Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Hmmm, to nie musza byc brednie, tutaj z TB sie musze zgodzic.

 

U mnie KWh z gazu to 27 gr, bez problemu wsadzajac klime z SCOP rocznym 3 mozna w pradzie 2 taryfowym zakladajac nawet rownomierne zuzycie w 2 taryfach do sredniej 15 gr, co moze dac obnizenie rachunku nawet o polowe !!!

 

Wiem, ze w to trudno uwierzyc ale prosze sobie wziasc dowolna fakture za gaz, podzielic brutto przez m3 a cene taryf pradu i paramatrow pracy klimy sprawdzic online i odpowiedz bedzie bardzo prosta.

Nie spotkałem jeszcze instalacji, która dałaby z m3 gazu więcej jak 6kWh, może na kotle pulsacyjnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie spotkałem jeszcze instalacji, która dałaby z m3 gazu więcej jak 6kWh, może na kotle pulsacyjnym?

 

 

Wow, mam dom energooszczedny i to 15 letni!!!

 

1400m3 gazu na ogrzewanie x 6kWh=8400kWh/200m2=42kWh/m2 a na podlodze 5cm styro, mnostwo mostkow i wentylacja grawitacyjna, ogrzewanie wodne kaloryferami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Pan dopuszcza centralne systemy ogrzewania we współczesnym budownictwie?

Ja jak najbardziej dopuszczam.

Ponieważ nie potrafi Pan przedstawić swojego domu spełniającego tytułowe założenia (tani, komfortowy, 0-20kWh/m2 rocznie), przedstawię dom, który powstał z moim udziałem (adaptacja projektu, nadzór nad wykonaniem, instalacja pompy ciepła, instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i glikolowym GWC).

Charakterystykę domu podaje sam inwestor w swojej stopce:

Domek Majka z drobnymi przeróbkami, 140 m2 grzanej podłogi, ściany 24+20, poddasze 25 cm wełny, pod posadzką 20 cm styro, w całym domu podłogówka + 1 grzejnik drabinka w łazience. Wentylacja mechaniczna Renovent Brink Medium, PC Ecopol PSPC-06, kolektor pozimy 3x90 m w warstwie wód gruntowych.

http://www.archeton.pl/projekt-domu-majka_752_opisogolny

Te drobne przeróbki, to np. rezygnacja z balkonu (jego powierzchnia została włączona do powierzchni poddasza).

 

Wyniki pierwszego sezonu grzewczego mówią same za siebie :

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=6109934&viewfull=1#post6109934

O zużyciu energii na pozostałe potrzeby inwestor pisze tutaj :

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi&p=6144047&viewfull=1#post6144047

Licząc, zgodnie z tym co pisze inwestor ok. 100kWh miesięcznie na CWU (30zł w 2 taryfie), co daje 1200kWh rocznie, na ogrzewanie wychodzi 2042kWh, co przy powierzchni podłóg 140m2 daje wynik 14,6kWh/m2 rocznie.

W domu nie ma kominka, kolektorów słonecznych, czy kuchenki gazowej - wszystkie urządzenia zasilane energią elektryczną.

Przypuszczam, że w następnym sezonie grzewczym zużycie ciepła na ogrzewanie spadnie.

Taki wynik został osiągnięty pomimo izolacji do gruntu tylko 20cm. W dodatku z ciepła spod płyty fundamentowej korzysta glikolowy GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak najbardziej dopuszczam.
Czyli nie może się Pan znać na izolowaniu - tych spraw nie da się pogodzić.

Dokąd wolno będzie montować centralne, zawsze znajdą się Tacy by zwalczać izolowanie i inwestorowi wcisnąć ogrzewanie. Tak już są "wyszkoleni" .

Zamiast izolować - centralne ! Przecież o tym piszę! W domu izolowanym nie dałoby się takiego ogrzewania założyć.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie może się Pan znać na izolowaniu - tych spraw nie da się pogodzić.

Dokąd wolno będzie montować centralne, zawsze znajdą się Tacy by zwalczać izolowanie i inwestorowi wcisnąć ogrzewanie. Tak już są "wyszkoleni" .

Oczywiście z punktu widzenia sprzedawcy zawsze lepiej jest wcisnąć inwestorowi izolację i ogrzewanie, a najlepiej dwa niezależne jego systemy.

Ja przedstawiłem już dwa domy powstałe z moim udziałem spełniające tytułowe kryteria (korys i lulukasz), teraz kolej na Pana.

Dom, którego opis trafił tu po tym jak inwestor wystraszył się możliwości oszustwa, oczywiście nie spełnia tytułowych założeń, ale pokazuje jak wybiórczo traktuje Pan swoje teorie. Dlaczego nie zaproponował Pan zaizolowania tego domu od środka? Czy jest to dom zabytkowy, że proponuje Pan inwestorowi ogrzewanie pompą ciepła? Gdy Pan proponuje takie rozwiązanie zamiast izolacji, to nie jest Pan jej wrogiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie KWh z gazu to 27 gr, bez problemu wsadzajac klime z SCOP rocznym 3 mozna w pradzie 2 taryfowym zakladajac nawet rownomierne zuzycie w 2 taryfach do sredniej 15 gr, co moze dac obnizenie rachunku nawet o polowe !!!

