Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czopuch schiedel


hokejgk1

Recommended Posts

WItam

 

Czy ktoś może mi poradzić a raczej doradzić czy dobrze zrobiłem zakupiłem kominy oba Schiedla RONDO PLUS Fi20 jeden 7mb do kotła na opał stały, a drugi do kominka 8mb.

Kierując się logiką wybrałem czopuchy pod kątem 45* - że niby będzie łagodniejszy przepływ spalin.

 

Tylko patrząc teraz na te sklejone rury pod kątem mam obawy czy taki czopuch wytrzyma do końca moich dni ... Jestem przed 30-stką.

Czopuchy pod kątek prostym 90* które oglądałem na składzie budowlanym wyglądały solidnie odlane w jednym kawałku.

 

Wogóle to na jakiej wysokości lokalizować czopuch pod stropem w przypadku kotła i kominka (na tym etapie nawet nie myśle jaki to będzie kocioł i kominek) - no może kominek bez żadnych płaszczy.

 

O ile się orientuje to nad kominkiem musi być komora dekompresyjna więc pytanie czy czopuch może przez nią przechodzić ? Jeśli nie to ile pod stropem zostawić miejsca na tą komore...

 

 

Na dodatek chyba będzie duży problem ponieważ w kotłowni mam oprócz komina schiedel pustaki wentylacyjne i całość obmurowana silką E12 i będzie jeszcze większy problem z podłączeniem kotła bo ten trójnik będzie wchodził w sikę musi być jebitna dziura w szachcie komina :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rondo plus do kotła pewnie da radę. Natomiast drugi komin we współpracy z kominkiem, raczej nie. Prawdopodobnie nie wytrzyma do końca gwarancji która na niego masz. Chyba, ze będziesz palił ostrożnie (czytaj - najlepiej wcale).

 

Jak nie wiesz co i jak podłączysz, daj trójniki jak najwyżej ( ze 30 cm od sufitu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin systemowy to dobry pomysł, trzeba go tylko dopracować. Szajsem nazwałbym raczej wkład kominkowy, który z założenia nie powinien produkować dymu o temperaturze wyższej niż 400 stopni, a potrafi ponad 800! Ludzie coś wymyślają, a życie weryfikuje po jakimś czasie nasze pomysły...Z dynamitem było jeszcze gorzej:cool:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam

 

Czy ktoś może mi poradzić a raczej doradzić czy dobrze zrobiłem zakupiłem kominy oba Schiedla RONDO PLUS Fi20 jeden 7mb do kotła na opał stały, a drugi do kominka 8mb.

Kierując się logiką wybrałem czopuchy pod kątem 45* - że niby będzie łagodniejszy przepływ spalin.

 

Tylko patrząc teraz na te sklejone rury pod kątem mam obawy czy taki czopuch wytrzyma do końca moich dni ... Jestem przed 30-stką.

Czopuchy pod kątek prostym 90* które oglądałem na składzie budowlanym wyglądały solidnie odlane w jednym kawałku.

 

Wogóle to na jakiej wysokości lokalizować czopuch pod stropem w przypadku kotła i kominka (na tym etapie nawet nie myśle jaki to będzie kocioł i kominek) - no może kominek bez żadnych płaszczy.

 

O ile się orientuje to nad kominkiem musi być komora dekompresyjna więc pytanie czy czopuch może przez nią przechodzić ? Jeśli nie to ile pod stropem zostawić miejsca na tą komore...

 

 

Na dodatek chyba będzie duży problem ponieważ w kotłowni mam oprócz komina schiedel pustaki wentylacyjne i całość obmurowana silką E12 i będzie jeszcze większy problem z podłączeniem kotła bo ten trójnik będzie wchodził w sikę musi być jebitna dziura w szachcie komina :(

 

 

Jak kupiłeś to kupiłeś. Trójniki pod kątem 45 stopni są grubo przereklamowane i tak naprawdę sporo obniżają zarówno jakość przyłączenia jak i długość zastosowania przewodu odprowadzającego spaliny od kominka - np w takiej sytuacji może być utrudnione zastosowanie wymiennika na spalinach chociażby wodnego. Zastosować je można ( 45 stopni ) ale w określonych przypadkach.

Jeżeli nie postawiłeś jeszcze kominów to jak najszybciej wymień trójniki na 90 stopni.

Jeżeli już stoją, można je zaślepić i zrobić nowe pod kątem 90 stopni - nie jest to problem.

