Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Same zyski bytowe moga spowodowac, iz GWC nie pomoze i sie dom przegrzeje.

 

A jak latem dluzej beda otwarte drzwi tarasowe? Bedziesz krzyczal na rodzine i biegal i zamykal?

 

Dom ma byc dla nas nie my dla niego, bezprzecznie lepiej miec klime z opcja grzania niz najbardziej wydajny GWC (jesli komus budzet kaze wybierac oczywiscie).

 

Zamieszkasz Barth to sie wypowiesz :) Narazie to ani u Kszhu, ani u Andrzeja (M.A.G.a), ani u mnie rozne wersje wentylacji wyporowej nie zdaly egzaminu.

 

Jest to wentylacja o wiele bardziej "trudna" w uzytkowaniu niz typowa mieszajaca WM.

Od razu widać praktyka. Z tym, że jeżeli będziemy rozpatrywać materiały budowlane dopuszczone do użytku przez PZH - a wentylacja wymaga takich badań, to gwc będzie droższe od klimy, nawet od kanałowego mitsubishi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Same zyski bytowe moga spowodowac, iz GWC nie pomoze i sie dom przegrzeje.

 

To się da bardzo łatwo policzyć. Dla mnie GWC wystarczy.

 

A jak latem dluzej beda otwarte drzwi tarasowe? Bedziesz krzyczal na rodzine i biegal i zamykal?

 

Zainstaluje samodomykacz ;)

 

Dom ma byc dla nas nie my dla niego, bezprzecznie lepiej miec klime z opcja grzania niz najbardziej wydajny GWC (jesli komus budzet kaze wybierac oczywiscie).

 

Ja potrafię rozdzielić funkcję GWC i klimy. Niektórzy twierdzą, że GWC można zastapić klimą, co jest bzdurą. Cenię sobie GWC żwirowe i takie będę budował. Oczywiście, jeśli zajdzie potrzeba to zainstaluję klimę. Nie uciekam od tego rozwiązania.

 

Zamieszkasz Barth to sie wypowiesz :) Narazie to ani u Kszhu, ani u Andrzeja (M.A.G.a), ani u mnie rozne wersje wentylacji wyporowej nie zdaly egzaminu.

 

Jest to wentylacja o wiele bardziej "trudna" w uzytkowaniu niz typowa mieszajaca WM.

 

Warto choćby sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth, znasz jakis samozamykasz do drzwi podnoszono-przesownych? :p

 

Mowie Ci powaznie, zrob typowa WM, zaloz klime i miej to GWC i spij spokojnie, po co Ci to odkrywanie kola na nowo?

 

Zadne obliczenia nie pomoga jak juz dom przegrzejesz, a zdarza sie to w bardzo roznych okolicznosciach.

 

Ja dzis odpalilem klime godzine temu, jestesmy w domu w trojke, na zewnatrz moze nie ma upalu, ale zyski bytowe podbijaja temp powyzej 25 stopni.

 

Ile czasu musiablym gonic GWC zeby miec w salonie 23 stopnie?

 

Tak samo jak przyjda pochmurne dni, odpalam na 30-60 minut i jest mega komfort. Czy GWC tez tak umie? Ba, wiekszosc tych co maja PC za 10 razy tyle tak nie maja :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się da bardzo łatwo policzyć
To wbrew pozorom dość skomplikowane. Na tyle, że nikomu wyliczenia się nie sprawdziły. Moc chłodnicza gwc spada wraz ze spadkiem temperatury w domu, ale nie spada moc pobierana. W klimie moc chłodnicza i pobierana spadają razem. Tego lata inwestor który miał GWC zrobione w 2000 roku, założył sobie kanałówkę. Efekt - nieporównywalny a zużycie kWh mniejsze.

Należy pamiętać, że liczy się delta T powietrza z wymiennika i z domu nie z zewnątrz. strumień +16 st. 400m3/h przy +24 st. w domu to 1.4kW !!! Czyli tyle co niecałe 2m2 nasłonecznienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth, znasz jakis samozamykasz do drzwi podnoszono-przesownych? :p

 

Tak - rękę ;)

 

Mowie Ci powaznie, zrob typowa WM, zaloz klime i miej to GWC i spij spokojnie, po co Ci to odkrywanie kola na nowo?