 

Chciałbyś klimą grzać w nocy (w drugiej taryfie) ???. Przecież tu nie ma akumulacji, więc Ci nie przetrwa do pory dziennej. Musisz zatem liczyć taryfę dzienną - 0,55gr. Tutaj różnice nie wyglądają już tak różowo. Poza tym policz sobie koszt klimy o mocy jaką potrzebujesz na cały dom. Do tego dystrybucja powietrza z regulacją na każde pomieszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbyś klimą grzać w nocy (w drugiej taryfie) ???. Przecież tu nie ma akumulacji, więc Ci nie przetrwa do pory dziennej. Musisz zatem liczyć taryfę dzienną - 0,55gr. Tutaj różnice nie wyglądają już tak różowo. Poza tym policz sobie koszt klimy o mocy jaką potrzebujesz na cały dom. Do tego dystrybucja powietrza z regulacją na każde pomieszczenie.

 

Klima ma "utrzymac" temp. a nie caly czas podnosic o nie wiadomo ile, te moce wcale nie musza byc duze, co ladnie tez pokazuje KBAB pod katem tego ile, w jakim momencie i jak dlugo klima czego bierze.

 

Jak nadmuchasz w dom i osiagniesz zadana temp to zakladajac dom w miare ocieplony i szczelny nie bedzie problemu zeby ja na dluzej zatrzymac.

 

Co innego ze przedstawiana tutaj sprawnosc kotla gazowego dyskwalifikuje przejcie nawet na COP 5-6, bo wtedy z mojej faktury KWh potaniala by znacznie, jesli sprawnosc zaloze 60% to KWh wyjdzie nie 27 a 17 gr...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście z punktu widzenia sprzedawcy zawsze lepiej jest wcisnąć inwestorowi izolację i ogrzewanie, a najlepiej dwa niezależne jego systemy.

Ja przedstawiłem już dwa domy powstałe z moim udziałem spełniające tytułowe kryteria (korys i lulukasz), teraz kolej na Pana.

Dom, którego opis trafił tu po tym jak inwestor wystraszył się możliwości oszustwa, oczywiście nie spełnia tytułowych założeń, ale pokazuje jak wybiórczo traktuje Pan swoje teorie. Dlaczego nie zaproponował Pan zaizolowania tego domu od środka? Czy jest to dom zabytkowy, że proponuje Pan inwestorowi ogrzewanie pompą ciepła? Gdy Pan proponuje takie rozwiązanie zamiast izolacji, to nie jest Pan jej wrogiem?

W przypadku istniejących domów - trzeba sobie radzić - ale też niecentralnie. Natomiast kampania na rzecz zwalczania izolacji, to może prowadzić tylko budżet Państwa jako sprzedawca energii i jego agendy.

Izolacja zaczyna się od 30 cm, jest sucha i bez mostków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klima ma "utrzymac" temp. a nie caly czas podnosic o nie wiadomo ile, te moce wcale nie musza byc duze, co ladnie tez pokazuje KBAB pod katem tego ile, w jakim momencie i jak dlugo klima czego bierze.

 

Jak nadmuchasz w dom i osiagniesz zadana temp to zakladajac dom w miare ocieplony i szczelny nie bedzie problemu zeby ja na dluzej zatrzymac.

 

Oczywiście, ale my tutaj rozważamy zamianę pieca na klimę. Chyba, że Ty masz na myśli klimę jako urządzenie grzewcze na okresy przejściowe, wówczas OK, ale czas zwrotu z inwestycji się wydłuży.

Jeśli mówisz o doizolowaniu i uszczelnieniu domu to zauważ, że wtedy spadnie Ci zapotrzebowanie również na dotychczasowe źródło ciepła jakim jest gaz. I znów czas zwrotu ulega wydłużeniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, ale my tutaj rozważamy zamianę pieca na klimę. Chyba, że Ty masz na myśli klimę jako urządzenie grzewcze na okresy przejściowe, wówczas OK, ale czas zwrotu z inwestycji się wydłuży.

Jeśli mówisz o doizolowaniu i uszczelnieniu domu to zauważ, że wtedy spadnie Ci zapotrzebowanie również na dotychczasowe źródło ciepła jakim jest gaz. I znów czas zwrotu ulega wydłużeniu...

 

Tak, mialem na mysi klime tylko jako uzupelnienie CO i glownie na okresy przejsciowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mialem na mysi klime tylko jako uzupelnienie CO i glownie na okresy przejsciowe.

