Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Bo gdyby chłopaki przestali pieprzyć o 30-40cm pod posadzką a zaczęli promować opaski pionowe , to by nie było o co się sprzeczać nawet .

 

Zaraz dojdziecie do wniosków, że nie ma żadnego mostka termicznego pomiędzy ścianą fundamentową ocieploną tylko od zewnątrz a scianą zewnętrzną też ocieploną od zewnątrz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zaraz dojdziecie do wniosków, że nie ma żadnego mostka termicznego pomiędzy ścianą fundamentową ocieploną tylko od zewnątrz a scianą zewnętrzną też ocieploną od zewnątrz....
Przecież między nimi nie ma izolacji termicznej. Myślałeś o mostku do gruntu na styku ściany, ściany fundamentowej i podłogi. No ciekawe, byłem pewny, że jest uwzględniony. Musze sprawdzić jak jest to rozwiązane. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzasz z uporem ,że liczę do temp. powietrza.

Przecież 25oC jakie podałeś to temp.posadzki . M

 

Ja już zaczynam się gubić w tym co ty liczysz. raz tak, raz inaczej. Sugeruję się tabelką KrzyskaBB, który to "wykazał", że 20cm jest lepsze niż 30cm. Ty to samo chyba twierdzisz ? A przecież tam nie jest uwzględniona temp. posadzki i ile Watów energii zostało wpakowane w piach pod styro.

 

PS. nydar, twoje wypowiedzi można podzielić na dwie części - merytoryczną i tzw. "wycieczkową". Tą drugą część mógłbyś odpuścić, bo nic nie wnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież między nimi nie ma izolacji termicznej. Myślałeś o mostku do gruntu na styku ściany, ściany fundamentowej i podłogi. No ciekawe, byłem pewny, że jest uwzględniony. Musze sprawdzić jak jest to rozwiązane.

 

o tym myslalem

http://domubudowanie.blogspot.no/2012/06/fundamenty-mostki-termiczne.html

 

czyli niepotrzebnie niektorzy ocieplaja sciane fundamentowa od wewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o tym myslalem

http://domubudowanie.blogspot.no/2012/06/fundamenty-mostki-termiczne.html

 

czyli niepotrzebnie niektorzy ocieplaja sciane fundamentowa od wewnątrz

Coś tam to daje. Nie mniej w przykładach podanych wyżej jest uwzględniony mostek liniowy dla ściany zewnętrznej. Te wszystkie wyliczenia pokazują dobitnie, że krytyczną dla dobrego izolowania podłogi jest także opaska krawędziowa. Lepiej by była pionowa (fundament ocieplony z zewnątrz) ale pozioma też daje efekty. Od środka najwyrażniej można sobie darować. :) Cieszę się, bo tę "rewolucyjną" tezę wysunąłem, jako przypuszczenie z 5 lat temu. :)

 

Tak jeszcze, komentując te ciągłe spory o grubość izolacji pod podłogą. Opracowania cytowane przeze mnie i Bartha ucinają wszelkie wątpliwości a myślę też, że odetchnąć z ulgą mogą wszyscy ci którzy mają pod podłogą 10 - 12 cm styro i ocieplone fundamenty z zewnątrz. ich podłoga spełnia wymagania techniczne dla budynków na 2021 rok z dużym zapasem. :)

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze, komentując te ciągłe spory o grubość izolacji pod podłogą. Opracowania cytowane przeze mnie i Bartha ucinają wszelkie wątpliwości a myślę też, że odetchnąć z ulgą mogą wszyscy ci którzy mają pod podłogą 10 - 12 cm styro i ocieplone fundamenty z zewnątrz. ich podłoga spełnia wymagania techniczne dla budynków na 2021 rok z dużym zapasem. :)

 

W tym śmieciowym wątku jest tyle prawdy co nieprawdy więc można się zarówno zgodzić jak i nie zgodzić.

