Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dalej nie czujesz skąd masz te 15oC pod podłogą ???

To jeszcze raz: Powietrze w domu 22oC, posadzka 25oC (bo grzeje), styro 5cm a pod nim piasek o temp. 23oC. Jaką wyliczysz lambdę i straty do gruntu ?

 

W takim razie ,jeszcze raz Barth.

0,031W/mk / 0,05m x ( 25-23oC) = 1,24Wh.

Gdzie tkwi twoim zdaniem błąd . Znając temp. posadzki i piachu pod izolacją, czyste przewodzenie.

A że wyszło śmiesznie mało ,to wynika jedynie ze śmiesznych danych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla nydara jest - każda pliszka swój ogonek chwali więc mniej niż to co ma nydar to źle, więcej też.

 

Zostaw ptaka w spokoju.

Skoro przy 10cm styro i opaską pionową U=0,21,to jaki jest sens pakować-wydawać kasę na 40-50cm .

Podawał Krzysiek BB temp. jakie ma przy 10cm izolacji . Policz Q i zobaczysz ,że teoria o min.30cm ,funta kłaków nie jest warta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie ,jeszcze raz Barth.

0,031W/mk / 0,05m x ( 25-23oC) = 1,24Wh.

Gdzie tkwi twoim zdaniem błąd . Znając temp. posadzki i piachu pod izolacją, czyste przewodzenie.

A że wyszło śmiesznie mało ,to wynika jedynie ze śmiesznych danych .

Jak grunt ma 23 st. z innego źródła... np. latem, to jest ok! natomiast jak my go ogrzaliśmy do tej temperatury, to już nie. Powinien Pan podstawić temperaturę gruntu jaka by była gdyby nie działało ogrzewanie. To się w ekonomii nazywa "kreatywna księgowość" . Straty przeniósł Pan do zysków.

Nie Pan policzy 0.031W/mk / 0.05 doda Pan do izolacji 2W/mk / 0.5m x ( 25 -3) =

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,że teoria o min.30cm ,funta kłaków nie jest warta.
Ma Pan 100% racji.

Z doświadczenia... z prezentowanych danych z duńskiego uniwersytetu technicznego... z OZC dr Michała Strzeszewskiego z dr Dudy wynika, że 0.08-0.07 W/m2xK a nie 0.1!

Ma Pan rację, ze 0.1 dziś funta kłaków nie jest wart. Raz i jak się z Panem zgodziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma Pan 100% racji.

Z doświadczenia... z prezentowanych danych z duńskiego uniwersytetu technicznego... z OZC dr Michała Strzeszewskiego z dr Dudy wynika, że 0.08-0.07 W/m2xK a nie 0.1!

Ma Pan rację, ze 0.1 dziś funta kłaków nie jest wart. Raz i jak się z Panem zgodziłem.

Tyle, że takie U obliczeniowe (0.008 ) dla domu z opaską krawędziową uzyska się dla 30 cm EPS 0,035. Wg najnowszej metody obliczeń:

http://www.izolacje.com.pl/artykul/id1565,projektowanie-podlog-w-swietle-nowych-wymagan-cieplnych?p=2

 

Pomijając ten "drobiazg" straty na ogrzewaniu dla U = 0,012 w stosunku do U = 0,008 są mniejsze niż 1kWh/m2 na rok. Zawracanie d..py.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,, Powinien Pan podstawić temperaturę gruntu jaka by była gdyby nie działało ogrzewanie.''

 

Innymi słowy,nie liczyć na podstawie faktycznych wskazań termometrów a założyć, że tam nie ma 16-18oC ( bo to fatamorgana) a 3oC?

Te 2W/mk to oczywiście z normy , olać ,że pod chałupą sucho jak wiór i 0,4W/mK .

W końcu dlaczego 0,5m a nie np. 0,2 lub 3m?

Dlaczego próbuje Pan zagmatwać coś tak prostego dla własnych chybionych celów?

Ustawodawca nie przewidział,że ludziom się w doopach poprzewraca i nawtykają czujników do i pod posadzkę, przez co normę tam właśnie można wsadzić ,bo przekłamuje rzeczywistość.

Nie ma pod domem 8oC a piasek w tym miejscu nie ma 2W/mk.Jedno wierutne przekłamanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie ,jeszcze raz Barth.

0,031W/mk / 0,05m x ( 25-23oC) = 1,24Wh.

Gdzie tkwi twoim zdaniem błąd . Znając temp. posadzki i piachu pod izolacją, czyste przewodzenie.

 

Tym, że KrzysiekBB w tabelce bierze temperaturę powietrza w domu, a nie temp. ogrzewania podłogowego i tak liczy straty. Tam samo Ty to robisz. Żeby takie porównanie miało sens to musiałyby być dwa podobne budynki, jeden z 20cm styro, drugi z 30cm i w obu ogrzewanie nadmuchowe.

