Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nie ja pierwotnie wyskoczylem z tym porownaniem.

Zawsze mozesz ubrac rekawiczki i stanac na 4 lapy w tym szlafroku przy -20*C

Nagramy jak Panu dupa marznie... ;)

Czy nie zmarznie bo buty cieple?

No i tak nasz Don Kichot izolacji sprowadził rozmowy w każdym wątku w którym się udziela do poziomu piaskownicy. Nie bardzo rozumiem jak można podejmować jakiekolwiek próby poważnej rozmowy z takim pajacem. Pożartować można, nic więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pasywny musi chyba miec 50cm... wedlug definicji...

Szanowny Panie

 

Ma Pan rację, że efektywna ekonomicznie izolacyjność cieplna podłogi na gruncie jest funkcją parametrów termicznych izolacji, jej ceny, ceny energii i sprawności systemu grzejnego. W cytowanych moich wypowiedziach chodziło o styropian λ≤0,037[W/(mK)] o cenie 120zł/m3 i cenie energii 0,25zł/kWh. Przy tych parametrach zainwestowanie nawet w 60cm warstwę styropianu daje radykalnie lepsze NPV I IRR niż lokata bankowa. Łatwo to sprawdzić posługując się tymi funkcjami z Exela. Przepraszam za nieaktualne dane w moich publikacjach ale Internet nie zapomina a ja publikuję na temat budownictwa ekologicznego od 1979 roku. Siłą rzeczy część danych jest nieaktualna lecz nie mam powodów wycofywać się z niczego co w tym czasie opublikowałem.

 

Serdecznie Pozdrawiam

 

Ludomir Duda

.

 

bvrenken.jpg bvgegenheimer.jpg

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co? Ze niby ja Don Chichot?

:o

A pozartowac zdrowo.... Nawet na mrozie... Majac ubrana kurtke ;)

No nie. :) TB walczy z czymś co nie istnieje. Analogia nasuwa się sama. No jedynie żartobliwie można z TB toczyć jakiekolwiek dysputy. Te "stań boso na mrozie" przejdzie pewnie do annałów. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisałem:

"Hmm, pozwolę mieć trochę odmienne zdanie i zgodne poniekąd z TB.

Spróbujmy wyjść na bosaka i bez czapki w zimie zobaczymy co szybciej ubierzemy.

Fizyka jest takla sama. To nie problem udowodnić, że grunt bardziej odbiera ciepło w takim przypadku i że szybciej ubierzemy buty..

 

Pzdr"

 

A ktos mowil cos o 0 izolacji i na boso... Wyjdz w tenisowkach cieplej kortce i czapce,., TB niech sobie zalozy buty alpinisty i szlafrok na gola dupe... Kto zmarznie?

 

Zadałem proste pytanie, ... tak mi się przynajmniej wydawało.

Myślę, że to tyle w tym temacie..

 

Pzdr

Edytowane przez j-j
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

[ATTACH=CONFIG]205183[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]205184[/ATTACH]

 

 

Pomieszanie z poplątaniem.

L.Duda pisze o styropianie 120zł/m3, a TB ilustruję tę wypowiedź zdjęciami izolacji płyty, z kształtek, które raczej nie kosztują 120zł/m3

A jak coś kosztuje około 450zł/m3, to od razu "funkcja parametrów termicznych izolacji, jej ceny, ceny energii" wygląda trochę inaczej, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe to doświadczenie z na bosaka i gołą d..a funta kłaków warte,bo rzeczywistość jest ciut inna,i aby coś udowodnić należało by doprowadzić do pewnych realiów. Te realia to fakt że grunt pod domem się nagrzewa. Należało by zakopać kształtkę styropianu o profilu stóp z np.10-cio cm. nadmiarem pustą w środku,pod kształt stóp.Zasypać piachem.postawić nastu ochotników na bosaka,ale z ochraniaczami na buty rodem z lat 20-tych(tych białych).Ochotnicy stali by przez dziesiątki dni zimy ,grzejąc grunt w tutce styropianowej. Potem test.Firewall na boso ale w kożuchu i TB w butach ale z gołą d..ą.Stawiam flaszkę starki na Firewalla.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli już tylko (bardzo pobieżnie) 2 kWh/m2 na sezon dla domu 120 m2? 250 kWh dla całej chaupy. Faktycznie jest się czym przejmować. Oczywiście dla domu pasywnego te straty są procentowo duże ale dom energooszczędny spokojnie z taka podłogą postawimy.
Pewnie że tak :)

przecież straty w domach nie biorą się z powierzchniowej wymiany ... tak bardo jak by mogło się wydawać.