 

No właśnie, a TB będzie chciał grzać również konwektorami elektrycznymi. Jeśli ten nieszczęśnik inwestor się na to zgodzi i zaufa TB, wywali na ogrzewanie więcej niż do tej pory na gaz. Dom ma duże straty, więc te konwektory będą dogrzewać z krótkimi przerwami 24/dobę. Nie odważył bym się. Zamiast tego wpakował bym tą kasę w izolację ścian i dachu, choć z 25 tyś to się nie poszaleje jeśli nie zrobi się własnoręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, a TB będzie chciał grzać również konwektorami elektrycznymi. Jeśli ten nieszczęśnik inwestor się na to zgodzi i zaufa TB, wywali na ogrzewanie więcej niż do tej pory na gaz. Dom ma duże straty, więc te konwektory będą dogrzewać z krótkimi przerwami 24/dobę. Nie odważył bym się. Zamiast tego wpakował bym tą kasę w izolację ścian i dachu, choć z 25 tyś to się nie poszaleje jeśli nie zrobi się własnoręcznie.

Ogrzewanie gazem ? To dopiero koszty. Nie miałbym sumienia kogoś na gaz namawiać.

Ale jak ktoś chce dotować - to nie ma problemu.

A powietrzne pompy ciepła grzeją dobrze nawet przy -25, Zresztą niedługo ogrzewanie zacznie się złączać to można sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

A powietrzne pompy ciepła grzeją dobrze nawet przy -25, Zresztą niedługo ogrzewanie zacznie się złączać to można sprawdzić.

 

Ponawiam prośbę o podanie modelu klimy z funkcją grzania, którą Pan chce zamontowac w modernizowanym domu, o którym pisaliśmy.

Jakie to LG ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, mam dom energooszczedny i to 15 letni!!!

 

1400m3 gazu na ogrzewanie x 6kWh=8400kWh/200m2=42kWh/m2 a na podlodze 5cm styro, mnostwo mostkow i wentylacja grawitacyjna, ogrzewanie wodne kaloryferami...

E...tam energooszczędny. IZOLOWANY.

Jeśli masz "zwykły" kocioł kondensacyjny to w świetle tej wypowiedzi

DOBRE - A kocioł pulsacyjny daje około 4 kWh z m3 gazu więcej - ciekawe jaką będzie miła sprawność?

Twój kocioł "daje" max 2 kWh z m3.

1 400 m3 x 2 kWh = 2 800 kWh/200 m2 = 14 kWh/m2

W ten sposób jesteś pierwszym klientem TB który się wypowiedział i potwierdził prawdy tutaj głoszone.

Nie pasuje mi tylko te 5 cm w podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aż policze ten w którym mieszkam obecnie w weekend :)

Należy jeszcze odjąć 60% na straty wynikające z centralnego systemu ogrzewania.

I tak dochodzimy do 5 kWh/m2.

Crisiano dopiero tutaj dowiedziałeś się co wybudowałeś..

To niezaprzeczalny dowód na wpływ TB na budownictwo w PL już 15 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1400m3 gazu na ogrzewanie x 6kWh=8400kWh/200m2
coś strasznie ten ... gaz słaby ... koło 10 kWh ... z m^3 ..

a co z tego piec zrobi... to już inna bajka ... ale da to wtedy 14 000 kWh... jakieś 70kWh/m^2.... całkiem dobrze ... blisko 1/2 lepiej niż obecne "normy"

gdzie ... to jest 120 kWh ...

 

kiedyś wspominałem co jest czyrakiem na rzopie ? http://www.archipelag.pl/files/Project/qmstu930bcpmvp/File/KornelIIIenergoPOKAZOWE.pdf proszę :) 9 razy jest wymiar koty ... 6,08 wysokość kalenicy ... no super :)

można by było jeden raz... ale cóż by był to za projekt :D

to samo na przekroju ... to już istne cymbalstwo ... jest ... zaznaczony poziom ... przerywaną kreską ... to po choo go wymiarować ... wszędzie ?

Na takie pierdoły ludzie czas tracą ... zamiast projektować konkretny dom !

bo nawet w tym szale ... pomylili kleszcze z jętkami ...to jak by pomylić linę z słupem :D

 

następny błąd ... wyj je banie w choo ściany szczytowej ! i izolacja jej na wskroś ! jakim trzeba być cymbałem ... aby tak robić ? aby sobie balkon w pionie postawić !

Nie mówię ? bo qrfa ... wymiarów musieli .. na je ... a taką ważną rzeczą się nie zajmą .

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś strasznie ten ... gaz słaby ... koło 10 kWh ... z m^3 ..

a co z tego piec zrobi... to już inna bajka ... ale da to wtedy 14 000 kWh... jakieś 70kWh/m^2.... całkiem dobrze ... blisko 1/2 lepiej niż obecne "normy"

gdzie ... to jest 120 kWh ....

 

Ja grzeję gruntem chyba....albo mam norweski gaz...

 

Jednak wolę wyliczenia TB wg którego mam dom energooszczędny w dodatku nieizolowany. A gdybym dał 30cm styro od gruntu to chyba zeroenergetyczny albo co najmniej 0-20kWh/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...