Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panie nydar - Bardzo proszę CO PAN NA TO?

 

- Wnioski z najnowszego Audytora OZC firmy Sankom

 

- przy identycznych izolacjach więcej ciepła ucieka do gruntu niż dachem

- przy izolacji 0.1 W/m2 xK i lepszej kable grzewcze są tańsze w eksploatacji od rurek zasilanych gruntową pc.

 

 

Audytor OZC nie uwzględnia kosztów eksploatacji poszczegolnych nosników energii, nie wiem na czym liczył dr Strzeszewski ale na pewno nie był to Audytor OZC,

Co do strat to jeszcze niedawno Pan twierdził ze straty do gruntu są wieksze od sumy strat przez pozostałe przegrody, teraz juz tylko przez sam dach i tutaj sie z tym zgodzę. Ewolucja poglądów trwa i dobrze, oby tak dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do strat to jeszcze niedawno Pan twierdził ze straty do gruntu są wieksze od sumy strat przez pozostałe przegrody, teraz juz tylko przez sam dach i tutaj sie z tym zgodzę. Ewolucja poglądów trwa i dobrze, oby tak dalej

Panie Andrzeju - pamięta Pan kontekst ? Napisałem to w w zeszłym wieku i chodziło mi o dom normatywny. Nie pamiętam dokładnie ale było wtedy 5 cm od gruntu 8 w ścianie i 15 w dachu opatrzone takim rysunkiem domku ze strzałkami - 3-6% do gruntu.

Chcąc zwrócić uwagę na zaniżone straty do gruntu - napisałem, że nie 3-6% w więcej niż ścianą i dachem - czyli 51% JESZCZE RAZ - DOTYCZYŁO TO PODAWANEJ GRAFIKI DOMU NORMATYWNEGO ( gdzie najmniej izolacji było w podłodze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. teraz juz tylko przez sam dach i tutaj sie z tym zgodzę. Ewolucja poglądów trwa i dobrze, oby tak dalej
Przy takiej samej grubości izolacji większe są przez grunt?

Tak przykładowo. Dom kwadratowy 10 x 10 ze stropodachem. W stropie 10 cm EPS 0,042. W podłodze 10 cm EPS 0,042. Ściany fundamentowe 70 cm ocieplone EPS 0,042 gr 10 cm. Jakie jest U podłogi, jakie dachu?

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dopisac ze razem ze mostkiem fundament-sciana nosna, tak w ogole nie we wszystkich przypadkach ale tylko niektórych.

Mostki wykluczam. Natomiast przypadek jest konkretnie opisany.

Dom ma ogrzewanie podłogowe ( w podłodze - nie podczerwone) i wentylację z reku (anemostaty w suficie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dopisac ze razem ze mostkiem fundament-sciana nosna, tak w ogole nie we wszystkich przypadkach ale tylko niektórych.
Wiesz czemu pytam? Widziałeś to:

http://www.izolacje.com.pl/artykul/id1565,projektowanie-podlog-w-swietle-nowych-wymagan-cieplnych?p=2

i to:

http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,materialy_i_technologie,artykul,przenikanie_ciepla_przegrod_w_kontakcie_z_gruntem__zasady_wyznaczania_wspolczynnikow,5374

Podłoga z 10 cm EPS i z fundamentem ocieplonym z zewnątrz też 10 cm EPS ma U obliczeniowe 0,21. Z mostkiem na styku ściana - podłoga! Tylko z sumy oporów wyszłoby 0,35. Tyle też będzie w dachu.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz czemu pytam? Widziałeś to:

http://www.izolacje.com.pl/artykul/id1565,projektowanie-podlog-w-swietle-nowych-wymagan-cieplnych?p=2

i to:

http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,materialy_i_technologie,artykul,przenikanie_ciepla_przegrod_w_kontakcie_z_gruntem__zasady_wyznaczania_wspolczynnikow,5374

Podłoga z 10 cm EPS i z fundamentem ocieplonym z zewnątrz też 10 cm EPS ma U obliczeniowe 0,26. Z mostkiem na styku ściana - podłoga! Tylko z sumy oporów wyszłoby 0,35. Tyle też będzie w dachu.

 

A jaki brałeś współczynnik przewodzenia gruntu do obliczeń ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,0. Nie brałem. To przykład z artykułu.

 

A to cwafniak, ja myślałem, że przebrnąłeś przez te całe liczenie ;)

lambde gruntu można przyjąć niższą. Na stronie u-wert przyjmują 0,7, co moim zdaniem może być realne dla budynków, pod które nie podchodzi woda gruntowa. Te 2,0 to jest takie zabezpieczenie, nawet w przypadku wysokoich wód gruntowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...