 

Żeby np. dorzucić przysłowiowego kamyczka do ogródka nydara, albo pozbierać Wasze ;)

 

Zadne obliczenia nie pomoga jak juz dom przegrzejesz, a zdarza sie to w bardzo roznych okolicznosciach.

 

Ciężko mi będzie przegrzać dom. Ale zobaczymy co wyjdzie.

 

Tak samo jak przyjda pochmurne dni, odpalam na 30-60 minut i jest mega komfort. Czy GWC tez tak umie? Ba, wiekszosc tych co maja PC za 10 razy tyle tak nie maja :p

 

No widzisz, jesteś kolejnym z bandy B, który myli GWC z klimą, a przecież to są dwie inne instalacje i do czegoś innego służą.

 

Przede wszyzstkim:

- GWC - zabezpiecza reku przez zamarznięciem, dzięki czemu nie musisz kupować grzałki. Nawilża powietrze (żwirowy). Oczyszcza zaciągane powietrze z zapachów i pyłków (kolejny plus - nie musisz wymieniać filtrów na wlocie do reku). I przede wszystkim działa na powietrzu zaciąganym z zewnątrz - świeżym !

- ppci nie nawilża, pobiera prąd i przede wszystkim bełta Ci powietrze wewnętrzne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ba, wiekszosc tych co maja PC za 10 razy tyle tak nie maja
Jestem pewien, że pompy powietrze powietrze - zrewolucjonizują rynek instalacyjny. Zastosowanie sprężarki by podnosząc z jednej strony ciśnienie, z drugiej obniżała, spowodowało, że temperatura zewnętrzna nie ma wpływu na wrzenie czynnika. Jedyne ograniczenia teraz to technologia sprężarki by chciała pracować w bardzo niskich temperaturach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- GWC - zabezpiecza reku przez zamarznięciem, dzięki czemu nie musisz kupować grzałki
.

Które reku zamarzają i ile chodzi grzałka? Od 14 lat jak mam rs 160 grzałka się nie włączyła.

Nawilża powietrze (żwirowy).
NIEPRAWDA!!!Proszę zobaczyć na wykres Moliera! Nawet przy 100% wilgotności względnej i +5 st.C nie nawilży!!!

Oczyszcza zaciągane powietrze z zapachów i pyłków (kolejny plus - nie musisz wymieniać filtrów na wlocie do reku). I przede wszystkim działa na powietrzu zaciąganym z zewnątrz - świeżym !
To filtry na wlocie do gwc trzeba wymieniać. A zapachów nie usuwa!

- ppci nie nawilża, pobiera prąd i przede wszystkim bełta Ci powietrze wewnętrzne
Odbiera nadmiar wody latem a recyrkulacja jest zaletą!! Wentylacja jest od świeżego powietrza!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth, daj Ty mi namiar na firme, ktora mi zrobi zwirowy w cenie klimy, bo ja nie mam zamieru puszczac powietrza luzem przez kamyczki i trzymac kciuki, ze przez lata bedzie ok (ja mam wysoki poziom wod gruntowych wiec u mnie w ogole takiego sie nie da).

 

Policz ile to nawilzanie, lapanie zapachow i pylkow bedzie ksoztowac rocznie.

 

Inna kwestia jak czesto potrzeba powietrze mocno nawilzac albo filtrowac bardziej niz robia to typowe filtry w reku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Requ zabezpieczysz przed zamarznięciem bez kosztów różnicując nawiew i wywiew a nawet grzałka zużyje tak niewiele, że żadne GWC tego kosztowo nie wytrzyma. Poza tym requ rozmrażasz tak rzadko, że szkoda sobie tym głowę zawracać.

 

Nie chodzi o zużycie tylko jej zakup i sterowanie ! Tym bardziej w moim przypadku, gdzie reku chcę sam zabudować i im prostszy układ tym lepszy i tańszy. Zero grzałki, żadny presostatów, żadnego sterowania nawiewem/wywiewem w celu rozmrażania. Nawet nie muszę o tym myśleć przy budowie reku.

 

Nawilżanie powietrza przy ~10stC uzyskiwanych z GWC to też jedynie szumne hasło niestety.

 

Nie wypowiadam się, bo bazuję tylko na tym co wyczytałem. Ale jak będę już zamieszkiwał, to odczytam tą wartość z czujnika.

 

Co do filtrów to przekonasz się jak zainstalujesz - czy nawilżasz czy nie to jednak się kurzy jakoś bo kiedyś wysycha i kurz jest porywany.