Co Ty miałeś na myśli lub Nydar tego w tym wątku chyba nikt nie jest w stanie rozważyć.

 

Jedno wiem na pewno, że tych 7-8 stopni pod podłogą nic nie jest w stanie zwiększyć bez ogrzewania z domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym śmieciowym wątku jest tyle prawdy co nieprawdy więc można się zarówno zgodzić jak i nie zgodzić.

Co Ty miałeś na myśli lub Nydar tego w tym wątku chyba nikt nie jest w stanie rozważyć.

 

Jedno wiem na pewno, że tych 7-8 stopni pod podłogą nic nie jest w stanie zwiększyć bez ogrzewania z domu.

Przeczytaj te dwa ostatnio linkowane artykuły o obliczaniu strat przez podłogę. Są tam też przykładowe obliczenia. Tu nie można mieć wątpliwości. Wątek nie jest śmieciowy tylko humorystyczny. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym śmieciowym wątku jest tyle prawdy co nieprawdy więc można się zarówno zgodzić jak i nie zgodzić.

Co Ty miałeś na myśli lub Nydar tego w tym wątku chyba nikt nie jest w stanie rozważyć.

 

Jedno wiem na pewno, że tych 7-8 stopni pod podłogą nic nie jest w stanie zwiększyć bez ogrzewania z domu.

 

A czy tu gdzieś padło stwierdzenie,że to nie jest temp. wynikająca ze strat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wystarczy tak lub nie

Dla uproszczenia, można.

1. dla tych załozeń, które zrobiłeś (10X10 po środku, tyle co na -5) to temp. gruntu na -5m ma 8,5 stopnia. Czyli nie 2-5 a 8 stopni. Te 8 stopni to najniższa temp. w ciągu roku, na -1, najwyższa to 14 stopni. To gruntu a nie gruntu pod posadzką http://unitherm.pl/?case=podstrona&id=422

Stawiając na takim gruncie budynek i wylewając posadzkę ( ocieploną z opaska ) okazuje się, że wartości graniczne temp. ulegają spłaszczeniu i wynoszą 11-13 stopni w skali całego roku. czy zgodzisz się ze mną? dla wyżej założonych i uproszczonych warunków.

2. Tu zgodziłeś się ze mną nie robiąc żadnych założeń, a więc można

3. mowa o budynku bez imprezy wewnątrz i nie o namiocie, Pytanie podobne jak w 2 punkcie. Dla czego tylko przez pewien czas skoro grunt odbiera ciepło 6X lepiej niż powietrze. Nie sądzisz, że temp. posadzki będzie na stałym i niskim poziomie i jednak będzie przyjmować temp. zbliżone do temp. gruntu?

Jeżeli możesz odpowiedzieć to bez dodatkowych założeń,

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla budynku nieogrzewanego lub z teoretycznie idealną izolacją nie zgodzę się - nie będzie miał więcej niż średnioroczna temp. powietrza w danym rejonie. Jeśli ogrzewany i z kiepską izolacją to może mieć i te 16~18stC, o których wypisuje nydar.

No dobra, przygotowałem rysunek poniżej, czy uważasz, że jeżeli na ten sam grunt nałożę budynek z izolowaną podłogą i opaską pionową ale nie będzie on ogrzewany to wykres rozkładu temp. będzie taki sam jak w przypadku bez podłogi?

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=279742&stc=1&d=1410708270

 

Nie ma "bez dodatkowych założeń" bo skąd wiedzieć, czy budynek non-stop grzany i te 20stC jest utrzymywane czy nie?

Pewnie masz na myśli grzany więc utrzymujesz temp. pomieszczeń non-stop te 20stC to i posadzka kiedyś do tego dojdzie jak każdy przewodnik..