Przy podłogówce nie można policzyć strat biorąc do obliczeń temp. powietrza w domu, bo ja nie wiem jak długo i jaką temperaturą wprowadzasz ciepło w posadzkę i pośrednio w pospółkę pod izolacją podłogi. Ta wyższa temp. potrafi się dłużej utrzymać ze względu na swoją dużą pojemność cieplną.

 

albo - jak też pisał perm - liczyć straty do poziomu piasku, gdzie występuje stabilna temperatura, wtedy ujmiesz straty ładowania piachu.

 

Zostaw ptaka w spokoju.

Skoro przy 10cm styro i opaską pionową U=0,21,to jaki jest sens pakować-wydawać kasę na 40-50cm .

Podawał Krzysiek BB temp. jakie ma przy 10cm izolacji . Policz Q i zobaczysz ,że teoria o min.30cm ,funta kłaków nie jest warta.

 

nydar, zgadzam się z tobą. Ładowanie 40-50cm, a nawet 30cm styro grafitowego uzasadnienia nie ma, jeśli bierzesz sam fakt kosztów eksploatacji. W domu jak mój, zasilany PC czas zwrotu będzie na poziomie 50lat! W takim wypadku więcej zaoszczędziłbym lokując kwotę za te dodatkowe 10cm styro na lokacie. Ale akurat w moim przypadku, te 30cm styro pod posadzką mogę tłumaczyć tym, że dzięki takiej izolacji schodzę z kosztów inwestycyjnych (kupię tańszą pompę ciepła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że takie U obliczeniowe (0.008 ) dla domu z opaską krawędziową uzyska się dla 30 cm EPS 0,035. Wg najnowszej metody obliczeń:

http://www.izolacje.com.pl/artykul/id1565,projektowanie-podlog-w-swietle-nowych-wymagan-cieplnych?p=2

 

Pomijając ten "drobiazg" straty na ogrzewaniu dla U = 0,012 w stosunku do U = 0,008 są mniejsze niż 1kWh/m2 na rok. Zawracanie d..py.

 

Zapytam asolta czy nie zechciałby przeliczyć mi podłogi uwzględniając dwu-metrową opaskę dookoła domu wykonaną z proszku pigeona.

 

,, Powinien Pan podstawić temperaturę gruntu jaka by była gdyby nie działało ogrzewanie.''

 

Innymi słowy,nie liczyć na podstawie faktycznych wskazań termometrów a założyć, że tam nie ma 16-18oC ( bo to fatamorgana) a 3oC?

Te 2W/mk to oczywiście z normy , olać ,że pod chałupą sucho jak wiór i 0,4W/mK .

 

U mnie asolt przyjął 30cm piachu o lamdzie 0,4 !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym, że KrzysiekBB w tabelce bierze temperaturę powietrza w domu, a nie temp. ogrzewania podłogowego i tak liczy straty. Tam samo Ty to robisz. .....

Przyjmij w okresie grzewczym spód wylewki +25*C górna warstwa 23,5*C powietrza 21,8*C bo takie miałem fizycznie zmierzone

podłoga grzana ~ 3 x 90min / dobę.

 

A tu ciekawy artykuł .... fajna sprawa http://www.z2.ib.pwr.wroc.pl/earth-sheltered :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmij w okresie grzewczym spód wylewki +25*C górna warstwa 23,5*C powietrza 21,8*C bo takie miałem fizycznie zmierzone

podłoga grzana ~ 3 x 90min / dobę.

 

A tu ciekawy artykuł .... fajna sprawa http://www.z2.ib.pwr.wroc.pl/earth-sheltered :)

Znamienne stwierdzenie:

Bardziej stabilna temperatura na obu płaszczyznach przegród budynków typu „earth-sheltered” skutkuje mniejszymi stratami ciepła, co ma bezpośredni wpływ na mniejsze zapotrzebowanie na energię grzewczą oraz do chłodzenia budynków. Jak wynika z przeprowadzonych symulacji własnych w warunkach polskich możliwe jest osiągnięcie blisko 50% oszczędności energii grzewczej w budynku częściowo zagłębionym w gruncie w porównaniu z typowym budynkiem naziemnym, a w przypadku oszczędności energii klimatyzacyjnej wartość ta sięga blisko 60%
Wg Brzęczkowskiego powinno być odwrotnie. Co za pech. Nic nie che potwierdzić rewolucyjnej tezy o największych stratach do gruntu. Może czas na przyznanie się do błędu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmij w okresie grzewczym spód wylewki +25*C górna warstwa 23,5*C powietrza 21,8*C bo takie miałem fizycznie zmierzone

podłoga grzana ~ 3 x 90min / dobę.