Wysokość w przypadku kotła na paliwa stałe to około 150 cm od właściwej posadzki. W przypadku kominka konwekcyjnego czy wodnego standardowo 70 do max 50 cm od stropu. Ale jak coś ci przyjdzie do głowy i zapragniesz pieca kaflowego albo inne urządzenie akumulacyjne wymagającego ściśle określonego miejsca do wlotu spalin w kominie? Warto wtedy w ogóle nie robić trójnika i jak przyjdzie czas na urządzenie grzewcze to przyjedzie Pan i zrobi ci wklejkę tam gdzie trzeba.

Komora dekompresyjna zaczyna się od około 15 cm nad wlotem do komina i służy jako zabezpieczenie przed przegrzaniem stropu oraz przy zastosowaniu kratek przelotowych i ukrytej weń wentylacji niweluje poduchę cieplną pod stropem.

http://images62.fotosik.pl/41/c454c9397c638174m.jpg

Jeżeli chodzi o kotłownię to ten komin chyba stawiany był bez wyobraźni.Tak jak w przypadku kominka ten twój trójnik 45 można od biedy zastosować tak dla kotła nie, i będziesz miał problem z właściwym podłączeniem.

Daj zdjęcia jak to wygląda.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie odpowiem że na pewno nic typu:

pieca kaflowego albo inne urządzenie akumulacyjne 

- nie planuje kominek ma służyć od świeta dla bajeru. Ja Jestem za natury człowiek leniwy nie będe latał i ładował drewno i wywalał popiuł żeby mieć ciepło...

Do ogrzewania domu ma służyć kocioł gazowy.

 

Co do czopucha 45* na pewno nie jest przereklamowany bo był sciągany wyłącznie dla mnie we wszystkich składach jakich pytałem nikt nie posiadał go na stanie i wogóle że ludzie rzadko o niego pytają...

 

A co do samego połączenia ja nie widze na prawde problemów ... Ale schemat wkleje dziś wieczorem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie odpowiem że na pewno nic typu:
pieca kaflowego albo inne urządzenie akumulacyjne 

- nie planuje kominek ma służyć od świeta dla bajeru. Ja Jestem za natury człowiek leniwy nie będe latał i ładował drewno i wywalał popiuł żeby mieć ciepło...

Do ogrzewania domu ma służyć kocioł gazowy.

 

Co do czopucha 45* na pewno nie jest przereklamowany bo był sciągany wyłącznie dla mnie we wszystkich składach jakich pytałem nikt nie posiadał go na stanie i wogóle że ludzie rzadko o niego pytają...

 

A co do samego połączenia ja nie widze na prawde problemów ... Ale schemat wkleje dziś wieczorem...

 

No może Wiesz, że czas weryfikuje nieraz kompletnie, założenia i plany...

Dla ceramiki, czyli też kanałów dymowych w kominie, najgorsze są skoki temperatur... czyli

rozgrzewanie (podczas palenia)

studzenie (gdy nie palimy)

Faktycznie trójniki systemowe 45 stopni są mało popularne i małe ich jest zapotrzebowanie. Bo nic nie pomagają, a jedynie mogą sprawiać problemy.

Dlatego z reguły nie są dostępne "od ręki"

Przeglądając forum można zauważyć, że połączenie wkładu kominkowego z kominem, stanowi nieraz dla wielu spory problem. Fajnie, że akurat Ty jesteś wyjątkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek, to urządzenie ogniowe, z którego dym należy ewakuować jak najkrótszą i możliwie łagodną drogą. Hokejg czujesz to we właściwy sposób. Tak trzymaj. Trójnik 45 st. jest najwłaściwszym wyborem. W przypadku kominów systemowych obniża też impet, z jakim dym atakuje ścianę tylną trójnika. To miejsce najczęściej pęka w tych kominach. :)

 

Problemów nie ma żadnych. Niektórzy lubią sobie po prostu ułatwić życie. W ten sposób wymyślono wyczystkę do kominka, która jest mu potrzebna jak psu pomidory. Do pieca kaflowego czy pieca CO - proszę bardzo. W kominku rodzi właśnie owe problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten sposób wymyślono wyczystkę do kominka, która jest mu potrzebna jak psu pomidory. Do pieca kaflowego czy pieca CO - proszę bardzo. W kominku rodzi właśnie owe problemy.

 

Rozwinie Pan tą myśl ? A w jaki sposób niby przeczyszczać komin ? Przecież nikt nie bedzie robierał obudowy przynajmniej raz w roku ... Jak już wspominałem mam małą (znikomą) wiedzę na temat budowy kominka.