Tak mam to na myśli. Ale przewodnik ma to do siebie, że przewodzi lepiej lub gorzej. Czy uważasz, że grunt przewodzi lepiej od powietrza 6X?

dom.jpg

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, przygotowałem rysunek poniżej, czy uważasz, że jeżeli na ten sam grunt nałożę budynek z izolowaną podłogą i opaską pionową ale nie będzie on ogrzewany to wykres rozkładu temp. będzie taki sam jak w przypadku bez podłogi?

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=279742&stc=1&d=1410708270

 

Grunt pod domem nieogrzewanym będzie miał temperaturę średnią, czyli te 10 st, z tym, że wahania temperatury w cyklu rocznym będą mniejsze Delta nie przekroczy 20 st. Dla ścian i stropu ta delta w ciągu roku będzie sięgać i 50 stopni. Dlatego też od gruntu dajemy mniej izolacji. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozum co się do ciebie pisze. Choć raz.

Dom NIE OGRZEWANY. Skąd tam ma się tyle wziąć jak najwyższa temp. gruntu to ~10stC?

 

 

 

Opamiętaj się, moje GWC to ~27% powierzchni podłogi, nie wiem ile u j-j'a i mnie to nie interesuje.

Co do nawilżania to wczoraj pisałeś, że GWC suszy a dziś, że nawilża? Ogarnij się w końcu i przyjmij jedną wersję. U mnie sucho.

 

 

 

Nie zaglądaj tam, już nydar na tym jechał zimą jak chciał udowodnić, że GWC zamraża grunt jak mega chłodziarka;)

Ta apka jest pełna sprzeczności.

 

 

 

To se ne da;) Część wycieczkowa jest zawsze gdy nydar wie, że nie ma racji i nie ma żadnych argumentów.

Tak jak pisałeś wcześniej - to jest najlepsza odpowiedź na niewygodne dla niego pytania.

 

 

 

To samo chciałem od nydara wyciągnąć ale upiera się, że bez ogrzewania będzie 16~18stC. Nie rozumiem co na to ma wpływać, wczoraj temp. gruntu zależała od jego lambdy, dzisiaj jest wersja, że od wilgotności. Kompletną sieczkę prezentuje nasz forumowy kolega.

 

 

 

Dla budynku nieogrzewanego lub z teoretycznie idealną izolacją nie zgodzę się - nie będzie miał więcej niż średnioroczna temp. powietrza w danym rejonie. Jeśli ogrzewany i z kiepską izolacją to może mieć i te 16~18stC, o których wypisuje nydar.

 

 

 

Nie ma "bez dodatkowych założeń" bo skąd wiedzieć, czy budynek non-stop grzany i te 20stC jest utrzymywane czy nie?

Pewnie masz na myśli grzany więc utrzymujesz temp. pomieszczeń non-stop te 20stC to i posadzka kiedyś do tego dojdzie jak każdy przewodnik.

Przebij ścianę prętem na wylot i badaj zimą temp. pręta w domu i na zewnątrz. W domu nie osiągnie temp. wewn. a na zewnątrz będzie miał więcej niż temp. zewn. Mostek to mostek, czy to pręt, czy kiepsko izolowana posadzka. Tylko nie licz dT do temp. pręta na zewn. a temp. otoczenia i wszystko będzie jasne.

 

Wiem ,że to ciebie przerasta, ale GWC jak kobieta zmienny jest .W zależności od pory roku ,raz wysusza ,raz nawilża, tyle,że jak to w życiu bywa nie o tych porach roku co dla nas są korzystne.

Znowu bredzisz o jakiś pytaniach bez odpowiedzi .Zadaj je w końcu a nie jak baba zasłaniasz się Barthem.

Co do reszt ,to tradycyjnie bełkot.

 

ps. Wystaw z lodówki dobrze schłodzony browar. Tylko nie chlaj . Obserwuj i jutro napisz jakie wyciągnąłeś wnioski w kontekście GWC. Jak nic nie zrozumiesz,to obsyp suchym piachem i próbuj ponownie. Aż do skutku . Tylko nie chlaj bo znając ciebie w nałóg wpadniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...