 

W zimie może i tak, choć można go podlewać. Ale GWC działa też latem.

 

Działa na świeżym ale jeszcze taniej jest pobierać świeże z normalnej czerpni zewn. zwłaszcza posiadając requ.

 

Ależ będzie pobierane z normalnej czerpni zewn. Przy GWC to się nie zmienia.

 

PPCi nie ma nawilżać, nie ma wietrzyć a ma jedynie grzać i chłodzić. Robi to na pewno o wiele lepiej od GWC.

 

Dltego nie myl GWC z ppci, bo to co innego. Jak sam piszesz - jedno do wentylacji, drugie do ogrzewania/chłodzenia.

 

Jak dla mnie, posiadacza GWC, to ma on sens techniczny tylko w największe mrozy i upały do drobnego wspomożenia zabezpieczenia przed przegrzaniem. Jeśli kosztuje powyżej 1.000zł to nie ma najmniejszego sensu. Kolejny raz wypuściłbym tylko rurę do niego i przekonawszy się, że do niczego nie potrzebny nie instalowałbym.

 

Nie wiem, może ulegam sloganom o cudownych właściwościach żwirowca. Ale z drugiej strony nie spotkałem kogoś, kto by żałował inwestycji w taki GWC.

 

Skąd! Grzeję tylko zyskami aby testować co one warte, co warte ponad 150t akumulacji z dużą powierzchnią itd.

 

OK, źle zrozumiałem twoją wypowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth, daj Ty mi namiar na firme, ktora mi zrobi zwirowy w cenie klimy,

 

Będzie w moim dzienniku. Już niedługo.

 

Policz ile to nawilzanie, lapanie zapachow i pylkow bedzie ksoztowac rocznie.

 

???

 

Inna kwestia jak czesto potrzeba powietrze mocno nawilzac albo filtrowac bardziej niz robia to typowe filtry w reku?

 

Nie wiem, ale dla mnie osobiście czyste powietrze jest bardzo ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz jak pisałem - pionowo, nic nie będziesz ani sterował ani rozmrażał.

 

To jest póki co teoria. Nie chce testować na sobie :)

 

Sterowanie nie ale pomiary tak? Od tego drobny kroczek do załączania grzałeczki albo chwilowego obniżania obrotów jednego wentylatorka za requ.

 

Nie chcę kupować grzałki.

Nie wiem czy uda się sterować obrotami w wentylatorach kanałowych VENTS'a.

 

Jest mniej kurzu ale filtr i tak się brudzi. Z niego nie zrezygnujesz, na wymianie nieco rzadszej też nie oszczędzisz. To po co to?

 

Filtr nie wyłapie tego co GWC. Chyba że jakiś HEPA, za 100zł/szt.

 

Więc jak chcesz pobierać z zewnątrz bezpośrednio lub przez GWC (w zależności od parametrów) to potrzebujesz sterowania bo nie wyobrażam sobie abyś mieszał klapami 4x na dobę.

 

A po co 4x dobę ? Włącze jak będą upały i wyłacze po kilku dniach, tygodniach. Nic się nie stanie jak dwa razy wajchę przełożę.

 

A wielu znasz takich, co by się przyznali, że wywalili kasę w błoto (czy w żwir) i się przy tym jeszcze jak konie narobili?;)

 

No właśnie, nie wiem czemu ludzie są tak zacietrzewieni w tym "moje najmojsze ..." Bez sensu. Jak mi nie wyjdzie to na pewno podzielę się wrażeniami, żeby nikt inny nie popełnił tego błędu - po to te czujki temp.

 

Dużo lepszego z GWC czy bez mieć nie będziesz. Poza tym w domu na 24h się nie zamkniesz, będziesz łaził po ogrodzie, otwierał okna/drzwi a na zewnątrz w masce chodził nie będziesz.

 

Zdaje sobię sprawę, że czasami trzeba wyjść z domu ;) Ale chociaż w domu bedę miał czystsze powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyszłym roku będą w Hali Ludowej znowu targi domów pasywnych, wystawiają się tam różni producenci central z requ, pokażą wszystko dlaczego ich najlepsza - nic tylko podpatrzeć i skopiować.

Jutro w Radomiu!!!! W ITE PIB . Testy central na poważnie. Podobnie i kanałów.