Edytowane przez hokejgk1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego kominek dla " bajeru" czy od święta musi być wykonany dobrze a takie kominki często mają ładna wizję ognia a co za tym idzie wysoką temperaturę spalin. Uważam, że nie 45 stopni a odpowiedni przekrój oraz wysokość pozwolą na właściwą ewakuację dymu. Zastosowanie trójnika 45 ani nie uczyni komina bezwyczystkowym w tym przypadku, ani nie zabezpieczy trójnika przed pęknięciem. Dlatego 90 stopni, dłuższa rura spalinowa może nawet z wymiennikiem stalowym gdzie wytracimy pierwsze uderzenie gorąca, kolano nastawne 90 stopni i dopiero do komina dobrze i umiejętnie podłączone aby nie doszło do uszkodzenia. Ważny jest właściwy montaż samego komina i trójnika wokół którego nie może być ani resztek zaprawy, ani tynku, tylko izolacja elastyczna, czytaj ta, która jest od schiedla. W tym przypadku potrzebna będzie wyczystka.

45 stopni jest dobre ale w określonych sytuacjach, z resztą nie warto uogólniać tylko zająć się konkretnym dylematem, w tym przypadku hokejgk'a.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie jeszcze zastanawia czy cześć pionowa rury dymowej wychodząca z kominka (przypadek gdy czupuch jest pod kątem 90*), nie rozszeża-wydłuża się pod wpływam ciepła i nie spowoduje że zmieni się kąt pomiędzy odcinkiem poziomym rury stalowej i tej pionowej i czy nie będzie to powodować zagrożenia dla wejścia ceramicznego pod kątem 90* - że rura pozioma "skantuje" się w czopuchu ? Wiem że wejście do elementu ceramicznego powinno być elastyczne - ale czym dokładnie uszczelnione tylko wełną ??? czy może zastosować orginalny adapter od schiedla ?

 

A ile powinna mieć wysokości ta komora dekompresyjna +/- ???

Edytowane przez hokejgk1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ważnym elementem jest prawidłowe, stabilne ustawienie wkładu. Zauważałem niejednokrotnie, że wkład lubił się delikatnie chwiać, bujać np przy otwieraniu drzwiczek. To pierwsze. Wszystko pod wpływem temperatury pracuje ale bez przesady. Odcinki rury spalinowej odpowiednio połączone ( bez żadnych kitów i uszczelniaczy) oraz prawidłowo wykonane wejście do trójnika kominowego za pomocą wkładki ze sznurem ( bezwzględnie przed montażem należy usunąć metalowe wąsy trzymające sznur )albo za pomocą nakładanego adaptera spowodują bezpieczne odprowadzanie spalin oraz żadnego zagrożenia dla trójnika.

Całość musi być dobrze spasowana, bez żadnych naciągnięć i na tzw " kiełbasę".

A wysokość komory dekompresyjnej zależy od warunków, jakie stwarza miejsce na kominek przeznaczone, projekt i technika wykonania. Nie można uogólniać.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie jeszcze zastanawia czy cześć pionowa rury dymowej wychodząca z kominka (przypadek gdy czupuch jest pod kątem 90*), nie rozszeża-wydłuża się pod wpływam ciepła i nie spowoduje że zmieni się kąt pomiędzy odcinkiem poziomym rury stalowej i tej pionowej i czy nie będzie to powodować zagrożenia dla wejścia ceramicznego pod kątem 90* - że rura pozioma "skantuje" się w czopuchu ? Wiem że wejście do elementu ceramicznego powinno być elastyczne - ale czym dokładnie uszczelnione tylko wełną ??? czy może zastosować orginalny adapter od schiedla ?

 

A ile powinna mieć wysokości ta komora dekompresyjna +/- ???

 

 

To ja może właśnie "uogólnię". Komin ceramiczny do kominka w zasadzie się nie nadaje. Robienie zaś komory dekompresyjnej przy większości kominków to bezsens i mit powielany w kółko przez niedouczonych wykonawców. Wystarczy solidna (np podwójna) izolacja stropu i odpowiednia dekompresja (przewietrzanie) obudowy.

 

Na temat kominów zacznij czytać tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217741-O-kominach-kr%C3%B3tko-i-na-temat

 

i tu:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171465-Kominek-jaki-komin-czym-pod%C5%82%C4%85czy%C4%87-gdzie-wyczystka

 

O komorze dekompresyjnej nie chce mi się już gadać. Może później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...