Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nie, tak nie uważam. Pisałem wcześniej jak to mnie więcej będzie - jeśli środek budynku przypada wg tego rys. na jakieś -7m to przesuń wykres tak do góry aby te -7m było pod podłogą jeśli przyjmujemy idealną izolację. Tyle będzie w przypadku nie ogrzewania i ogrzewania z izolacją idealną - bez strat..

Widzę, że również w tym punkcie się prawie zgadzamy. co prawda z rysunku wynika, ze powinniśmy mieć pod posadzką 10 stopni jednak mój czujnik w okresie gdy była posadzka a budynek był nie ogrzewany wykazał temp. skrajne od 11,4-13,6 stopnia. Jednak, izolacja nie była idealna bo wynosi 15 cm pod podłogą. Może tak być?

 

Hmm... co będzie uszczypliwością? To, że napiszę, że masz sklerozę, czy to, że jesteś upierdliwy?

Ile razy pisałem, że nie wiem i nie interesuje mnie to więc wolę się od tego odizolować?

Poza tym na tak zadane pytanie odp. dał Barth3z.

żadnej uszczypliwości, to, ze dałeś z dużym zapasem dmuchając na zimne to dobrze ja to rozumiem, wymienniki płytowe w instalacjach grzewczych tez czasami przewymiarowuję o 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Grunt pod domem nieogrzewanym będzie miał temperaturę średnią, czyli te 10 st, z tym, że wahania temperatury w cyklu rocznym będą mniejsze Delta nie przekroczy 20 st. Dla ścian i stropu ta delta w ciągu roku będzie sięgać i 50 stopni. Dlatego też od gruntu dajemy mniej izolacji. :)

Dzięki Perm, Właściwie to można spytać dla czego Brzęczkowski nie bierze udziału w tej dyskusji bo chyba on tu namieszał najwięcej, schował głowę w piasek pod posadzką?

I jeszcze: Barth3z zgodzisz się z tym co Perm napisał powyżej?

Skoro chyba już zostało prawie wszystko napisane to ja myślę, że te17 stopni u Nydara pochodzi z tego, że latem ogrzewa GWC. Ja obecnie mam pod podłoga 30 stopni bo też ogrzewam.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze: Barth3z zgodzisz się z tym co Perm napisał powyżej?

 

Tak, ponieważ średnia temp. powietrza w okresie grzewczym to 3-4oC, a średnia temp. gruntu pod domem w okresie grzewczym to min. 8oC (zależy od rozpiętości budynku i zastosowanej opaski. I nie ma znaczenia, że piach odbiera 10x czy 100x lepiej niż powietrze.

Mimo, że daję 30cm styro grafitowego uważam, że w wielu wypadkach taka wartość nie jest rentowna.

 

PS., przesuń ten rysunek pod domem o 4-5metrów do góry i odczytaj temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi na oko wychodzi z siedem do osi budynku.

 

Pod ogrzewanym pewnie i z 7metrów można dać Sam fakt przykrycia pewnego obszaru budynkiem powoduje, że pod domem będzie mniej więcej taka temp. jak na 4-5 metrze w terenie otwartym. Z tej właściwości chcę skorzystać wylewając posadzkę w garażu bezpośrednio na gruncie. Przy mrozach na zewn. posadzka będzie grzejnikiem dla garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC to fizyka poziomu gimnazjalnego więc nie wymyślaj teraz głupot o zmienności - zasysa ciepłe i wilgotne to się z niego w chłodzie wykrapla, zasysa zimne, suche, to pobiera wilgoć. Czego tu nie rozumiesz?

A jak z temp. pod nieogrzewanym domem? Ile będzie wynosić przy 20cm EPS-a a ile przy 30cm? Odpowiesz?

 

Zaobserwuj ten browar .Jutro opowiesz o wnioskach ( obsyp suchym piachem) .Byłem przekonany ,że gimnazjum zaliczyłeś. No ale cóż.

O temp. pod nieogrzewanym domu dowiemy się z wiarygodnego źródła od karolka 75,ale to za kilka miesięcy .Pod jego 16cm ,stawiam na 12oC w styczniu +/-1oC. Ile przy 20 -30cm, myślę,że tyle samo o ile fundament robiony na koniec lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Perm, Właściwie to można spytać dla czego Brzęczkowski nie bierze udziału w tej dyskusji bo chyba on tu namieszał najwięcej, schował głowę w piasek pod posadzką?

I jeszcze: Barth3z zgodzisz się z tym co Perm napisał powyżej?

Skoro chyba już zostało prawie wszystko napisane to ja myślę, że te17 stopni u Nydara pochodzi z tego, że latem ogrzewa GWC. Ja obecnie mam pod podłoga 30 stopni bo też ogrzewam.

 

W zeszłe lato nie grzałem .Chciałem sprawdzić co się będzie działo . Temp. była zimą taka sama jak w pierwszym roku gdy grzałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS., przesuń ten rysunek pod domem o 4-5metrów do góry i odczytaj temperatury.

To tylko rysunek poglądowy bez zachowania proporcji, chodzi o ideę.

Nie bluźnij! GWC pod podłogą? Toż to największa zmora nydara!;)

Dla czego? U progu sezonu grzewczego ma mniejszą deltę, przez co mniej ucieknie przez podłogę. On ogrzewa grunt letnim powietrzem, ja kolektorami.