 

I nie wszyscy. Bogatsi (potentaci) grożą bojkotem jakby się niektórzy pokazali. Nawet pisanie o domach Ep do 40 jest źle widziane. Ep120 -to jest "pa syf"

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im grubsza izolacja tym mniej go grzejemy i tym jest zimniejszy. Pytania moje miały na celu obalenie teorii, że pod domem jest +8 czy jakieś inne stałe wartości. Przy dobrych izolacjach może się zdarzyć nawet ujemna temperatura, stąd opaski.

Jak można tak tępo wierzyć nie sprawdzonym teoriom, i zupełnie ignorować badania i doświadczenia innych? Tylko t... tak potrafi, tym bardziej, że gdy była dyskusja na ten temat to "morda w kubeł", jak nie ma dyskusji to hulaj dusza... Pod domem pzry izolacji 40 cm tworzy się powoli wieczna zmarzlina, dobre!!!

A tak na marginesie, miszczu warto rozwalić tą konferencję.

 

"Zaproszenie

Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość

Zaprasza na konferencję pt. Programy wsparcia dla budownictwa energooszczędnego oraz wdrażania technologii opartych na OŹE. Jak zaoszczędzić już dziś.

Wydarzenie odbędzie się 26 września 2014 w Krzyżowej."

 

Bez miszcza to na pewno nie będzie to takie wydarzenie jak zapowiadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka teoria? Zapytaj TB ..

 

Poradzę sobie bez niego. Póki co chcę zrobić reku o własnej konstrukcji, który będzie wykorzystywał cała powierzchnię wymiennika. Również wykorzystam do jego budowy info o tym, jak ma być ułożony żeby nie zamarzał. Mając GWC i przełacznik czerpni będę mógł to sprawdzić bez ryzyka/żalu, że nie wybudowałem GWC.

 

Bardzo prosto, masz nawet za grosze dedykowane zestawy AVT (http://sklep.avt.pl/regulator-obrotow-wentylatora-230v-z-silnikiem-indukcyjnym-zestaw-do-samodzielnego-montazu.html); nic tylko podpiąć się na jego potencjometr.

 

Prawdopodobnie wentylator będzie buczał na najniższych obrotach. Ale dzięki za link, za 34zł można zaryzykować ;)

 

Chyba, że GWC wcale tak nie filtruje. Był tylko jeden test w kraju i to bardzo podejrzany bo podszywano się pod PZH a sam zakład się do tego nie przyznaje.

 

Chyba że ... ale tego nie da się samodzielnie zbadać. Chyba, że sprawdzać filtr po sezonie zimowym i ciągłej pracy na GWC.

 

Jeśli chcesz chłodzić to na początku i pod koniec lata masz w nocy chłodniej na zewnątrz niż z GWC;

 

To chyba dobrze ? Będę regenerował GWC, który nagrzał się po dniu pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, z drugiej obniżała, spowodowało, że temperatura zewnętrzna nie ma wpływu na wrzenie czynnika. Jedyne ograniczenia teraz to technologia sprężarki by chciała pracować w bardzo niskich temperaturach.

No jasne, znów amatorszczyzna przemawia. Co komu potrzebny czynnik co wrze w minus 5 stopniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zaproszenie

Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość

Zaprasza na konferencję pt. Programy wsparcia dla budownictwa energooszczędnego oraz wdrażania technologii opartych na OŹE. Jak zaoszczędzić już dziś.

Wydarzenie odbędzie się 26 września 2014 w Krzyżowej."

Fakt... TRZEBA wspierać . Bo OZE ze skuteczną izolacją nie idą w parze. Dobra izolacja i rekuperacja, małe zużycie kWh jest dla Odnawialnych Źródeł Energii jak drzazga doopie.

Może mnie zaproszą to im wyjaśnię o co chodzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J

A tak na marginesie, miszczu warto rozwalić tą konferencję.

 

"Zaproszenie

Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość

Zaprasza na konferencję pt. Programy wsparcia dla budownictwa energooszczędnego oraz wdrażania technologii opartych na OŹE. Jak zaoszczędzić już dziś.

Wydarzenie odbędzie się 26 września 2014 w Krzyżowej."

 

To chłopaki ode mnie ze Świdnicy: http://www.energooszczedni.fea.pl/Wydarzenia/Konferencja-konczaca-projekt-energooszczedni Kiedyś byłem prelegentem na jednym z ich "konferencji" we Wrocławiu :) Ogólnie poziom na temat budownictwa pasywnego - średni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...