Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A to cwafniak, ja myślałem, że przebrnąłeś przez te całe liczenie ;)

lambde gruntu można przyjąć niższą. Na stronie u-wert przyjmują 0,7, co moim zdaniem może być realne dla budynków, pod które nie podchodzi woda gruntowa. Te 2,0 to jest takie zabezpieczenie, nawet w przypadku wysokoich wód gruntowych.

Lambda gruntu z reguły jest niższa ale w normie nie można tego zapisać. Nie wiem czy podołałbym tym wszystkim wzorom, Próbowałem liczyć różnicę dla opaski poziomej i pionowej i zajęło mi to duuuużo czasu. :)

 

W tym drugim artykule dla przykładowego 5 cm EPS i izolowanego z zewnątrz fundamentu, U obliczeniowe podłogi wychodzi 0,26 (dla 10 cm to U = 0,21). To wynik porażający, krótko mówiąc.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to cwafniak, ja myślałem, że przebrnąłeś przez te całe liczenie ;)

lambde gruntu można przyjąć niższą. Na stronie u-wert przyjmują 0,7, co moim zdaniem może być realne dla budynków, pod które nie podchodzi woda gruntowa. Te 2,0 to jest takie zabezpieczenie, nawet w przypadku wysokoich wód gruntowych.

Nawet na pustyni woda podchodzi, bo dom ogranicza parowanie. Tak jak pod kamieniem czy kawałkiem kłody w lesie. W angielskich opracowaniach znalazłem nawet lambdę 4 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lambda gruntu z reguły jest niższa ale w normie nie można tego zapisać. Nie wiem czy podołałbym tym wszystkim wzorom, Próbowałem liczyć różnicę dla opaski poziomej i pionowej i zajęło mi to duuuużo czasu. :)

 

Przykład 1. Budynek niepodpiwniczony, ściana fundamentowa izolowana

Dane wyjściowe:

budynek mieszkalny niepodpiwniczony,

wymiary budynku w obrysie zewnętrznym parteru 12,35 x 9,95 m,

wysokość ściany fundamentowej 0,60 m,

warstwowa budowa podłogi na gruncie:

- parkiet dębowy 22 mm

- zaprawa cementowa zbrojona siatką 5 cm

- folia ochronna PE 0,20 mm

- styropian 5 cm

- 2 x papa na lepiku 5 mm

- zaprawa cementowa 5 cm

- gruz ubity 10 cm

warstwowa budowa ściany fundamentowej:

- mur bloczków żwirobetonowych 25 cm

- 2 x lepik 3 mm

- styropian ekstrudowany 8 cm

- geowłóknina.

Rodzaj podłogi – płyta na gruncie z pionową izolacją krawędziową.

 

W powyższym przykładzie nie wychodzi taka duża różnica o której piszesz.

 

U samej podłogi (5cm styro) = 0,285W/m2K

 

a z uwzględnieniem izolacji pionowej (8cm XPS'a) spada do 0,255W/m2K. Różnica raptem 0,03.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie... Pytam powaznie... Jakie straty mam do gruntu?

 

Od dolu...

15cm piasek ubity warstwami

10cm chudy beton

3cm styropian

2 cm gladz cementowa

0.4cm papa na lepiku

3 cm gladz cementowa

2.2 cm parkiet.

 

Powierzchnia 75m2 ( dom z pietrem 150m2 )

 

Prosze o powazna odpowiedz....

Nawet nie licząc ale patrząc na te przykłady z artykułów wyjdzie ci około 0,29. Masz podłogę w normie. :) W praktyce to się potwierdza, zdaje się. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład 1. Budynek niepodpiwniczony, ściana fundamentowa izolowana

Dane wyjściowe:

budynek mieszkalny niepodpiwniczony,

wymiary budynku w obrysie zewnętrznym parteru 12,35 x 9,95 m,

wysokość ściany fundamentowej 0,60 m,

warstwowa budowa podłogi na gruncie:

- parkiet dębowy 22 mm

- zaprawa cementowa zbrojona siatką 5 cm

- folia ochronna PE 0,20 mm

- styropian 5 cm

- 2 x papa na lepiku 5 mm

- zaprawa cementowa 5 cm

- gruz ubity 10 cm

warstwowa budowa ściany fundamentowej:

- mur bloczków żwirobetonowych 25 cm

- 2 x lepik 3 mm

- styropian ekstrudowany 8 cm

- geowłóknina.