 

Ale do czego mam przyjąć ? Nie wiem jakie w ten dzień były warunki na zewnątrz. Nie wiem ile potrzebowałeś grzać itp. Trudno coś z takich danych obliczyć. Można jedynie policzyć ile Wat energii dostarczyłeś do gruntu. Ciekawe ile byś dostarczył przy 30cm. Możliwe, że grzałbyś np. 3x po 60min, a nie 90min.

 

A tu ciekawy artykuł .... fajna sprawa http://www.z2.ib.pwr.wroc.pl/earth-sheltered :)

 

Jeszcze lepsze są earthshipy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam asolta czy nie zechciałby przeliczyć mi podłogi uwzględniając dwu-metrową opaskę dookoła domu wykonaną z proszku pigeona.

...

Jest tam wzór na to, chyba, że OZC też ma taki moduł. Pytanie czy dla opaski poziomej wyniki są zbliżone jak dla opaski pionowej. Niby powinny ale tego nie wiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tam wzór na to, chyba, że OZC też ma taki moduł. Pytanie czy dla opaski poziomej wyniki są zbliżone jak dla opaski pionowej. Niby powinny ale tego nie wiem.

 

Liczy się inaczej, Tu masz wzory:

http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,materialy_i_technologie,artykul,przenikanie_ciepla_przegrod_w_kontakcie_z_gruntem__zasady_wyznaczania_wspolczynnikow,5374

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Przy 18cm niby 16~18stC a przy 30cm 9~11stC?

Takie kompletne niezrozumienie najprostszych zjawisk to może tylko wymyślać, ktoś kto pisze takie bzdury"

 

Zrób tak kszhu . Zmierz wilgotność piasku pod domem, który ma 16-18oC i zmierz takiego co ma 8-11.

Skojarz to z faktem ,że piach ma i 0,4 i 2W/mk.w zależności od wilgotności .

W wilgotności piachu tkwi przyczyna jego temp. 16-18oC czy 8-11oC,bo albo działa jak izolacja albo przewodnik.

Póki co mamy dane od ciebie i j-j ,ale obaj macie GWC pod domami które nawilżają piach . Nie ma informacji jaka jest temp. gdy jest 30cm a brak GWC i suchy piach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym, że KrzysiekBB w tabelce bierze temperaturę powietrza w domu, a nie temp. ogrzewania podłogowego i tak liczy straty. Tam samo Ty to robisz. Żeby takie porównanie miało sens to musiałyby być dwa podobne budynki, jeden z 20cm styro, drugi z 30cm i w obu ogrzewanie nadmuchowe.

Przy podłogówce nie można policzyć strat biorąc do obliczeń temp. powietrza w domu, bo ja nie wiem jak długo i jaką temperaturą wprowadzasz ciepło w posadzkę i pośrednio w pospółkę pod izolacją podłogi. Ta wyższa temp. potrafi się dłużej utrzymać ze względu na swoją dużą pojemność cieplną.

 

albo - jak też pisał perm - liczyć straty do poziomu piasku, gdzie występuje stabilna temperatura, wtedy ujmiesz straty ładowania piachu.

 

 

 

nydar, zgadzam się z tobą. Ładowanie 40-50cm, a nawet 30cm styro grafitowego uzasadnienia nie ma, jeśli bierzesz sam fakt kosztów eksploatacji. W domu jak mój, zasilany PC czas zwrotu będzie na poziomie 50lat! W takim wypadku więcej zaoszczędziłbym lokując kwotę za te dodatkowe 10cm styro na lokacie. Ale akurat w moim przypadku, te 30cm styro pod posadzką mogę tłumaczyć tym, że dzięki takiej izolacji schodzę z kosztów inwestycyjnych (kupię tańszą pompę ciepła).

 

Powtarzasz z uporem ,że liczę do temp. powietrza.

Przecież 25oC jakie podałeś to temp.posadzki . Manipulujesz,czy tylko takie wrażenie odnoszę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, dla opaski poziomej parametry będą trochę gorsze. Dla przykładu z tekstu, U obliczeniowe podłogi dla opaski pionowej to 0,26 a dla poziomej to 0,27 (tak mniej więcej).

Co ciekawe, gdyby liczyć "czyste" U dla przegrody z 5 cm styro to wyniesie ono 0.45. U obliczeniowe tu zaś to 0.28. Ze ścianą czy stropem nie da się tak zrobić. :) Brzęczkowski, leżysz i kwiczysz!!!

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo gdyby chłopaki przestali pieprzyć o 30-40cm pod posadzką a zaczęli promować opaski pionowe , to by nie było o co się sprzeczać nawet .

Drogi TB jak już zobowiązałeś się do promocji styropianu w fundamentach ,to promuj opaski kosztem tego co pod posadzką. Bilans wyjdzie na zero ,pracodawca będzie zadowolony ,inwestor będzie zadowolony. I co najważniejsze, będzie to miało sens energetyczny i ekonomiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...