekawe jak z ich sprawnoscia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...