Rodzaj podłogi – płyta na gruncie z pionową izolacją krawędziową.

 

W powyższym przykładzie nie wychodzi taka duża różnica o której piszesz.

 

U samej podłogi (5cm styro) = 0,285W/m2K

 

a z uwzględnieniem izolacji pionowej (8cm XPS'a) spada do 0,255W/m2K. Różnica raptem 0,03.

Nie tak raptem, dla 0,12 a 0,15 powiesz, że to dużo. :) W sumie najbardziej istotne jest to, że dla podłogi przyjmuje się U obliczeniowe a nie wynikające tylko z różnicy oporów. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest prawda. W 1996 zamarzła mi woda w rurce 1.2m pod ziemią!

To widzę, że jakiś nowy sposób pomiaru temp. I co zamarzała woda w rurce pod nieogrzewanym budynkiem? Pomiary wykonywał Pan na wiecznej zmarzlinie?

Ja swoje wykonałem na konkretnym budynku w momencie jak nie był ogrzewany i prowadzę je do dnia dzisiejszego. A więc jeszcze raz spytam skąd Pan wie, że temp. pod nieogrzewanym budynkiem jest 3-6 stopnia?

A tak na marginesie o ile ja wiem to granica przemarzania gruntu dla Warszawy jest 1m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widzę, że jakiś nowy sposób pomiaru temp. I co zamarzała woda w rurce pod nieogrzewanym budynkiem? Pomiary wykonywał Pan na wiecznej zmarzlinie?

Ja swoje wykonałem na konkretnym budynku w momencie jak nie był ogrzewany i prowadzę je do dnia dzisiejszego. A więc jeszcze raz spytam skąd Pan wie, że temp. pod nieogrzewanym budynkiem jest 3-6 stopnia?

A tak na marginesie o ile ja wiem to granica przemarzania gruntu dla Warszawy jest 1m.

Miałem pod 120m2 sklepem zakopane 60 NTC

http://www.akm.net.pl/dolne-zrodlo-pompy-ciepla/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest prawda. W 1996 zamarzła mi woda w rurce 1.2m pod ziemią! http://www.wigry.win.pl/monit2003/4_1b.htm

Tylko w 96 roku była nietypowa zima (bez śniegu) - i nie tylko Pan miał tego typu kłopoty - a to ma duży wpływ na głębokość przemarzania.

U mnie dziś pod płytą 11,9 stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan nie czyta co ja piszę, więc kolorem wytłuszczę:

A więc jeszcze raz spytam skąd Pan wie, że temp. pod nieogrzewanym budynkiem jest 3-6 stopnia?

Z pomiaru termometrem - Zostawiłem w różnych miejscach i na różnych głębokościach 60 czujników NTC pod podłogą 120m2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem, zaraz zainstaluję wersję pro Audytora ECo
Na tym działa Pan Strzeszewski

Dom był 114m2 0.1 od gruntu 0.12 ściana dach ( 44kWh/m2 ) Ep 132.

Po 30 latach podłogówka z pc coś ponad 90 tys kable 70.

Ale przy domu zaizolowanym 0.08 i podłogówka elektryczna, ppc kanałówka i ppc na zasobniku cwu - konkurencji Panie Andrzeju już nie było widać. Ep 40 (ogrzewanie, woda, wentylacja) x 3 = 40 - mówi samo za siebie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś 25 lat się udaje. Termy zastępują zasobniki z ppc podobnie jak gwc. Ppc jest od gwc skuteczniejsza w chłodzeniu i grzaniu i dziś tańsza. A kable grzewcze na 40 cm styro - sprawdzają się z termostatami doskonale w sterowaniu.

Gdybym manipulował, zapewne byliby zmanipulowani. A Pan gdzie manipulację widzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym działa Pan Strzeszewski

Dom był 114m2 0.1 od gruntu 0.12 ściana dach ( 44kWh/m2 ) Ep 132.

Po 30 latach podłogówka z pc coś ponad 90 tys kable 70.

Ale przy domu zaizolowanym 0.08 i podłogówka elektryczna, ppc kanałówka i ppc na zasobniku cwu - konkurencji Panie Andrzeju już nie było widać. Ep 40 (ogrzewanie, woda, wentylacja) x 3 = 40 - mówi samo za siebie .

Tyle, że obliczeniowe 0,1 od gruntu osiągnie się dając jakieś 23 cm EPS a w dachu trzeba , dla U =0,12 dać 30 cm. Taki drobiazg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...