Ale powiedz dlaczego zimą? Pisałeś coś o temp. min 12stC jaką rejestrujesz u siebie pod koniec zimy.

Właściwie nigdy się zbytnio tym nie zastanawiałem a tym bardziej nie dorabiałem sobie jakiejś teorii. Ale puszczę wodzę swej fantazji:

Otóż pod koniec lata temp. pod budynkiem jest największa, może właściwie nie lata a koniec prawie jesieni. Oczywiście gdy nie ogrzewamy niczym gruntu. Przychodzi zima to temp. zaczyna spadać i tak do wiosny. Wiosną powierzchnia gruntu zaczyna się rozgrzewać ale głębsze warstwy dalej są zmarznięte i wychładzają dalej grunt pod budynkiem, i to wychładzanie trwa praktycznie do maja, gdzie już jest ciepełko na dworze a pod budynkiem dopiero ustaje spadek temp. i powoli zaczyna się temp. podnosić. Czyli można powiedzieć, że rozmrożenie (ocieplenie) gruntu pod budynkiem jest u progu lata. Podobnie jest w nieosłoniętym gruncie ale nie ma tak mocnego przesunięcia w czasie. Obecnie gdy startuję z mocno nagrzanym gruntem pod budynkiem do początku następnego lata nic nie pozostanie. Czy ogrzewamy pod budynkiem czy nie , w maju i tak będziemy mieli te 12-13 stopni.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam o temp. pod nieogrzewanym domem a ty jak zwykle uciekasz od pytania w bzdurne wycieczki.

Rozumiesz co ci barth3z pisał na ten temat czy nie?

 

 

 

Są tylko dwa możliwe wyjaśnienia - kłamstwo albo ogrzewanie stratami.

 

Może jakieś leczenie zapobiegawcze? Pytałeś o temp. pod nieogrzewanym domem przy izolacji 20-30cm .

Odp. cyt,,, Pod jego 16cm ,stawiam na 12oC w styczniu +/-1oC. Ile przy 20 -30cm, myślę,że tyle samo o ile fundament robiony na koniec lata."

Nie potrafię odpowiedzieć z dokładnością do 0,1oC.

 

Nie prawda,że dwie.Jest jeszcze jedna możliwość. Brak wiedzy z poziomu gimnazjum . No ale na to wpływu to ja już nie mam. Miej żal do siebie.Trzeba było na wagary nie chodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż pod koniec lata temp. pod budynkiem jest największa, może właściwie nie lata a koniec prawie jesieni. Oczywiście gdy nie ogrzewamy niczym gruntu. Przychodzi zima to temp. zaczyna spadać i tak do wiosny. Wiosną powierzchnia gruntu zaczyna się rozgrzewać ale głębsze warstwy dalej są zmarznięte i wychładzają dalej grunt pod budynkiem, i to wychładzanie trwa praktycznie do maja, gdzie już jest ciepełko na dworze a pod budynkiem dopiero ustaje spadek temp. i powoli zaczyna się temp. podnosić.

 

Tu masz zobrazowane te przesunięcie fazowe:

http://solis.pl/var/solis/storage/images/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci/250-3-pol-PL/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci_imagelarge.jpg

Pod domem bedzie jak krzywa dla głębokości 4metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dopiero to przyznajesz, że grzejesz grunt stratami?

 

 

 

Ale jakie GWC? Nydar nie ma a przynajmniej tak pisał, że nie ma pod budynkiem a jedynie rurkę od tego odzysku z pomyj. Jak taka rurka z mikrym powietrzem może wpłynąć na 140m2 posadzki (czy 120m2 bo nydar używa tych wartości naprzemiennie)?

 

 

 

Czyli jeszcze doładowujesz kolektorami?

 

Chłopie ogarnij się. A od czego te 16oC?

Coś pisałeś o braku argumentacji i wycieczkach osobistych ,czy tylko mi się wydaje.Oj kszhu ty pomyju mój:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to ze strat nie był by w stanie rozgrzać tak gruntu. Widzę on-line jak ciepło spierdziela w niebyt i jak trudno jest rozgrzać.

 

Musimy określić -sprecyzować pojęcie rozgrzać grunt . Dla przepływu energii przez izolację ważne jest jaka jest temp. nad i bezpośrednio pod izolacją. Mam umieszczony pex bezpośrednio pod-w chudziaku .Tam jest najniżej w kwietniu 15, ? oC, Co dzieje się niżej nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to można spytać dla czego Brzęczkowski nie bierze udziału w tej dyskusji

 

Widziałem go dziś przy jednej inwestycji. Chyba nadzór autorski. Narazie fundamentu jeszcze nie skończyli bo cały czas izolują ;)

http://columbian.media.clients.ellingtoncms.com/img/photos/2013/11/12/117652_geofoam_18777.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nalegasz aby poziom dyskusji sięgnął rynsztoka to pisz do siebie i odpisuj.

 

,,Czyli najpierw grzejesz stratami i na tej podstawie liczysz dT. Tęgi argument za słabą izolacją."

Każda izolacja przepuszcza energię . Po przejściu przez nią temp. zależy od tego czy trafi na następną izolację czy odbiornik .Niby oczywiste . Ale okazuje się,że nie dla każdego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...