Gdzieś tych kresek wymiany liniowej się uzbiera i nie chodzi o straty sezonowe ... jako całość bo tu wynik wychodzi przyzwoity...

Tylko o moc szczytową, stąd opłaca się jak najbardziej ciągła izolacja.

 

Fizyka jest takla sama. To nie problem udowodnić, że grunt bardziej odbiera ciepło w takim przypadku i że szybciej ubierzemy buty..

ale to odbieranie ciepła jest określone !!! i nie trzeba go określać !!

od 1,5 wata na m^2 do 3,5 wata / m^2 dla skał ! i tyle jest wstanie pochłonąć grunt.

A nie jakieś cuda nadprzewodzone !

Nydar dobrze pisze ... po czasie grunt się ogrzeje to raz .

Strumień cieplny nie przechodzi z prędkością światła tylko zależną od

dyfuzyjności termicznej materiału/ aktywności cieplnej ...

trzeba znać czas fali termicznej/ wypełnienia energią ... danej porcji gruntu ...

ponieważ nie raz nie dwa jak

siądziesz na zimną ławkę w parku to ona jest zimna ... chwilę potem

jest już ciepła i za parę min jak siądziesz na niej znów to nie będzie równie "zimna"

Fala termiczna nie zdąży w drewnie się tak rozejść ... szybko chociażby jak w stali ...

i to jest wypadkowa przewodzenia / pojemności cieplnej i gęstości danego materiału.

 

Dlatego kiedy "dotykamy" EPS'a to czujemy "ciepło " ponieważ fala termiczna przechodzi bardzo bardzo bardzo wolno przez "niego" stąd jak by robi się kolejka

energii cieplnej do gotowa do ataku na ten styropian ...

potem jest czas przejścia na drugą stronę ...tego styropianu.

 

Te wszystkie wątpliwości wyjaśnia syto nauka ... i takie polemiki z kolegą Tomasze mijają się z celem ...

przyznał się że nie jest wstanie policzyć ... stwierdzić co spowodowało takie straty

i to cenie w jego wypowiedzi że się przyznał !!!

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszanie z poplątaniem.

L.Duda pisze o styropianie 120zł/m3, a TB ilustruję tę wypowiedź zdjęciami izolacji płyty, z kształtek, które raczej nie kosztują 120zł/m3

A jak coś kosztuje około 450zł/m3, to od razu "funkcja parametrów termicznych izolacji, jej ceny, ceny energii" wygląda trochę inaczej, prawda?

 

raczej 250-300 zl/m2 płyty za same kształtki, bo ktoś już miał, tu na FM, wycenę przy "szkodnickiej grubości" ok. 220zł/m2 kształtek.

 

Całe to doświadczenie z na bosaka i gołą d..a funta kłaków warte,bo rzeczywistość jest ciut inna,i aby coś udowodnić należało by doprowadzić do pewnych realiów. Te realia to fakt że grunt pod domem się nagrzewa. Należało by zakopać kształtkę styropianu o profilu stóp z np.10-cio cm. nadmiarem pustą w środku,pod kształt stóp.Zasypać piachem.postawić nastu ochotników na bosaka,ale z ochraniaczami na buty rodem z lat 20-tych(tych białych).Ochotnicy stali by przez dziesiątki dni zimy ,grzejąc grunt w tutce styropianowej. Potem test.Firewall na boso ale w kożuchu i TB w butach ale z gołą d..ą.Stawiam flaszkę starki na Firewalla.

 

Trochę rozpędziłeś się. Na szczęście to nie mnie TB proponował wspólne stanie na mrozie. TB ofiarował się stać kolo swego adwersarza nago w samych butach, a ten ktoś miał stać w samym kożuchu ale na bosaka. Jak zwracałem uwagę jedynie na niebezpieczeństwo związane z tym że TB może chcieć stać mu za plecami.

Ale tak ogólnie to na starkę dam się bez problemu zaprosić:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Nydar dobrze pisze ... po czasie grunt się ogrzeje to raz .

Strumień cieplny nie przechodzi z prędkością światła tylko zależną od

dyfuzyjności termicznej materiału/ aktywności cieplnej ...

trzeba znać czas fali termicznej/ wypełnienia energią ... danej porcji gruntu ...

ponieważ nie raz nie dwa jak

siądziesz na zimną ławkę w parku to ona jest zimna ... chwilę potem

jest już ciepła i za parę min jak siądziesz na niej znów to nie będzie równie "zimna"

Fala termiczna nie zdąży w drewnie się tak rozejść ... szybko chociażby jak w stali ...

i to jest wypadkowa przewodzenia / pojemności cieplnej i gęstości danego materiału.

 

Dlatego kiedy "dotykamy" EPS'a to czujemy "ciepło " ponieważ fala termiczna przechodzi bardzo bardzo bardzo wolno przez "niego" stąd jak by robi się kolejka

energii cieplnej do gotowa do ataku na ten styropian ...

potem jest czas przejścia na drugą stronę ...tego styropianu.

Podsumowując krótko, przepływ ciepła zależy również od różnicy temperatur. Ta różnica w izolatorze błyskawicznie maleje - ustaje przepływ ciepła. Grunt dobrym izolatorem nie jest ale opór cieplny ma. Predzej czy później (o ile nie wystąpią inne czynniki) różnica temperatur zmaleje - zmniejszy się przepływ ciepła. Jak wynika z symulacji rozkładu temperatur pod nieocieploną podłogą hali to wyrównywanie trwa około roku. Podobnie bedzie w domku, pod warunkiem że nie dopuścimy do ucieczki ciepła przez strefy brzegowe. To jest to czego uparcie TB nie zauważa, bo najwyraźnie psuje to jego koncepcję handlową izolacji od wewnątrz i ogrzewania nadmuchowego.

 

Te wszystkie wątpliwości wyjaśnia syto nauka ... i takie polemiki z kolegą Tomasze mijają się z celem ...

przyznał się że nie jest wstanie policzyć ... stwierdzić co spowodowało takie straty

i to cenie w jego wypowiedzi że się przyznał !!!

Przyznał bo chyba ma kaca albo jest niedopity. Ordon przy nim to mięczak :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciepła zależy również od różnicy temperatur
ach tej oczywistej oczywistości zapomniałem napisać, sorry.

To podstawa jakiejkolwiek wymiany ciepła.

Jak wynika z symulacji rozkładu temperatur pod nieocieploną podłogą hali to wyrównywanie trwa około roku. Podobnie bedzie w domku, pod warunkiem że nie dopuścimy do ucieczki ciepła przez strefy brzegowe.

Zgadza się, tylko napisze zaraz że te program do symulacji robili nie znający fizyki.

Tylko ciekawe jak inaczej ? przewodność cieplna jest, różnica temperatur jest, czas jest, ciepło właściwe jest, gęstość jest ...

to jakim cudem miało by być nie fizycznie ?

Grunt dobrym izolatorem nie jest ale opór cieplny ma.

przy 2,5 W/(mK) do 0,04W/(mK) EPS to jest 62,5 razy ... ale jest określone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to odbieranie ciepła jest określone !!! i nie trzeba go określać !!

od 1,5 wata na m^2 do 3,5 wata / m^2 dla skał ! i tyle jest wstanie pochłonąć grunt.

Nie potrzeba?

Butelka 1.5 litra np. po mazowszance ma około 0.15m2 czyli zakopana w piachu oddawałaby ciepło 0.22W. ( 1.5W/m2)

Stan początkowy 20 st.C zarówno woda jak i piach - dogrzewamy wodę do 100st.C - to 63W/h -

Czyli woda o temperaturze 100st. C - stygłaby do 20 st.C, zakopana w piachu ( zakładając, że plastik jest dooooskonałym przewodnikiem ciepła) - 286h czyli 12 dni?

 

PAN JEST PEWIEN takiego przejmowania ciepła - czy ja źle liczę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzeba?

Butelka 1.5 litra np. po mazowszance ma około 0.15m2 czyli zakopana w piachu oddawałaby ciepło 0.22W. ( 1.5W/m2)

Stan początkowy 20 st.C zarówno woda jak i piach - dogrzewamy wodę do 100st.C - to 63W/h -

Czyli woda o temperaturze 100st. C - stygłaby do 20 st.C, zakopana w piachu ( zakładając, że plastik jest dooooskonałym przewodnikiem ciepła) - 286h czyli 12 dni?

 

PAN JEST PEWIEN takiego przejmowania ciepła - czy ja źle liczę?

To jest właśnie fizyka by TB. Błędne założenia, błędne wyniki. Niestety nie da sie przy takiej symulacji pominąć stosunku pojemności cieplnej do powierzchni wymiany. Rozmiar ma tu znaczenie! Taka symulacja będzie inaczej wyglądała gdy butelka będzie wieksza. Powierzchnia wymiany wzrasta do kwadratu a pojemność do sześcianu (o ile dobrze pamiętam) :) Pojemność cieplna wzrasta w takim samym stosunku. W takim samym stosunku zmniejszy sie również tempo ochładzania się butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załamany jestem bo wg. TB nie możliwe a jednak pod chałupą mam 18oC. Mało tego .Nie mam pół metra izolacji pod posadzką i ogrzewam ją mocą czajnika. Albo mam źródło geotermalne pod spodem albo teoria TB funta kłaków warta.

Może Pan podać skąd takie zaniżone założenia?

ale to odbieranie ciepła jest określone !!! i nie trzeba go określać !!

od 1,5 wata na m^2 do 3,5 wata / m^2 dla skał ! i tyle jest wstanie pochłonąć grunt.

Pan naprawdę uważa, że zakopana w ziemi 1.5 litra butelka z wrzątkiem będzie stygła do +20st.C 12 dób????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załamany jestem bo wg. TB nie możliwe a jednak pod chałupą mam 18oC.
Dlaczego Pan przekłamuje? Napisałem, że domach izolowanych - zimą temperatura gruntu pod izolacją nie przekroczyła u nikogo 3.5st.C - Jeżeli izolacja od gruntu jest symboliczna - temperatura może być znacznie wyższa,

To ma Pan ile kWh potrzeba na utrzymanie cieplejszego gruntu:

pojemnosc_cieplna_gruntu_imagelarge.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załamany jestem bo wg. TB nie możliwe a jednak pod chałupą mam 18oC. Mało tego .Nie mam pół metra izolacji pod posadzką i ogrzewam ją mocą czajnika. Albo mam źródło geotermalne pod spodem albo teoria TB funta kłaków warta
Łączę się z Tobą w bólu i cierpieniu.

Chyba jednej uncji kłaków :D Przyznał się że nie potrafi stwierdzić co jest przyczyną że dwa "identyczne" połówki zjadały różne ilości kWh.

Możemy snuć opowieści niczym Tolkien o tym co tam mogło siedzieć.

Tomaszek stwierdził arbitralnie co ... tylko całkowicie różni się od tego co oferuje nauka i to o czym pisze Nydar.

Dzięki pojemności cieplnej np ... oceany łagodzą nasz klimat przechowując ogromne ilości TWh.

Na wsi kiedyś robiło się kopiec / stóg na ziemniak przykryty słoma wszystko w gruncie.

Dla tego że grunt nie wychładza się tak łatwo jak powietrze i troszkę trwa zanim zacznie marznąć.

Zgodnie z tym co pieje Tomaszek wiadukty dłużej powinny być bez lodu i szronu ... bo są przecież na "powietrzu "

jest zgoła inaczej to wiadukty pokrywają się lodem znacznie wcześniej niż droga położona na gruncie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznał się że nie potrafi stwierdzić co jest przyczyną że dwa "identyczne" połówki zjadały różne ilości kWh.
Nie identyczne!! a różniące się mostkiem termicznym i "przewiwnością"

 

Czy może Pan odpowiedzieć skąd Pan takie bzdury wytrzasnął???

ale to odbieranie ciepła jest określone !!! i nie trzeba go określać !!

od 1,5 wata na m^2 do 3,5 wata / m^2 dla skał ! i tyle jest wstanie pochłonąć grunt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...